Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

το ύψος του ποσού του παραβόλου είναι ανάλογο των τετραγωνικών αυθαιρεσίας (όπως και στη ρύθμιση)?

Ανάλογο των τετραγωνικών που τακτοποιούνται ή μαζί και των τετραγωνικών για τα οποία βγάζουμε άδεια?

Link to comment
Share on other sites

βγάζουμε άδεια.

 

πχ βγάζω άδεια για 100 ισόγειο πρώτη και μοναδική κατοικία με 90 υπόγειο, πληρώνω 1000€ παράβολο???)

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοει τις περιπτωσεις οπου υπαρχουν συννομα(με δυνατοτητα νομιμοποιησης) και μη συννομα (που τακτοποιουνται)?

Ναι αυτή ακριβώς είναι η περίπτωση. Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

nikosmorfi, στη δική μου περίπωση πάντως, στο 4014 είχα αντίστοιχη περίπτωση και μου έβγαζε παράβολο που συμπεριλάμβανε και τα προς έκδοση οικ. αδείας και τα τακτοποιημένα μέτρα. Είχα προς έκδοση οικ. αδείας 120 μέτρα, και 40 μέτρα τακτοποίησης. Επειδή το συνολικό πρόστιμο έβγαινε 1200 ευρώ, έβαλα σε δεύτερη φάση τα προς έκδοση οικ. αδείας, και έτσι έκοψα το παράβολο για τα 40 μέτρα, δλδ 500ευρώ.

 

Για κακή μου τύχη βέβαια, δεν το έκλεισα στο 4014, και τώρα που το πήγα στο 4178, το σύστημα "είδε" όλα τα μέτρα και πάλι, και μου ζητάει παράβολο 2000ευρώ!!! Βέβαια, η άδεια νομιμοποίησης έχει εκδοθεί πλέον, οπότε σκέφτομαι να αφαιρέσω το Φ.Κ. που αυξάνει το παράβολο...Αυτά για την ιστορία των αυθαιρέτων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος (έχει ενεργοποιηθεί τέτοια δυνατότητα στο σύστημα?) να ολοκληρωθεί η διαδικασία υπαγωγής του ακινήτου όταν έχει εκδοθεί η οικ. άδεια?

Π.χ. ακίνητο που είχε υποβληθεί στον 4014 προς έκδοση οικ. αδείας, πληρωμένο παράβολο, υπάχθηκε στο 4178, πληρωμένο το παράβολο υπερ ΤΕΕ και τώρα επιτέλους βγήκε η άδεια!

Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω την άδεια στο σύστημα και να κλείνει το θέμα.

Έχει κάποιος καμιά ιδέα ή πληροφόρηση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ακόμα να υλοποιηθεί η διαδικασία αυτή καθότι δεν έχει ενεργοποιηθεί από το ΤΕΕ η δυνατότητα ανεβάσματος εγγράφων, σχεδίων κ.λπ. στο σύστημα δηλώσεων 4178. Αναμένουμε.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι, 

ήθελα τη γνώμη σας για ένα αυθαιρετο που με έχει μπερδέψει λίγο.

Προκειται για κλείσιμο χώρων (υπερβαση δομησης) και παραβίαση πλαγίων ορίων Δ.

Υπάρχει μεγάλο περιθωριο συντελεστή δόμησης , οπότε θα μπορούσε να βγει άδεια για τις υπερβασεις δομησης και να κάνω τακτοποίηση μόνο για το Δ, αλλα θελω να αποφυγω την πολεοδομία και σκεφτόμουν να τα βάλω όλα στο 4178.

Το ερωτημα μου είναι πώς θα περάσω την υπέρβαση δόμησης στο συστημα, εφόσον ουσιαστικά δεν είναι υπέρβαση, (αφού υπάρχει περίσσευμα)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περίσσευμα!!! Είναι υπέρβαση - αυθαιρεσία!!! Η σύγκριση γίνεται με τα εγκεκριμένα και βγαίνουν οι ...διαφορές!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.