Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Καλησπέρα, μια απλή ερώτηση-διευκρίνιση:

Άδεια του 2008 για κατοικία. Μαζί με την κατοικία έγινε και μια αποθήκη.

Το 2009 βγήκε ΓΠΣ που απαγόρευε την δόμηση στην περιοχή.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες η αποθήκη νομιμοποιείται με έκδοση άδειας. Αλλά τι γίνεται με το ΓΠΣ?

Με τον Ν.4178/13 πάω με τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα. Έτσι δεν έιναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια διευκρίνηση

Το 1994 εκδόθηκε οικοδομική άδεια για ισόγεια υπερυψωμένη κατοικία με υπόγειο στέγη και περίφραξη, σε εντός οικισμού οικόπεδο.

Το κτίριο όμως κατασκευάστηκε ως 2όροφο με το ανάλογο ξεμπάζωμα, το υπόγειο 90 τ.μ ( δλδ ισόγειο σήμερα ) έγινε κατοικία - κύρια χρήση, ισόγειο και όροφος μεγάλωσαν κατά 3 τ.μ και κτίστηκε και μία αποθήκη 18 τ.μ κατ' επέκταση της κατοικίας.

Όλα είναι σύννομα και μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης.

Μέχρι στιγμής, μιας και δεν είχε ξανατύχει να βγάλω άδεια νομιμοποίησης, πίστευα πως θα πληρωνόταν μόνο ένα παράβολο 500€ και θα συνέχιζα με την έκδοση της άδειας.

Διαβάζοντας όμως εδώ στο forum διαπιστώνω πως το παράβολο πρέπει να υπολογιστεί σαν να πήγαινα προς τακτοποίηση. Υπολογίζω λοιπόν 2000€ + 500€  μια λοιπή παράβαση (ξεμπάζωμα ).

Έχω καταλάβει σωστά?

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει, γιατί το θέμα είναι πως αν ο ιδιοκτήτης πληρώσει 2500€ + την αμοιβή τη δική μου, ξεπερνάει το ποσό των προστίμων.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

kat2011

Με βάση το άρθρο 4 του ΝΟΚ μπορείς να κάνεις νομιμοποίηση με τις τότε πολεοδομικές διατάξεις εφόσον έχεις ελέγξει ότι επαρκούσε ο σ.δ, η κάλυψη και δεν παραβιαζόταν η Δ την εποχή τέλεσης της αυθαιρεσίας.

Με βάση το άρθρο 23 ν. 4178 πληρώνεις παράβολο και υπάγεις το αυθαίρετο προς έκδοση άδειας εντός τριετίας.

Προφανώς και δεν μπορείς να πας με τους σημερινούς όρους δόμησης αφού λόγω ΓΠΣ (υποθέτω είσαι σε περιοχή απόλυτης προστασίας) απαγορεύεται η δόμηση.

 

tsikaboom

Από ισόγειο με υπόγειο στην άδεια σήμερα έχεις ξεμπαζωμένο υπόγειο με αλλαγή χρήσης σε κατοικία και επιπλέον έναν όροφο ακόμη +6 τ.μ κατ επέκταση αυθαίρετη προσθήκη στο σύνολο των δυο ορόφων.

Άρα νομίζω ότι σωστά το υπολόγισες το παράβολο. 90+90+6=186 τ.μ >100 τμ το παράβολο είναι 2000 ευρώ. Το παράβολο για την λοιπή παράβαση δεν θα πάει αθροιστικά. Καλύπτεται από τις επιφάνειες.

Παράβολο ξεχωριστό 500 ευρώ θα έβαζες αν είχες μόνο λοιπή παράβαση χωρίς αυθαίρετες επιφάνειες.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Pavlos33

Να κάνω και μια πονηρή ερώτηση... 

Αν... λέμε τώρα αν... έβαζα έτσι τα τετραγωνικά, παρατύπως, ώστε το σύστημα να μου βγάλει παράβολο 500€ και πληρωνόταν το παράβολο

και εν συνεχεία περνούσα τα πραγματικά στο σύστημα, θα υπήρχε κάποιο θέμα με το σύστημα, θα το αντιλαμβανόταν?

Επίσης, θα είχα κάποιο κώλυμα με την έκδοση της άδειας νομιμοποίησης στην ΥΔΟΜ?

Λέμε τώρα αν...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό ήταν ένα σφάλμα της παλιάς πλατφόρμας επί εποχής ν. 4014 το οποίο διορθώθηκε. Ακόμη και αυτό να μην είχε διορθωθεί για πιο λόγο να έχεις μια δήλωση ανά πάσα στιγμή εκτεθειμένη στον οποιοδήποτε έλεγχο στο μέλλον (π.χ δειγματοληπτικός, ΣΥΠΟΘΑ κλπ). 

Κέρδος για σένα ως μηχανικό δεν θα υπήρχε. Άρα...2.000 παράβολο και αν του αρέσει του ιδιοκτήτη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το έκαναν με τον 4014, ίσως το κάνουν και τώρα.

Επί της ουσίας, ΔΕΝ κερδίζεις κάτι παρά μόνο να μικρύνεις το ποσό που πρέπει αρχικώς να καταβληθεί (λέγε με παράβολο).

Με την αναπροσαρμογή των μέτρων και αν το ήδη καταβληθέν ποσό υπολείπεται του νέου παραβόλου, θα ζητηθεί συμπληρωματικό παράβολο μέχρι του ποσού αυτού (του παραβόλου).

Αν το ηδη καταβληθέν ποσό είναι μεγαλύτερο του νέου παραβόλου, δε θα γίνει τίποτα. θα συνεχίσεις κανονικά τις δόσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση θα αναπροσαρμοσθεί και θα καταστεί απαιτητό άμεσα το ανταποδοτικό του ΤΕΕ.

 

Για την άδεια νομιμοποίησης... άμα πέσεις σε κανένα φυτό ελεγκτή δε θα συμβεί τίποτα.

Αλλά το θεωρώ δύσκολο να συμβεί.

Δεν αξίζει τον κόπο να συμβεί...

 

edit

γράφαμε μαζί Παύλο. Την καλησπέρα μου.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Το παιδεύω λίγο στο μυαλό μου γιατί τα πρόστιμα βγαίνουν περίπου 5000€ και αν πληρώσει εφάπαξ πάει στα 4000€, ποσό το οποίο σίγουρα θα πιάσουμε με παράβολο 2000€ και αμοιβή για άδεια νομιμοποίησης.

Οπότε μήπως συμφέρει οι αυθαιρεσίες να πάνε για τακτοποίηση (κατηγορία 4)? Συμφέρει οικονομικά τον ιδιοκτήτη και λιγότερος κόπος για 'μένα, με ανάλογη μείωση βέβαια και της αμοιβής μου σε σχέση με την έκδοση άδειας...

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει όμως καμία σχέση η νομιμοποίηση με την τακτοποίηση...

Ως προς το αποτέλεσμα μιλάω.

Στη μία έχεις πλέον ένα νόμιμο κτίριο.

Στην άλλη έχεις ένα τακτοποιημένο αυθαίρετο που θα πρέπει να δηλώνεται ανά 3-4 περίπου έτη, μετά δηλαδή από κάθε απόφαση του ΣτΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.