Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Συνάδελφοι τη βοήθειά σας.

 

 

Έστειλα αίτημα στο ΤΕΕ (μέσω της εφαρμογής) από την Παρασκευή για την προώθηση λόγω έκδοσης αδείας και "φέεεεεεετααααααααααα" (ακόμα είναι σε εκκρεμότητα η αίτηση) .

 

Σήμερα τους έστειλα ΚΑΙ email για να ζητήσω επίσπευση της ολοκλήρωσης του αιτήματος και μου απάντησαν ότι..... "μπορώ να υποβάλλω αίτημα μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής"..... (Γκρρρρρρρρ).

 

Μήπως ΕΓΩ δε βλέπω σε ποιό ΑΛΛΟ σημείο (ίσως?) πρέπει να εισάγω την άδεια (εκτός από τα αρχεία όπου ήδη την έχω ανεβάσει) ώστε να προχωρήσω???????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν κάποιος ενταχθεί στο σύστημα αυθαιρέτων, προς έκδοση οικοδομικής άδειας, θα χρειαστεί να πληρώσει ένσημα για το ΙΚΑ.

Ζητούν οι πολεοδομίες σε αυτές τις περιπτώσεις κάτι από το ΙΚΑ;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για να κάνεις νομιμοποίηση υφιστάμενου κτιρίου μέσω του 4178, η τοπική Υ.ΔΟΜ. σε αντίστοιχη ερώτηση είπε ότι δεν χρεώνονται ένσημα ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

επειδή είναι πάρα πολλά τα φύλλα ίσως έχει ξανασυζητηθεί αλλά... ρωτάω...

 

Σε αυθαίρετη οικοδομή μπορώ να ρυθμίσω ένα μέρος και ένα μέρος να εκδώσω άδεια;; ακόμα και αν είναι στατικά ενιαίο;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

σε ενα οικοπεδο με νομιμα δομημενα 250 τ.μ. καταστημα και κατοικια και με επιτρεπομενη δομηση 400 τ.μ. σημερα καταμετρηθηκαν δομημενα 500 τ.μ.. μπορω να νομιμοποησω τα 150 υπο εκδοση αδειας και τα υπολοιπα 100 με ρυθμιση?

εαν το παραπανω ειναι εφικτο γινεται το καταστημα να ενοικιαστει και  να εκδοθουν πιστοποιητικο πυρασφαλειας , βεβαιωση κυριου χωρου για το υγειονομικο?η αδεια νομιμοποιησης δεν θα εχει εκδοθει ακομη.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου πολεοδομια λεεει οτι βγαινει αδεια μονο σε στατικως ανεξαρτητο κτηριο. αν τα 150 η λιγοτερα εινια ανεξάρτητα τοτε θα μπορεις. ισως αλλη πολεοδομια να μην την νοιαζει. σε τακτοποιημενο αυθαιρετο με πληρωμενο το 30% βγαινουν αδειες κλπ

Link to comment
Share on other sites

,

σε ενα οικοπεδο με νομιμα δομημενα 250 τ.μ. καταστημα και κατοικια και με επιτρεπομενη δομηση 400 τ.μ. σημερα καταμετρηθηκαν δομημενα 500 τ.μ.. μπορω να νομιμοποησω τα 150 υπο εκδοση αδειας και τα υπολοιπα 100 με ρυθμιση?

εαν το παραπανω ειναι εφικτο γινεται το καταστημα να ενοικιαστει και  να εκδοθουν πιστοποιητικο πυρασφαλειας , βεβαιωση κυριου χωρου για το υγειονομικο?η αδεια νομιμοποιησης δεν θα εχει εκδοθει ακομη.

ευχαριστω

Έχω την άποψη ότι δεν θα εγκριθεί τέτοια άδεια από την ΥΔΟΜ,  διότι το άθροισμα των επιφανειών του νομίμως υφιστάμενου κτιρίου και του τακτοποιημένου  υπερβαίνει την επιτρεπόμενη δόμηση και αντίκειται στο άρθρο 23 του ΝΟΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Οικοδομική άδεια νέας κατοικίας με αριθμό πρωτοκόλλου 06/09/2011 άρα προ του 4030/11 (25/11/2013) προ του 4014/11 (21/09/2011) και προ του 4067/12 (09/04/12 )αργεί να εκδοθεί και ημερομηνία έκδοσης έχει την 25/04/2012 δηλ μετά από ενάμιση χρόνο (4030/11, 4014/11 και 4067/12 εν ισχύ).

Καλούμαι να βγάλω  νέα οικοδομική άδεια προσθήκης καθ'υψος και κατά την αυτοψία διαπιστώνω ότι εντός του οικοπέδου υφίσταται ισόγεια μικρή ανεξάρτητη αποθήκη η οποία δεν έχει δειχθεί πουθενά.

Μετά από συζήτηση με τον ιδιοκτήτη μου αναφέρει ότι η αποθήκη υπήρχε ανέκαθεν και απλά ο μηχανικός δεν την έδειξε,

συμφωνούμε για νομιμοποιήση με Ν.4178/13 μαζί με την έκδοση της νέας οικ. άδειας που επιθυμει.

Μιλάω με Υδομ για τρόπο αντιμετώπισης και ο μηχανικός της Υδομ αρχίζει και μου λέει ότι δεν έχει σημασία η ημερομηνία πρωτοκόλλου αλλά η ημερομηνία έκδοσης της οικοδομικής άδειας, και ότι αν προχωρήσω για νέα οικ. άδεια (προσθήκη) δειχνοντας την αυθαίρετη αποθήκη (προς νομιμοποιήση) θα έχει πρόβλημα η υφιστάμενη οικ. άδεια που ήδη έχει εκδοθεί !!!!. Μετά απο συνεχείς αντιπαραθέσεις άρχισε και μου μίλαγε για τον 1337/83!!!!!!!!!!!!!!!

Εσεις πως το βλέπεται είναι σωστή η λογική του μηχανικού της Υδομ.

Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα αν τελικά δεν τον ακούσω και προχωρίσω σε οικ. άδεια?

Να το ρυθμίσω και να τελειώνει η υπόθεση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.