Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για περιοχές που έχει ξεκινήσει μεν η διαδικασία αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί (και ούτε πρόκειται π.χ.ΖΟΕ Σχηματαρίου, Οινοφύτων) και δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης. τι παίζει???

...

αλλά και όπως το καταλαβαίνω σε περιοχές που έγινε ΓΠΣ την τελευταία 25ετία και κάποιες ζώνες χαρακτηρίστηκαν γεωργική γη (όπου χτίζεις μόνο κάτι γεωργικές αποθήκες 50 τμ) οι κατοικίες πάπαλα. ή πάλι δεν το κατάλαβα?

 

 

κι επειδή ήταν σουξέ η δημοσίευση και τάπιανε τα τσίπουρα χτες και δεν είδαν ότι το είχαν ήδη αναρτήσει το ξαναβάλανε σήμερα ως ακριβές αντίγραφο

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=GfA2iHo%2fSjI%3d&tabid=777&language=el-GR

Edited by terry

Share this post


Link to post
Share on other sites

..http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=777&%20%20amp;language=el-GR

 

 

imhotep,

 

πολυ σωστα

 

η πρωτη αναρτηση ηταν στις 26/2

 

η νεα ειναι πιο προσφατη...σαρακοστιανη... :smile: :-)

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήθελε η κυρία να φανεί το επίθετο της μάλλον :smile: :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνεις άποψη για το #99;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παράγραφος 14α του άρθρου 23:

 

14.α Στις διατάξεις του παρόντος νόμου, υπάγονται υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους μέχρι ποσοστού 20% των επιτρεπομένων, κατασκευών, επί κτιρίου για το οποίο εκδόθηκε νόμιμη άδεια και οι εργασίες αποπεράτωσης ολοκληρώθηκαν στο σύνολό τους μετά τις 28.7.2011, υπό την προϋπόθεση ότι εργασίες κατασκευής του φέροντος οργανισμού πραγματοποιήθηκαν προ τις 28.7.2011 και η θεώρηση για την έναρξη των εργασιών, από την Αστυνομική Αρχή, έλαβε χώρα προ τις 28.7.2011. Κατά τον έλεγχο από την Υπηρεσία Δόμησης για την ολοκλήρωση των εργασιών και τη σύνδεση του κτιρίου ή τμήματος αυτού με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας, προσκομίζεται αντίγραφο της βεβαίωσης υπαγωγής και γίνεται έλεγχος και ταυτοποίηση των στοιχείων υπαγωγής.

β. Σε κάθε περίπτωση η έναρξη των οικοδομικών εργασιών του φέροντος οργανισμού πριν τις 28.7.2011 πιστοποιείται και αποδεικνύεται από σχετική αεροφωτογραφία.

 

Οικοδομική άδεια για δύο κατοικίες που εκδόθηκε τον 10ο του 2010. Θεώρηση από Α.Τ. τον ίδιο μήνα. Ο φέρων οργανισμός προ της 28/07/2011 αποδεδειγμένα από ΙΚΑ. Για την μία έχει γίνει δήλωση στον 4014 και θα μεταφερθεί στον νέο νόμο, η άλλη σκοπεύαμε να μπει τώρα με τις νέες διατάξεις... αλλά βάσει του άρθρου αυτού:

1) Για να ενταχθεί πρέπει να μην υπολείπονται εργασίες?

2) Μπορούν να υπαχθούν οι παραβάσεις μόνο μέχρι το 20% των επιτρεπομένων? Και οι υπόλοιπες τι θα γίνουν?

