Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Ειδικές διατάξεις (γενικά)


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ KANA!! :smile:

 

Και εγώ από την μικρή μου εμπειρία και το αρκετό ψάξιμο προς τα εκεί καταλήγω...

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει διαφορετική γνώμη... εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς με το σύστημα να  εκδώσει μόνο παράβολο όπως λέει στο άρθρο 23 παρ 4:

 

4. Αυθαίρετες κατασκευές, που έχουν κατεδαφιστεί

πριν τις 28.7.2011 για τις οποίες έχουν βεβαιωθεί πρόστι−

μα ανέγερσης και διατήρησης στην αρμόδια φορολογική

αρχή, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος με την

καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ.

Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση, τεχνική έκθεση

μηχανικού και αποδεικτικά στοιχεία για την κατεδάφι−

ση, δεν απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία και σχέδια και

εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων

βεβαιωθέντων προστίμων κατά τις διατάξεις του πα−

ρόντος νόμου.

Manolis gon

Σχετικά με άρθρο 23 ,παρ.4 του Ν.4178:

Δεν έχω ανεβάσει κάτι στο σύστημα αλλά έχω μια περίπτωση για την οποία έχω απορία ως προς τα "αποδεικτικά στοιχεία κατεδάφισης" που ζητάει ο νόμος και στη συνέχεια θα ζητήσει η πολεοδομία για να σβήσει το πρόστιμο. Οταν πρόκειται για κλεισμένο ημιυπαίθριο ο οποίος έχει "ανοίξει" πώς αποδεικνύεται ο χρόνος κατεδάφισης-ότι είναι δηλ. προ τις 28/7/2011 όταν δεν υπάρχει δημόσιο έγγραφο και προφανώς είναι κάτι που δεν φαίνεται στις αεροφωτογραφίες; 

(ζητώ συγνώμη που γράφω ξανά το ίδιο μήνυμα αλλά δεν μπόρεσα να διαγράψω το προηγούμενο!πώς γίνεται;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου πω γενικά: 

Α. ότι το 30% αναφέρεται κατά πρώτον στις λοιπές περιπτώσεις και

 

Β. στην γενική περίπτωσή  

1. θα δηλώσεις ότι θα εκδώσεις άδεια νομ/σης  με τις διατάξεις της παρ 1α  άρθρου 23

και

2. θα πληρώσεις μόνο το παράβολο 

 

Φυσικά εδώ βεβαίωση μεταβίβασης και μεταβίβαση δεν μπορεί να γίνει πριν εκδοθεί η άδεια νομ/σης (τα τελευταία δεν άλλαξαν σε σχέση με τον 4014-έτσι ήταν και έτσι παρέμειναν)

 

Γ. Εσύ  ειδικά στην περίπτωση, που ζητάς μεταβίβαση προ της ο.α

 

1. θα το δηλώσεις ως αυθαίρετο -θα πληρώσεις -παράβολο και 30% του προστίμου

2. έτσι μπορείς να  εκδόσεις βεβαίωση μεταβίβασης αλλά την έκδοση αδείας νομ/σης θα την αναλάβει ο νέος ιδιοκτήτης στο συμβόλαιο του

3. μετά θα δηλώσει   ο παλιός (ή ο ΝΕΟΣ), ότι θα εκδώσει άδεια νομ/σης  με τις διατάξεις της παρ 1α  άρθρου 23 χωρίς να πληρώσει τα υπόλοιπα του προστίμου

(αλλά δεν ξέρω αν μπορεί μέχρι στιγμής, να προχωρήσει  κάτι τέτοιο από το σημερινό σύστημα ΤΕΕ) 

καλημερα δεν καταλαβαινω γιατι αν ειναι να πληρωσω το 30%   να μη πληρωσω ολο το ποσο κ να αποφυγω την ο.α. νομιμοποιησης,Αν δεν κανω λαθος την επιλογη της υπαγωγης η της εκδοσης ο.α. την εχω(αραγε απο που προκυπτει αυτο,απλα ετσι μας ειπαν στο σεμιναριο)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συν/φε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς  ρωτάς !!

(η απάντηση δόθηκε σε συγκ ερώτημα άλλου συν/φου)

αλλά σίγουρα και με τον 4178

είναι δικαίωμα σου  να μην βγάλεις άδεια

(πληρώνοντας όμως  όλο το υπόλοιπο πρόστιμο-αν ρωτάς αυτό)

 

απλά η Ο.Α  προσδίδει αιώνια νομ/τα στο κτίσμα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω  συναδελφε πολυ σωστα καταλαβες ,απλα σε παρομοια περιπτωση ισως μεπαιρνε αιωνια η εκδοση ο.α.κ θα προτιμουσα υπαγωγη

ΥΓ.Σε ποιο σημειο του 4178 προκυπτει η επιλογη ο.α. η υπαγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να γραφτεί πουθενά 

