Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Η ενίσχυση κτιρίου έχει μία έννοια. Ασχέτως του αν είναι ή όχι τακτοποιημένο ή νομίμως υφιστάμενο (με όποιον τρόπο).

Επίσης, η 25.5 ΔΕΝ μιλάει μόνο για εργασίες που θα γίνουν δυνάμει του 4178.

Έκανες σήμερα 4178 και έχεις ένα κτίριο 4 ή 5 ΠΡΙΝ την ΗΤ, οπότε είναι σε 3ετή αναστολή.

Για τον α, β λόγω θέλεις να κάνεις κάποιες εργασίες. 5 χρόνια μετά την υπαγωγή.

Κανονικά ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τίποτα.

Κατά παρέκκλιση όμως από κάθε άλλη διάταξη σου επιτρέπουν να κάνεις 6 ομάδες εργασιών.

 

Πως θα τις κάνεις;; με έγκριση από την πολεοδομία.

 

τι είδους έγκριση;; αυτή που προβλέπεται.

 

Τι προβλέπεται;; ότι αναφέρεται στην ΥΑ 2975 πάει με την ειδική έγκριση.

 

Ότι ΔΕΝ αναφέρεται όμως;; Εγώ λοιπόν λέω ότι ΔΕΝ αναφέρεται στην 2975 θα πάει με ότι ισχύει.

 

Αν π.χ. θέλεις να κάνεις αποκατάσταση σε οπλισμούς που έχουν οξειδωθεί, τότε αυτό δεν είναι ενίσχυση αλλά είναι εργασίες συντήρησης που μπορούν να πάνε με την 2975.

Αν υπάρχει όμως κάποια βλάβη...

Link to comment
Share on other sites

Αν π.χ. θέλεις να κάνεις αποκατάσταση σε οπλισμούς που έχουν οξειδωθεί, τότε αυτό δεν είναι ενίσχυση αλλά είναι εργασίες συντήρησης που μπορούν να πάνε με την 2975.

Αν υπάρχει όμως κάποια βλάβη...

 

Σταύρο, αυτό ακριβώς είπα και εγώ. Μπορείς να κάνεις κατ' εξαίρεση ότι νομίζεις εσύ σωστό. Επιτρέπεται αλλά δεν πιστοποιείται στατική επάρκεια χωρίς έλεγχο υπάρχοντος.

Στο ένα άκρο είναι αυτά που είπες, στο άλλο άκρο αν θέλεις κάνεις μέχρι και έλεγχο με ΚΑΝΕΠΕ. Αν θέλεις όμως. Θα υποβάλεις τη μελέτη για την ειδική έγκριση, θα την αφήσεις στο ντουλάπι και όταν με την ΗΤ νομίζεις ότι μπορείς να νομιμοποιήσεις τη χρησιμοποιείς και τη συνυποβάλεις με τα υπόλοιπα για την άδεια.

 

Από το τίποτε ή το απλό μερεμέτι μέχρι τη στατική επάρκεια βάσει ελέγχου σύμφωνα με τους κανονισμούς υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση !

 

υγ. Εκεί που νομίζω ότι υπάρχει μπέρδεμα και χρειάζεται οπωσδήποτε και γρήγορα ερμηνεία είναι στο είδος του ελέγχου υπάρχοντος που απαιτείται, για τα δημόσια (κατ. Ι+ΙΙ) και τις εκεί αναφερόμενες απαλλαγές, σε σχέση με τα ισχύοντα σήμερα.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα.

έχω τακτοποιήσει κτίριο κατηγορία 5. Χρήση κατοικία.

Θέλω τώρα να το κάνω κατάστημα. Είμαι και σε όροφο.

 

Τι κάνω;

 

Εγώ λέω:

άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης; Μπορώ; ναι δυνάμει της 25.10

Τι θα μου ζητήσουν εκεί; έλεγχο υπάρχοντος.

το κάνω και βλέπω ότι δεν αρκεί και πρέπει να ενισχύσω.

Μπορώ; ναι, δυνάμει της 25.5

Τι καταθέτω;; έλεγχο υπάρχοντος και μελέτη ενισχύσεων.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα κενό φιλοσοφίας, το οποίο προσπάθησαν τελείως πρόχειρα να καλύψουν με το εδάφιο που λέει για ΕΕΜΚ κλπ στα "νομίμως υφιστάμενα"

στα οποία περιέλαβαν και τα δηλωμένα.

Ενώ στην αρχή ήταν στη λογική μόνο επισκευές υγιεινής και ασφάλειας, τύπου 1512 ας πούμε, (πρώην παρ.17 κλπ)

και αποπεράτωση του δηλωμένου με σκελετό (πρώην παρ. 18 κλπ) 

με την ειδική έγκριση της ΥΑ τάδε κλπ.

