Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Το σίγουρο είναι ότι η νομιμοποίηση με βάση το άρθρο 23 για έκδοση άδειας εντός τριετίας θα κολλήσει στην υπέρβαση ύψους.

Θεωρώ ότι πρέπει να υπαχθεί στη ρύθμιση η μη πραγματοποίηση της επιχωμάτωσης και με αναλυτική περιγραφή στην Τ.Ε να εξηγηθεί ότι με βάση το άρθρ. 19 παρ. 2 του ν. 4178 το πρόσθετο ύψος που προέκυψε εξαιτίας της μη ολοκλήρωσης τουΠ.Χ,  δεν προσμετράται για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου.

Καλύτερα όμως να μεταβείς στην οικεία Υ.ΔΟΜ και να ρωτήσεις από πριν, γιατί μπορεί να το ερμηνεύουν διαφορετικά και να κολλήσει η άδεια. 

 

Αυτή την ερμηνεία θέλω να κάνω και εγώ,

ότι το κτίριο καλώς κατασκευάστηκε αλλά το επιπλέον ύψος προέκυψε από τη μη πραγματοποίηση του μπαζώματος το οποίο και θα πληρώσω, ως αναλυτική παράβαση, ειδάλλως (όπως το ερμηνεύω εγώ βέβαια) κάθε ξεμπάζωμα θα έπρεπε αναγκαστικά να συνοδεύεται και με υπέρβαση ύψους του υπογείου πράγμα που νομίζω ότι δεν ισχύει.

Ελπίζω να υπάρχει κάποιος συνάδελφος ο οποίος να έχει <<τρέξει>> ανάλογη περίπτωση και να μας δώσει τα φώτα του.

 

Και να προσθέσω, το άρθρο19 παράγραφος 2

<<Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου που αφορά στην υπέρβαση ύψους, στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια, δεν προσμετράταιτο πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή απόεκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν. Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος, που έχει προκύψει από τη

μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από
εκχωματώσεις, υπολογίζεται σύμφωνα με την παραγρά−

φου 5 του προηγούμενου άρθρου...>>

δεν ωθεί προς αυτή την ερμηνεία;

Προφανώς ασχολείται με τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου αλλά από την άλλη συμφωνεί κάποιος ότι αποτελεί πάτημα στην προκειμένη;

Edited by thanos ant
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33, on 30 Sept 2014 - 17:51, said:snapback.png

Το σίγουρο είναι ότι η νομιμοποίηση με βάση το άρθρο 23 για έκδοση άδειας εντός τριετίας θα κολλήσει στην υπέρβαση ύψους.

Θεωρώ ότι πρέπει να υπαχθεί στη ρύθμιση η μη πραγματοποίηση της επιχωμάτωσης και με αναλυτική περιγραφή στην Τ.Ε να εξηγηθεί ότι με βάση το άρθρ. 19 παρ. 2 του ν. 4178 το πρόσθετο ύψος που προέκυψε εξαιτίας της μη ολοκλήρωσης τουΠ.Χ,  δεν προσμετράται για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου.

Καλύτερα όμως να μεταβείς στην οικεία Υ.ΔΟΜ και να ρωτήσεις από πριν, γιατί μπορεί να το ερμηνεύουν διαφορετικά και να κολλήσει η άδεια. 

   Έπειτα  από  συνεννόηση  με  πολεοδομία,  σε   υπόγειο με  πρόβλημα  στο  μπάζωμα  και  υπέρβαση του  1.50  σε   1,90  για να γίνει νομιμοποίηση πρέπει να προσμετρηθούν τα τ.μ του υπογείου στη δόμηση...    

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προβώ σε νομιμοποίηση ακινήτου εκτός σχεδίου τελείως αυθαίρετο; Στάδια:

1) Σε 1ΦΚ δηλώνω τα τμ του κτίσματος προς νομιμοποίηση και επιλέγω προς ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ

2)Πληρώνω παράβολο ανάλογα με τα τμ και τέλος ανταπόδοσης

3) Καταθέτω τα σχέδια προς έκδοση άδεια δόμησης: ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ, Δ.ΔΟΜΗΣΗΣ,ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ,ΣΤΑΤΙΚΑ,ΠΑΘΗΤΙΚΗ,ΥΔΡΕΥΣΗ,ΘΕΡΜΑΝΣΗ,ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ κάτι άλλο;

4)ΚΕΝΑΚ απαιτείται σε υφιστάμενο; (πανω από 50 τμ.); ή μελέτη θερμομόνωσης πριν κενακ κάνω;

5)διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου, χρονικός προγραμματισμός κάνω;

6) Κρατήσεις ιδιοκτήτη και μηχανικού πληρώνω κανονικά, ενώ ΙΚΑ δεν πληρώνω;

7) Εφόσον βγει η άδεια στο σύστημα ανεβάζω όλα τα σχέδια της αδείας στο αντίστοιχο πεδίο;

8-) κάτι άλλο;......................

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προβώ σε νομιμοποίηση ακινήτου εκτός σχεδίου τελείως αυθαίρετο; Στάδια:

1) Σε 1ΦΚ δηλώνω τα τμ του κτίσματος προς νομιμοποίηση και επιλέγω προς ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ

2)Πληρώνω παράβολο ανάλογα με τα τμ και τέλος ανταπόδοσης

3) Καταθέτω τα σχέδια προς έκδοση άδεια δόμησης: ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ, Δ.ΔΟΜΗΣΗΣ,ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ,ΣΤΑΤΙΚΑ,ΠΑΘΗΤΙΚΗ,ΥΔΡΕΥΣΗ,ΘΕΡΜΑΝΣΗ,ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ κάτι άλλο;

4)ΚΕΝΑΚ απαιτείται σε υφιστάμενο; (πανω από 50 τμ.); ή μελέτη θερμομόνωσης πριν κενακ κάνω;

5)διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου, χρονικός προγραμματισμός κάνω;

6) Κρατήσεις ιδιοκτήτη και μηχανικού πληρώνω κανονικά, ενώ ΙΚΑ δεν πληρώνω;

7) Εφόσον βγει η άδεια στο σύστημα ανεβάζω όλα τα σχέδια της αδείας στο αντίστοιχο πεδίο;

8-) κάτι άλλο;......................

