Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Αν δεν έχει και ληξιπρόθεμες οφειλές (που λογικά δεν έχει,εφόσον ήταν προς έκδοση άδειας),

την μεταφέρεις στον 4178 (έως 6/2/2015) και την προσαρμόζεις στα νέα δεδομένα.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα......

 

να την προσαρμοσω στα νεα δεδομενα δηλαδη να ξετσεκαρω χωρισ πλεον οικοδομικη αδεια αυτο θελω..........

η δηλωση μπορει να θεωρηθει ψευδης;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα δεδομένα είναι ΤΙ επιπλέον αυθαιρεσίες έχεις για να υπολογίσεις το πρόστιμο.

Στην ίδια ιδιοκτησία μπορείς να αλλάξεις ΤΑ πάντα,κατά την μεταφορά από τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Θα εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης μετά από ένταξη στο Ν4178/13 για υπέρβαση δόμησης σε μια ισόγεια αποθήκη. Τα μεταλλικά στοιχεία της αποθήκης δεν είναι αποδεκτά με βάση τη στατική μελέτη οπότε θα χρειαστούν κάποιες ενισχύσεις. Στην περίπτωση αυτή τι συμβαίνει ο μηχανικός προτείνει τη στατική ενίσχυση του κτιρίου και αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να την κάνει τι γίνεται? Επίσης, θα χρειαστεί να έρθει ελεγκτής δόμησης για το κλείσιμο της άδειας νομιμοποίησης επειδή έτσι μου είπαν από μια ΥΔΟΜ και αν έρθει και δεν δει τις ενισχύσεις τότε δεν θα μπορεί να κλείσει η άδεια!! Ξέρει κανείς τίποτα γι΄ αυτό? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Άσε και εγώ το ίδιο και μάλιστα μου είπαν ότι αν δεν έρθει ελεγκτής θα έχει αργότερα πρόβλημα όταν θα έχει 'λήξει' η οικοδομική άδεια. Δε ξέρω μήπως το είπαν για τις ενισχύσεις που θα πρέπει να δείξω για τη μεταλλική κατασκευή? Αλλά τις ενισχύσεις είναι υποχρεωμένοι να τις πραγματοποιήσουν οι ιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των υπόλοιπων δικαιολογητικών θα ήθελα να αναφέρω οτι,

1/  βάζοντας επιφάνειες σταυλικών εγκαταστάσεων και πρόχειρων καταλλυμάτων κάτω των 35τ.μ στα φύλλα καταγραφής της δήλωσης

το πρόγραμμα ενημερώνει π'ανω δεξια οτι υπολοίπονται 6 αρχεία (δικαιολογητικά)  για την πληρότητα της δήλωσης

2/  αν ο μηχανικός δηλώσει έστω και 1 τμ πέρα των 35μ2 για ρύθμιση όμως το πρόγραμμα ενημερώνει οτι υπολοίπονται 11 με 12 αρχεία (δικαιολογητικά) για την πληρότητα της δήλωσης

Από την δευτερη περίπτωση , εγώ συμπεραίνω οτι για τα επιπλέον μ2 της ρύθμισης θα πρέπει να υποβάλλει κανεις και τοπ/κο και κατόψεις, Ε9,ίσως και συμβόλαια.

Αν έχει κάποιος πιο σίγουρη άποψη ας την αναφέρει (έχοντας διαβάσει όλη τη συζήτηση από την αρχή)

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους,

 

Απο υδομ μου ανέφεραν οτι για να βγάλω άδεια νομιμοποίησης σε διώροφη μονοκατοικία, θα πρέπει να έχω τα στατικά οπως θα τα ειχα κάνει εξαρχής σε κανονική άδεια. Δλδ θα περάσω τον φορέα ως έχει, θα επιλυσω και τέλος θα υπογράψω οτι αυτά που μου βγάζει τα έχει η κατοικία.

 

Ξέρετε τι προβλέπει ο νόμος ή οι εγκύκλιοι γι αυτό;

 

Τι ακριβώς οφείλω να παραδώσω σαν στατική μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.