3) Επίσης για την ίδια άδεια (το παραθέτω εδώ μόνο για τον λόγο αυτό) υπάρχει και ένα άλλο θέμα:

Οι δύο κατοικίες Α & Β είναι ανεξάρτητες με σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας σε ένα οικόπεδο όπου υπάρχει και τρίτη σύσταση (έβγαλα και σε αυτό άδεια - κατοικία Γ - αλλά δεν κατασκευάστηκε ακόμη). Τα πολεοδομικά μεγέθη με τι θα συγκρίνω? Με τα πραγματοποιούμενα και τα επιτρεπόμενα της εκάστοτε κάθετης (όπως στην άδεια) - βγαίνουν σαφών μικρότερα πρόστιμα - ή θα πρέπει να πω ότι έχουμε πραγματοποιούμενα των Α & Β και τα επιτρεπόμενα είναι όλου του οικοπέδου (εκτινάσσονται τα πρόστιμα) ?

Απο τη στιγμη που αποδεδειγμενα εχεις τελειωσει τον φεροντα οργανισμο και το κελυφος του κτιριου πριν τον 7/2011 θεωρω οτι δεν εχεις κανενα προβλημα ενταξης στον 4178.Οταν ερθει η ωρα για τις συνδεσεις με τα δικτυα πας τις τακτοποιησεις σου και καθαρισες...

 

1)Αφου εχεις τελειωσει μπετα, τοιχους, κουφωματα, ποιος θα ενοχλησει που δεν εχεις βαλει κουζινα ή ειδη υγιεινης?

2)Το 20% αναφερεται σε ΕΠΙΠΛΕΟΝ παραβασεις μετα τον 7/2011 που εσυ δεν εχεις..

3)Αυτο ειναι γρίφος για δύσκολους λυτες...Δυο φορες που πηγα στη δοκκ για ερμηνεια, το ιδιο ατομο  μου εδωσε διαφορετικες προσεγγισεις στο ιδιο θεμα...οποτε μην το "ακουμπας" ακομη....

Edited by ioannat
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας παραθέτω την ερωτοαπάντηση για ένα φλέγον θέμα:

 

Στις 26/3/2014 10:57 πμ, ο/η m_chalm έγραψε:

Και τα δύο ερωτήματα που κάνω αφορούν το άρθρο 23, παράγραφος 14α του Ν.4178/13.

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 1ον

Αφορά Δήλωση του Ν.4014/11 με εξοφλημένο πρόστιμο και ελλιπή δικαιολογητικά σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής, που υπάρχει αναγκαιότητα να μεταφερθεί στον Ν.4178/13.

Η εν λόγω δήλωση όμως αντίκειται στην παραπάνω διάταξη στο σημείο όπου οι αυθαίρετες κατασκευές είναι μεγαλύτερες του 20% των επιτρεπομένων. Πληρεί τις προϋποθέσεις όλων των υπολοίπων σημείων του εν λόγω άρθρου.

Το γεγονός αυτό παρεμποδίζει την μεταφορά της Δήλωσή μας στον νέο νόμο?

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 2ον

Αφορά περίπτωση άλλου ακινήτου με αυθαίρετες κατασκευές μεγαλύτερες του 20% των επιτρεπομένων. Το ακίνητο αυτό ολοκλήρωσε τόσο τον φέροντα οργανισμό, όσο και την κατασκευή των αυθαιρέτων κατασκευών προ της 28/7/2011, δεν έχει αποπερατωθεί όμως πριν την ημερομηνία αυτή.

Το ακίνητο αυτό μπορεί να υπαχθεί στον νέο νόμο?

 

Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην μία ή στην άλλη περίπτωση δώστε μας εναλλακτικές λύσεις.

 

H AΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΕ:

 

Το ΤΕΕ, ως διαχειριστής του πληροφοριακού συστήματος, είναι αρμόδιο μόνο για διαχειριστικά θέματα δηλώσεων αυθαιρέτων και θέματα λειτουργίας του αντίστοιχου λογισμικού.

Ως εκ τούτου, δεν έχει την αρμοδιότητα για την ερμηνεία της ισχύουσας πολεοδομικής νομοθεσίας ή την υπόδειξη αντιμετώπισης συγκεκριμένων περιπτώσεων αυθαιρέτων προς τους συναδέλφους μηχανικούς ή τους ενδιαφερόμενους ιδιοκτήτες.

