Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Ειδικές διατάξεις (γενικά)


Recommended Posts

- Οικοδομική άδεια δεν υπάρχει, υπάρχει όμως απόφαση νομάρχη για εξαίρεση από κατεδάφιση όλων των κατασκευών του ΟΕΚ στην συγκεκριμένη περιοχή.

 

- Στο παραχωρητήριο ορίζεται ακριβώς η κατοικία, με τον αριθμό της, τον στίχο, το Ο.Τ., τα τετραγωνικά της, τα τετραγωνικά του συνιδιόκτητου οικοπέδου (όπως αναφέρεται στο οικόπεδο της συγκεκριμένης κατοικίας) καθώς και το ποσοστό συνιδιοκτησίας του οικοπέδου (0,7%).

 

Αυτά είναι τα δεδομένα...

 

Και εγώ θεωρώ ότι πάω με οικοδομική άδεια (άλλωστε κάτι τέτοιο μου είχαν πει και από την πολεοδομία όταν είχα ρωτήσει) και νομίζω χωρίς συναίνεση.

Έτσι λογικά θα έχω το 100% του 0,7% του συνιδιόκτητου οικοπέδου (αν στέκει αυτό λογικά...)

 

Επαναφέρω την ερώτησή μου (#72) σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος κάτι, για τις περιπτώσεις των ΟΕΚ...

 

Θέλω ή όχι τελικά συναίνεση σε τέτοιες περιπτώσεις?? Και αν όχι πως δηλώνεται??? 

Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα αντί για την οικ άδεια βάλε την εξαίρεση 

τι ψάχνεσαι !!

 

15.α (σ.σ κτίρια ΟΕΚ) Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται, μόνο με την καταβολή του σχετικού παραβόλου και χωρίς την καταβολή του ειδικού προστίμου, αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης επί κτιρίων που αποδόθηκαν στους δικαιούχους από τον πρώην Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.). 
Η αίτηση υπαγωγής δύναται να υποβληθεί είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία είτε για το σύνολο των κτιρίων, σύμφωνα με την άδεια οικοδομής.
β. Για την υπαγωγή πέραν των απαιτούμενων δικαιολογητικών, συνυποβάλλεται το παραχωρητήριο ή ο νόμιμος τίτλος από τον Ο.Ε.Κ..

Link to comment
Share on other sites

Με το  " είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία " με έσωσες!!! 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι ΚΑΝΑ  :smile:   :smile:   :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

έχω μία ερώτηση θελώ να ανεβάσω στο σύστημα του 4178 ένα ακίνητο για το οποίο εχούν βεβαιωθεί πρόστιμα αλλά έκανέ ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ το οποίο και γνωμάτευσε την υπαγωγή του ακινήτου στο αρ. 23 παρ 4 του Ν. 4178 καθώς οι παραβάσεις έχουν γκρεμιστεί.

1. Πώς κάνω υπαγωγή? (κατηγορια, βάζω τα εμβαδά ? παρ' οτι γκρεμίστηκαν)

2. Η υπαγωγή γίνεται στον ιδιοκτήτη ή τον ενοικιαστή (τα πρόστιμα βεβαιώθηκαν και στους δύο) ο ενοικιαστής ειναι Α.Ε.

 

Εαν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει 

ευχαριστώ.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

"2"

κατα το 11/1/α

την αιτηση υποβαλλει ο ιδιοκτητης

 

ο μισθωτης δικαιουται ..μονον εφοσον   εχει δικαιωμα εκδοσης οικοδομικης αδειας απο την μισθωτικη σχεση...

και, μαλλον αυτο συμβαινει εδω...

 

εξ αλλου,  αυτο φαινεται στις πραξεις επιβολης προστιμου,

 

[για το 1...δξ]

Link to comment
Share on other sites

gap180:

Από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ αναφέρεται ότι:

 

Τύπος Αυθαιρεσίας: Παρέχονται οι επιλογές Ρύθμιση, Προς έκδοση Οικοδ. Άδειας, Ανακληθείσα Οικοδ. Άδεια, Εκδοθείσα ΟΑ προ 28.7.2011.