Το παράδειγμα της αλλαγής χρήσης που λέει ο Σταύρος είναι το μεγαλύτερο ξεβράκωμα της ανεπάρκειας και της προχειρότητάς τους,

γιατί ενώ ρητώς αναφέρεται ότι προβλέπεται να γίνεται αυτή και στα δηλωμένα χωρίς κανένα πρόβλημα,

πουθενά να εξειδικεύεται ούτε η ουσία (δικαιολογητικά, επάρκειες, μελέτες κλπ) ούτε ο τύπος (διαδικασία και έντυπο) της άδειας.

Δικαίως λοιπόν υποθέτουμε ότι πάει κανονικά με άδεια δόμησης, και όλα τα καλούδια (ΣΑ, ΚΑΝΕΠΕ, push over, πυροσβεστικές, Η/Μ κλπ κλπ)

άλλα όταν πάμε πολεοδομία αρχίζει το παραμύθι με τους δράκους.

"που το λέει ότι βγάζει άδεια δόμησης το ρυθμισμένο;" έλα ντε.

Ή θα πρέπει να καταργηθούν οι ειδικές εγκρίσεις της ΥΑ και να πηγαίνουν όλα κανονικά με τα προβλεπόμενα,

ή θα πρέπει να διευρυνθεί το πεδίο εφαρμογής τους και να περιλάβει όλες τις σχετικές εργασίες.

Στην πρώτη όμως περίπτωση, δεν θα περάσει σχεδόν καμία αποπεράτωση, αφού σχεδόν κανένας αυθαίρετος φορέας του 80 και του 90 δεν περνάει ούτε απ' έξω,

μερικές φορές ούτε ως προς τα στατικά φορτία!

Στη δεύτερη περίπτωση, γιατί να μην κάνω ένα 4178 για εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε κάθε κτίριο,

και από άδεια δόμησης των 5000 - 10000 με όλα τα καλά, να πέφτω σε μία έγκριση της ΥΑ με σχεδόν τίποτα,

και η διαφορά μισή - μισή. 

Τον απατεώνα πολλοί εμίσησαν, την απατεωνιά ουδείς.

Ποιος έχει την πλήρη πρακτική και θεωρητική αντίληψη της κατάστασης, σε συνδυασμό με το επιστημονικό και θεσμικό / ηθικό υπόβαθρο,

να αντιμετωπίσει το πρόβλημα επί της αρχής και να νομοθετήσει μία απλή και ξεκάθαρη διαδικασία αδειοδότησης,

καταργώντας όμως όλα τα μέχρι τώρα ώστε να μην υπάρχουν παράθυρα και κενά και χαραμάδες;

Και ποιος έχει και τα φρύδια να πει στα συστηματάκια ότι τελειώνει το παραμύθι και τα πράγματα θα πρέπει να στρώσουν

και να πάρει και το πολιτικό κόστος της πολιτικής (και επαγγελματικής) αυτοκτονίας του; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στο ερώτημα: Ουδείς και ποτέ! Οπότε "....σκάσε και κολύμπα"!!    :smile:  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά.

Μόνο που δε βλέπω πουθενά αυθαίρετο. Μόνο νόμιμο. Και προφανώς με άδεια.

Κρύβεται στο 25.10 :smile: Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε 

γενική επιδίωξη  του κράτους είναι να μην έρχονται σε συναλλαγές υπάλληλοι με ελ επαγγ/τίες

οπότε τουλάχιστο το υπογραμμισμένο δεν ισχύει! 

Κάτι θα ξέρουν για να τους αποφεύγουν...

 

Αφού από όπου και να τους πιάσεις πάλι λερώνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ εάν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει.

Σε περίπτωση αυθαιρέτων σε κτίρια,  που έχει εκδοθεί Ο.Α. για ολική κατεδάφιση όλων των κτιρίων σύμφωνα με το άρθρο 23 του Ν. 4178,

εκτός από το αδειόχαρτο το οποίο το στέλνουμε με email, τι άλλα δικαιολογητικά υποβάλλουμε ;

Απαιτούνται σχέδια , υπεύθυνες δηλώσεις, ΔΕΔΟΤΑ, με λίγα λόγια τα πάντα για την πληρότητα της δήλωσης ;

Παλιά από το Help desk με είχαν ενημερώσει ότι ανεβάζουμε μόνο την άδεια κα τίποτα άλλο  , αλλά διαβάζοντας το forum βλέπω διαφορετικές απαντήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση προηγείται της έκδοσης άδειας, συνεπώς θεωρώ ότι πρέπει να ανέβουν στο σύστημα  όλα τα απαιτούμενα σχέδια και έγγραφα που έχουν συνταχθεί.

Εξάλλου για να εκδοθεί η άδεια καταδάφισης, κατατέθηκαν τα σχέδια υπαγωγής του 4178 στη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.