Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

οκ. για την αδεια λειτουργιας θελει το 5 σελιδο και την βεβαιωση κυριας χρησης. αρα τον ικανοποιεις. κανε το ετσι συναδελφε. απλα παντα πρεπει να σκεφτομαστε το μετα. σε μελλοντικο ελεγχο. μαλλον εισαι οκ. αφου εχει πληρωθει το 30 %

Link to comment
Share on other sites

ναι δικιο εχεις. για αυτο μπηκα και στην διαδικασια να ρωτησω τους συναδελφους καθως δεν μου ειχε ξανατυχει περιπτωση αδειας.

θα το υποβαλλω αρχικα "ρυθμιση", θα βγαλω το 5σελιδο και μετα θα το γυρισω "προς αδεια". ελπιζω να με αφησει το συστημα να το κανω...

 

βεβαιωση κυριας χρησης δεν μου ζητησανε. αλλωστε ακομα και αν εχει υψος το παταρι>2,40(παω βασει κτιριοδομ. γιατι ειναι απο το 1994 το κτιριο)

το παταρι το εχω μετρησει στους χωρους με μειωτικο συντελεστη. ειναι ανοιχτο γυρω γυρω σαν εσωτερικος εξωστης του ισογειου, αρα στην βεβαιωση θα αναφερεται εκει και οχι στους χωρους κυριας χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου έχει τα εξής δεδομένα:

  • Οικόπεδο εντός παραδοσιακού οικισμού με οικ. άδεια για διώροφο
  • Υφιστάμενο τριώροφο κτίριο (σε κάποις όψεις) εκ των οποίων ο τρίτος αυθαίρετος αλλά εντός των ορίων της συνολικής επιτρεπόμενης επιφάνειας
  • Σοφίτα πάνω από τον τρίτο όροφο, με μέσο ύψος < 2,20 μ αλλά με παράβαση ύψους του συνολικού επιτρεπόμενου, κατά ένα μέτρο.
Ερώτηση:

 

Μπορώ να εντάξω το κτίριο στον 4178 προς έκδοση άδειας για τον τρίτο όροφο και με πρόστιμο για τη σοφίτα (εννοείται με διαφορετικά φύλλα)??

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Συναδελφικούς χαιρετισμούς από τη Κέρκυρα

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ρύθμιση με τον ν.4178 των αυθαιρεσιών που δεν νομιμοποιούνται, δήλωση ότι θα νομιμοποιηθούν τα λοιπά και κατόπιν άδεια νομιμοποίησης.

Αν η σοφίτα είναι όντως σοφίτα κατά ΝΟΚ, τότε θα πληρώσει μόνο την υπέρβαση ύψους γιατί το υπόλοιπο θα νομιμοποιηθεί ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να έχω την τελευταία ενημέρωση πάνω στο εξής θέμα;

Αν γίνεται σε εξ ολοκλήρου αυθαίρετο κτίριο να βγάλω ΟΑ, είμαι υποχρεωμένος να τη βγάλω ή μπορώ και με απλή ρύθμιση;

Από το help desk μου είπαν ότι δεν υποχρεούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θες κάνεις. Ο νόμος λέει "ΔΥΝΑΤΑΙ" να βγει ο.α.. Εάν εσύ την επιλέξεις, δικό σου θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βγάλω βεβαίωση μεταβίβασης για περίπτωση αυθαιρετου που πληρώθηκε το παράβολο και πρέπει να βγει άδεια δομησης νομιμοποίησης εντος τριετίας και ακομη δεν έχει βγει;

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα που αλλου να γραψω το ζητημα :

σε αδεια της δεκαετιας 60 σε  χωριο  με τιτλο <<οικοδομη εις οροφον>> εγω καταλαβαινω   πιλοτις και οροφο κατοικια

στα στοιχεια στατιστικης γραφει 

αριθμ κατοικιων :1

αρ οροφων:2

δωματ κατοικισημα :5 καλυπτ επιφ :...τμ

κτλ

Εγινε  συμβολαιο γον παροχης το 2014 οπου ο μηχανικος βεβαιωσε  για διωροφη οικια  

Θελουμε να κανουμε καποια αλλαγη χρησης τμηματος του ισογειου (κατοικια?)σε καταστημα ψιλικων

Το  ισογειο ομως ουσιαστικα ειναι <<ατακτοποιητο>> κατα την αποψη μου.

 

καποια γνωμη κανεις?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο  το συμβολαιο του 2014...τι περιγραφη δινει για την οικοδομη

- στο ισογειο

- και στον οροφο

- και τι λεει η "βεβαιωση" ως προς τις χρησεις...ειδικα για το ισογειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.