(άσχετα αν με τον 4014 το συζητήσαμε πάρα πολλές φορές

επειδή ο 4014 κάπου ανέφερε για υποχρεωτική έκδοση και όχι τακτ/ση κλπ)

 

Ο σημερινός 4178 αφ' ενός αυτό δεν το αναφέρει και αφ' ετέρου εκ του άρθρου 1

Άρθρο 1

Απαγόρευση εμπράγματων δικαιοπραξιών σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, όπως ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 παρ. 2

(1. Δεν επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού και οι διαστάσεις των χώρων κοινής χρήσης χωρίς προηγούμενη σχετική άδεια της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας, εφόσον η μεταβολή αυτή θίγει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων καθορίζονται οι μεταβολές που δεν υπάγονται στην απαγόρευση αυτή.2. Η παράβαση της προηγούμενης παραγράφου συνεπάγεται την εφαρμογή των διατάξεων για τις αυθαίρετες κατασκευές.) 

και 22 παρ. 3 του ν. 1577/1985 (Α΄ 210).

Κάθε κατασκευή που εκτελείται: α) χωρίς την άδεια της παρ. 1 ή β) καθ' υπέρβαση της άδειας, ή γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή δ) κατά παράβαση των σχετικών διατάξεων είναι αυθαίρετη και υπάγεται στις σχετικές για τα αυθαίρετα διατάξεις του Ν. 1337/1983 όπως ισχύουν. «Αυθαίρετη κατά το προηγούμενο εδάφιο κατασκευή, η οποία όμως δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας. "Απαγορεύεται η νομιμοποίηση της κατασκευής, αν κατά το χρόνο που ζητείται η νομιμοποίηση τα κτίσματα βρίσκονται μέσα στους χώρους που ορίζονται στην παρ. 2 του άρθρου 15 του Ν. 1337/1983 ή σε περιοχές που ορίζονται στην υπουργική απόφαση , η οποία εκδίδεται κατ΄εξουσιοδότηση της παρ. 3 του πιο πάνω άρθρου, ή τα κτίσματα συγκεντρώνουν τις οριζόμενες στην ίδια υπουργική απόφαση προϋποθέσεις.")

Στην παραπάνω απαγόρευση εμπίπτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

 

Manolis gon

Σχετικά με άρθρο 23 ,παρ.4 του Ν.4178:

Δεν έχω ανεβάσει κάτι στο σύστημα αλλά έχω μια περίπτωση για την οποία έχω απορία ως προς τα "αποδεικτικά στοιχεία κατεδάφισης" που ζητάει ο νόμος και στη συνέχεια θα ζητήσει η πολεοδομία για να σβήσει το πρόστιμο. Οταν πρόκειται για κλεισμένο ημιυπαίθριο ο οποίος έχει "ανοίξει" πώς αποδεικνύεται ο χρόνος κατεδάφισης-ότι είναι δηλ. προ τις 28/7/2011 όταν δεν υπάρχει δημόσιο έγγραφο και προφανώς είναι κάτι που δεν φαίνεται στις αεροφωτογραφίες; 

(ζητώ συγνώμη που γράφω ξανά το ίδιο μήνυμα αλλά δεν μπόρεσα να διαγράψω το προηγούμενο!πώς γίνεται ;)

 

 

 

Δηλαδή , έγινε καταγγελία για κλειστό ΗΧ, πήγε η πολεοδομία , έκανε έκθεση αυθαιρέτου, βεβαιώθηκαν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και αυτοί όταν τον "άνοιξαν" τον ΗΧ δεν φώναξαν για αυτοψία την πολεοδομία για να σταματήσουν τα πρόστιμα διατήρησης?Για πες λεπτομέρειες μήπως και βγάλουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή , έγινε καταγγελία για κλειστό ΗΧ, πήγε η πολεοδομία , έκανε έκθεση αυθαιρέτου, βεβαιώθηκαν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και αυτοί όταν τον "άνοιξαν" τον ΗΧ δεν φώναξαν για αυτοψία την πολεοδομία για να σταματήσουν τα πρόστιμα διατήρησης?Για πες λεπτομέρειες μήπως και βγάλουμε κάτι.

H αυθαιρεσία ήταν του προηγούμενου ιδιοκτήτη ο οποίος  πούλησε το διαμέρισμα σε κάποιον. Ο νέος ιδιοκτήτης δεν γνώριζε για την ύπαρξη καταγγελίας και προστίμου αλλά παρα ταύτα ξήλωσε το κλείσιμο του η/χ(τζαμαρία) το 2007,μόλις πήρε το σπίτι- επειδή δεν του άρεζε. Και του ήρθε ένα ραβασάκι τώρα να πληρώσει από το 2007 πρόστιμα διατήρησης μέχρι σήμερα ο τυχερούλης! 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις σταυλικές εγκαταστάσεις που αναφέρει στην παράγραφο 13, υπάρχει και εδώ ο περιορισμός του χρόνου κατασκευής, πριν τον Ιούλιο του 2011 δλδ? Η' δεν το αναφέρει ως αυτονόητο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.