Ευχαριστώ

Εμένα πάντως μου ζήτησαν

Αρχιτεκτονικά

Στατική Μελέτη + Σχέδια

και για το ΚΕΝΑΚ δε ξέρουν να μου απαντήσουν, θα το ψάξουν...

Σε περίπτωση κατοικίας με άδεια που έχει αυθαίρετα τα 55τ.μ. από τα 160τ.μ.

Edited by thanos ant
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε αυθαίρετη κατοικία δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίηση λόγω παραβίασης πλάγιων αποστάσεων (1μ από το πίσω όριο αντί 0 ή 2,5μ). Μπορεί να εκδοθεί άδεια προσθήκης στο τμήμα αυτό (πίσω όριο: 1 Χ μήκος) η οποία θα άρει και την παραβίαση πλάγιων αποστάσεων (πλέον θα εφάπτεται με το όριο) και με την ίδια άδεια να γίνει η νομιμοποίηση του υφιστάμενου;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ακούγεται και μοιάζει σαν τη διαδικασία που ακολουθούσαμε παλιά, με ταυτόχρονη άδεια νομιμοποίησης με ΓΟΚ 85 άρθρο 22 και  προσθήκη κατ επέκταση μέχρι το όριο. 

Δεν ξέρω όμως αν η Υ.ΔΟΜ το δέχεται πλέον, ή θεωρεί ότι για να εκδώσει άδεια προσθήκης θα πρέπει το υφιστάμενο να έχει ρυθμιστεί με το ν. 4178 πρώτα και να μην έχει υπαχθεί μόνο προς άδεια εντός τριετίας με βάση το άρθρο 23.

Καλύτερα κάνε ερώτηση στην υπηρεσία και ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην πρώτη συζήτηση με την ΥΔΟΜ σήμερα ήταν καταρχήν θετικοί για έκδοση μιας άδειας προσθήκης και νομιμοποίησης με πληρωμή μόνο του παραβόλου. Αν έχω κάποιο νέο θα ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με Υποθηκοφυλακείο. Σε τριώροφη οικοδομή (ισόγειο, Α όροφος και Β όροφος) έχουν γίνει αυθαιρεσίες σε κάθε όροφο, ΥΔ και ΥΚ. Υπάρχει οικ. άδεια του 1973 για το ισόγειο και τον Α όροφο, ενώ ο Β όροφος δεν έχει οικ. άδεια. Η οικοδομή στο σύνολο της κατασκευάστηκε πριν το 75 (έχω βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης). Έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. για κάθε όροφο με ποσοστό. Αρχικά έκανα ρύθμιση με 4178 για όλο το κτίριο, με σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών, σε ισόγειο και Α όροφο για τις ΥΔ και ΥΚ, και στον Β όροφο θεωρώντας τον όλο αυθαίρετο. Πριν οριστικοποιηθεί η υπαγωγή της δήλωσης, προέκυψε θέμα με την συμβολαιογράφο. Μετά από πολλές συζητήσεις, και σε επικοινωνία με το υποθηκοφυλακείο, μου είπαν ότι αν κάνω ρύθμιση στον Β όροφο, τότε αυτός θα θεωρεί ως παρακολούθημα του Α΄ορόφου, καθώς δεν δικαιούται να έχει ποσοστό, αν ρυθμιστεί με 4178. Οπότε για να εξασφαλίσει το ποσοστό του πρέπει να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης για όσα τετραγωνικά είναι δυνατόν στον Β όροφο και το υπόλοιπο εμβαδό να ρυθμιστεί με Ν.4178 και να θεωρηθεί ως παρακολούθημα του νομιμοποιημένου τμήματος με άδεια. Γενικά υπάρχει σύννομο τμήμα, στατικώς ανεξάρτητο, και μπορώ να βγάλω αδ. νομιμοποίησης. Αλλά είναι μικρό το υπόλοιπο δόμησης, περίπου 15 τμ, στην ουσία δλδ ένα δωμάτιο. Φυσικά αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αυξηθεί το κόστος για τον πελάτη του Β ορόφου. Γνωρίζει κάποιος αν είναι νομικά σωστό αυτό που απαιτεί το υποθηκοφυλακείο ή μας βάζει σε διαδικασία έκδοσης άδειας νομιμοποίησης χωρίς λόγο?

Link to comment
Share on other sites

..........................Έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. για κάθε όροφο με ποσοστό.................

 

 

Ερώτημα:  στην   σύσταση των οριζοντίων ιδιοκτησιών   για  τον  Β  όροφο  τι  προβλέπει.?????.....

Προβλέπεται  σαν  αέρας?????

Δίνει ποσοστό   στο  οικόπεδο??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Σε περίπτωση ρύθμισης παταριού (στην οικοδομική άδεια φαίνεται σαν όροφος) σε βιοτεχνικό κτίριο, το οποίο κατασκευάστηκε μεγαλύτερο απο την αρχή, υπάρχει περιορισμός αν αργότερα επιχειρηθεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια για προσθήκη καθ'ύψος ή υπάρχουν οι περιορισμοί που αναφέρονται στο άρθρο 25 σχετικά με τον όγκο του κτιρίου??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.