Εάν το θέμα του ερωτήματος αναφέρεται στη σχετική νομοθεσία ή έχει ήδη διευκρινιστεί, μπορούμε να παραπέμψουμε τον ενδιαφερόμενο στο αντίστοιχο άρθρο ή διευκρίνιση.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, σαφή ερωτήματα καταγράφονται προκειμένου να προωθηθούν στο αρμόδιο Υπουργείο για την αντιμετώπιση των αντίστοιχων θεμάτων μέσω νομοθετικών ρυθμίσεων ή εγκυκλίων.

 

Τα θέματα που θίγετε είναι πολύ λεπτά. Πράγματι, δεν έχουν δοθεί περισσότερες διευκρινίσεις από το υπουργείο για το άρθρο 24, παρ. 14α.

Θεωρώ ότι, ενώ ρυθμίζεται ότι υπήρχε στις 28/7/11, δεν μπορούν να ρυθμιστούν αυθαίρετες εργασίες αποπεράτωσης που έγιναν μετά τις 28/7/11, αν αυτές ξεπερνούν το 20% των επιτρεπομένων.

 

Το ίδιο post το έκανα και εδώ... http://www.michanikos.gr/topic/36773-Ν417813-Απαντήσεις-σε-ερωτήματα-από-ΔΟΚΚ-ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ/?p=683934

 

 

Συμφωνούν (με επιφύλαξη φυσικά) με την άποψη της συναδέλφου ioannat παραπάνω.

Edited by terry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω τωρα γιατι απο την απαντηση καταλαβαινω οτι δεν απαντουν καθολου, αντιθετως  νομολογουν παρανομως??

''Θεωρώ ότι, ενώ ρυθμίζεται ότι υπήρχε στις 28/7/11, δεν μπορούν να ρυθμιστούν αυθαίρετες εργασίες αποπεράτωσης που έγιναν μετά τις 28/7/11, αν αυτές ξεπερνούν το 20% των επιτρεπομένων."

Τι εννοει ο ποιητης με το παραπανω?Οτι ρυθμιζεις το κελυφος που εφτιαξες μεχρι το 2011 αλλα δεν ρυθμιζεις τις εργασιες αποπερατωσης εσωτερικα αν ειναι πανω του 20%??Και πως υπολογιζεις το 20% στις εργασιες?Βαζεις τους νεροχύτες και τα μπιντεδάκια το ενα πανω στο άλλο και υπολογίζεις τον όγκο????ΕΛΕΟΣ πια με το τεε και τις ερμηνειες του....

Edited by ioannat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λογω περιπτωσης που μου ετυχε επανερχομαι στο Αρθρο 23, παρ. 17.

 

Τη διατυπωση του Ν.4178 την ειχαμε σχολιασει και ακρη δεν βγαζαμε.

 

Ηρθε η Εγκ 4 και κατι μας ειπε.

 

 

image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή, η εγκύκλιος λέει ότι, αυθαίρετες κατοικίες που υφίστανται πριν της 14.6.2011 και βρίσκονται εντός Β' ζώνης Υμηττού μπορούν να ρυθμιστούν με τον 4178;;;;

 

To έχει κάνει κανένας;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι.Σε μια μεγαλη πολυκατοικια εχω παραχωρητηριο του ελληνικου δημοσιου.Στα σχεδια αναγραφει οτι επροκειτο για στεγαστικο προγραμμα του Υπ. κοιν. υπηρεσιων(νυν Υγειας και Προνοιας) και δε χρειαζεται Ο.Α.Σε όλα τα διαμερισματα(48) εχουν κλειστει οι εξωστες σε σχεση με το σχεδιο αυτο.Σε ενα διαμερισμα αυτης θελω να κανω τακτοποιηση για το κλεισιμο του εξωστη.Θεωρω οτι εχει Ο.Α. και προχωραω ως συνηθως?και για το κλεισιμο των εξωστων θελω συναινεση απο τους υπολοιπους?

Edited by kostavros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.