Σε επόμενη έκδοση θα υποστηριχθούν και οι τύποι  «Κατεδαφισμένες προ 28.7.2011 κατασκευές» (μόνο παράβολο 500 ευρώ, ανεξαρτήτως τ.μ.) και  «Ενεργ.-Παθητ. Ηλιακά Συστήματα» (παράβολο βάσει τ.μ. και πρόστιμο με αναλυτικό προϋπολογισμό).

 

Συνεπώς αναμένεις την αναβάθμιση του συστήματος

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δες και αυτό του άρθρου 23 (μαζί με τις εγκυκλίους)

4. (αυθαίρετες κατεδαφίσεις) Αυθαίρετες κατασκευές, που έχουν κατεδαφιστεί πριν τις 28.7.2011 για τις οποίες έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης στην αρμόδια φορολογική αρχή, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος με την καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ.

Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση, τεχνική έκθεση μηχανικού και αποδεικτικά στοιχεία για την κατεδάφιση, δεν απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία και σχέδια και εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων βεβαιωθέντων προστίμων κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

Εγκ 4  Παρ. 4 : Για τις προ 28-7-2011 διαπιστωθείσες αυθαιρεσίες για τις οποίες έχουν επιβληθεί και βεβαιωθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης µε παλιότερες διατάξεις και οι οποίες έχουν κατεδαφιστεί πριν ή μετά τη δημοσίευση του Ν.4178/2013, είναι δυνατή η υπαγωγή τους προκειμένου να ισχύσουν και γι αυτές οι ρυθμίσεις του ως άνω νόμου περί διαγραφής ανείσπρακτων βεβαιωθέντων προστίμων.

Σε κάθε περίπτωση υποβάλλονται στοιχεία των αρμοδίων αρχών για την απόδειξη της κατεδάφισης (αυτοψία υπηρεσίας δόμησης κτλ)

Επισημαίνεται ότι στις περιπτώσεις αυτές δεν εξετάζεται η τήρηση των προϋποθέσεων του άρθρου 2 του νόμου, δεδομένου ότι έχει προστατευθεί το περιβάλλον µε την κατεδάφιση που έχει πραγματοποιηθεί. Η δυνατότητα υπαγωγής στο πληροφοριακό σύστημα εξασφαλίζει την καταβολή του σχετικού παραβόλου, την ενημέρωση του πληροφοριακού συστήματος και τη δυνατότητα διαγραφής των επιβληθέντων προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχήν ευχαριστώ

η λογική εξήγηση είναι να περιμένω όντως την αναβάθμιση του συστήματος.

ΚΑΝΑ αυτό που λές το διάβασα απλώς δεν μπορώ να κάνω την υπαγωγή στο σύστημα είναι πρακτικό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κι εγω τον πονο μου για κτηρια του ΟΕΚ....

 

Διαμερισμα ισογειου εχει κλεισμενο μπαλκονακι 1,50τ.μ. το οποιο ομως παταει στο εδαφος (για την ακριβεια ειχε αποσταση 20εκ απο το εδαφος η οποια χτιστηκε με τουβλα και φαινεται να εδραζεται στο χωμα)

 

Το μπαλκονακι φαινοταν στα σχεδια της νομιμοποιησης, δεν ειναι αυθαιρετο

Αυθαιρετο ειναι το κλεισιμο του

 

Χρειαζομαι συναινεσεις η λογω της υπαρξης του εξωστη ο οποιος ανηκει στην ΟΙ μου δεν απαιτουνται συναινεσεις και προχωραω στην τακτοποιηση με το 500αρικο για τα κτηρια του ΟΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την περίπτωση των κατεδαφιστέων κατασκευών του άρθρου 23 παρ.4 δεν χρειάζεται να περιμένετε καμία αναβάθμιση. Γίνεται μέσω του φύλου καταγραφής, στην κατηγορία τύπος αυθαιρεσίας, όπου διαλέγουμε το Κατεδαφ. προ 28/7/11. Ελπίζω να βοήθησα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.