Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

On 19/1/2020 at 1:21 ΜΜ, danaikaterina said:

 Μπορείς ας πούμε εκδόσεις ΕΕΜΚ και να κάνεις διαρρυθμίσεις, επισκευές κ.α. στο τακτοποιημένο κτίριο που ο νόμος σου επιτρέπει να διατηρήσεις αλλά δεν μπορείς να βγάλεις άδεια (ούτε ΕΕΜΚ) που να αφορά σε νέες κατασκευές εφόσον αυτό απαγορεύεται από τις γενικές διατάξεις. π.χ. νέο στέγαστρο ή πισίνα σε μη οικοδομήσιμο.

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ για την σαφή απάντηση. 

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ρυθμίζουμε ένα κτίριο το οποίο υπάρχει δίχως άδεια κατασκευασμένο μεταξύ 1975 - 1982.

Υπάρχει δυνατότητα - αφού γίνει η ρύθμιση - να εκδοθεί άδεια για αντικατάσταση και αλλαγή χάραξης της στέγης του χωρίς να αλλάξουν τα ύψη και οι διαστάσεις? (από τετράριχτη να γίνει δίριχτη) στο ίδιο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω λόγο να μη γίνεται εκτός αν υπάρχουν ειδικές διατάξεις στην περιοχή που το απαγορεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Βρίσκεται εντός ΖΟΕ η οποία απαιτεί κεραμοσκεπή. Αλλά το βασικό ερώτημα είναι αν γενικά επιτρέπεται η έκδοση άδειας σε ρυθμισμένο ακίνητο. το γήπεδο είναι μη άρτιο και το κτίσμα έχει κατασκευαστεί χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2020 at 9:45 ΠΜ, Vasili said:

το γήπεδο είναι μη άρτιο 

Αυτό τώρα μας το λες. Δες προσεκτικά τις εργασίες που επιτρέπονται κατ εξαίρεση σε ρυθμισμένα ακίνητα. Είναι θετικό ότι έχεις υποχρεωτική σχέση στην περιοχή. Η επισκευή  στέγης γενικά επιτρέπεται δεν ξέρω όμως αν επιτρέπεται να αλλάξεις τη μορφή της. Συζήτησέ το και με την αρμόδια ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

υπάρχει η μορφολογική βελτίωση του αρθ 107. Αλλά μια βόλτα από την ΥΔΟΜ μπορεί να βοηθήσει να αποφύγεις διαφωνίες μετά.
Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση και θα κάνω και εγώ την ίδια βόλτα.
Από παλιότερα όταν δεν μπορούσες να βγάλεις άδειες, επιτρέπονταν περιορισμένες εργασίες (όπως συντήρησης, υγιεινής, ενίσχυσης). Και δες τι μπορείς να κάνεις με μικρή κλίμακα (πχ αντικατάσταση στέγης).

Εγώ έχω αντικατάσταση στέγης και αλλαγές σε ανοίγματα, αλλά δυστυχώς οι τοίχοι είναι φέροντες και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω μικρή κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πελάτης μου, είχε κάνει αυθαίρετο στέγαστρο προ του 11, έγινε καταγγελία, έγινε αυτοψία από την πολεοδομία, επιβλήθηκαν πρόστιμα, το γκρέμισε (χωρίς να βγει κάποια άδεια κατεδάφισης), ήρθε η πολεοδομία για αυτοψία, διέγραψαν το πρόστιμο το 2015 αλλά με ενημέρωσαν ότι πρέπει παρόλα αυτά να κάνω υπαγωγή.

Το δήλωσα κατηγορία 4 λοιπή παράβαση αλλά ποιον τύπο αυθαιρεσίας επιλέγω? προς έκδοση για να βγάλω άδεια κατεδάφισης..αφού έχουν διαγράψει τα πρόστιμα.. 

Link to comment
Share on other sites

αν την εποχή που συντάχθηκε η αρχ έκθεση αυτοψίας

1.το γκρέμισε μέσα σε ένα μήνα από την ημερ. αυτοψίας και

2. πλήρωσε τότε ότι πρόστιμα (ανέγερσης) προβλέπονταν από την έκθεση αυτοψίας

θεωρώ ότι κακώς η ΥΔΟΜ σου λέει να το εντάξεις στο Ν αυθαιρέτων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα, θελω να βγαλω εεμκ για αυτονομο συστημα θερμανσης σε ρυθμισμενο διαμερισμα με ν4178/13 κατηγοριας 5 για την ενεργειακη αναβαθμιση του διαμερισματος.

Ειναι δυνατον ή κολλαω στα περι εξαιρεσης απο κατεδαφιση?

Link to comment
Share on other sites

το διαμέρισμα θεωρείται νομίμως υφιστάμενο για όσο διάστημα το καλύπτει η ρύθμιση. Μπορείς να κάνεις ΕΕΜΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.