Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Ειδικές διατάξεις (γενικά)


Recommended Posts

καλησπέρα και καλή χρονιά

Τωρά οσόν αφορά αυθαιρεσίες οι οποίες τακτοποιήθηκαν ( κατεδαφηστηκαν) πρό του 2011 επιλέγω στα φύλλα καταγραφής το ανάλογο πεδίο αλλά σε ποία κατηγορία το δηλώνω?

και επίσης τα τετραγωνικά της κατεδαφισμένης αυθαιρεσίας τα δηλώνω ή όχι?

γιατί όταν δεν τα δήλωσα με πάει σε εβαίωση και δεν μου εμφανίζει στα οικονομικά στοιχεία το παράβολλο πληρωμής των 500 ευρώ.

Τι λέτε να κάνω (πρόκειται γαι κατάστημα).

ευχαριστώ.

Εχω παρόμοια περίπτωση

Λοιπόν αρχίζω ερωτήσεις!

1)Είχαμε υπέρβαση 'υψους αλλά το γκρεμίσαμε. Δηλώνω υπέρβαση 'υψους?

2)Στατική επάρκεια δηλώνουμε?

3)Ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για πληρότητα?Μου βγάζει 0!έτσι είναι?

4)Επίσης μου βγάζει 500 το παράβολο, αλλά δεν μου βγάζει το ποσοστο ανταπόδοσης τεε. Τι κάνω λάθος?

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Για τις περιπτώσεις του άρθρου 23, παρ.17α έχουμε κάτι νεώτερο αναφορικά με τον υπολογισμό του προστίμου ;;

Υπάρχει καποιος συνάδελφος που να έχει ασχοληθεί με αυτό ;; 

μήπως γνωριζεις κατι σχετικά με αυτο που ρωτας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aυθαιρετο με βεβαιωμενο προστιμο απο την πολεοδομια ο ιδιοκτητης θελει να το κατεδαφισει.

Στην υδομ μου ειπαν να το κατεδαφισει, να κανουν αυτοψια κ να πληρωσει το παραβολο ωστε να διαγραφουν τα απλειρωτα ποστιμα.

Εδω μπερδευτηκα, γιατι το αρθρο 23.4 του 4178 μιλαει για κατεδαφισει πριν την 28/7/11.

Η κατεδαφιση μπορει να γινει συμφωνα με το τροποποιημενο αρθρο 4.4.γ του ΝΟΚ (αρθ 48/4178) σε κατασκευες που εχουν κριθει οριστικα αυθαιρετες. Τι σημαινει αυτο?

Ποια σειρα ενεργειων πρεπει να ακολουθησω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχει τροποποιηθει το 23,  προς το ...σωστοτερο

 

υπαρχει κωδικοποιηση απο τον φιλο kan

 

 

4. «Αυθαίρετες κατασκευές προ 28.7.2011, που έχουν κατεδαφιστεί υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος κατά παρέκκλιση της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του παρόντος με την καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ.» Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση, τεχνική έκθεση μηχανικού και αποδεικτικά στοιχεία για την κατεδάφιση, δεν απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία και σχέδια και εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων βεβαιωθέντων προστίμων κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχει τροποποιηθει το 23,  προς το ...σωστοτερο

 

υπαρχει κωδικοποιηση απο τον φιλο kan

 

 

4. «Αυθαίρετες κατασκευές προ 28.7.2011, που έχουν κατεδαφιστεί υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος κατά παρέκκλιση της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του παρόντος με την καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ.» Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση, τεχνική έκθεση μηχανικού και αποδεικτικά στοιχεία για την κατεδάφιση, δεν απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία και σχέδια και εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων βεβαιωθέντων προστίμων κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

Αυτην η τροποποίηση ξεμπλοκάρει και τις πρώην αυθαίρετες κατασκευές (νυν καταδεφασμένες) σε δημόσιους χώρους αν δεν κάνω λάθος αφού έχουμε παρεκκλιση του άρθρου 2..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περίπτωση ισογειας αποθήκης 30 τ.μ. εκτός σχεδίου η οποία δηλώνεται στο Ε9 και αναγράφεται στους τίτλους ιδιοκτησίας. Κτίστηκε αυθαίρετα το 1985, έγινε τότε καταγγελία, σύμφωνα με τον ν.1337/83 πλήρωσε πρόστιμα ανέργεσης, και διατήρησης μέχρι 1991 (ίσο προς το 10% αξιας αυθαιρέτου) τα οποία εξοφληθηκαν στην ΔΟΥ. Ο ιδιοκτήτης εν συνεχεία δεν ξανασχολήθηκε με το θέμα (ούτε έκδοση άδειας, ούτε φάσεις 1337/83).

Πρέπει να δηλωθεί στον νόμο 4178/2013 να πληρώσει παράβολο 500 ευρώ και να εκδόσει οικοδομική άδεια εντός τριών ετών? (το αγροτεμάχιο έχει την δυνατότητα να εκδόσει οικοδομική άδεια, και το κτίσμα τηρεί τις πλάγιες αποστάσεις, κτλ), ή θα μπορούσε απλώς να βγάλει την ΟΑ "νομιμοποίησης" χωρις να μπει στις ειδικές διατάξεις του νόμου 4178?, η μήπως τίποτα από τα τρία. Υποσημείωση με αυθαίρετα δεν έχω ασχολήθει, ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.