Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Καλημέρα!!

Έχω μία υπόθεση κατοικίας που κατασκευάστηκε αυθαίρετα, νομιμοποιήθηκε μετά από ένταξη στο άρθρο 23 του Ν.4178/13 και τώρα θέλω να ολοκληρώσω τη δήλωση και να ανεβάσω τα απαιτούμενα αρχεία.

Το σύστημα, όπως και στην περίπτωση τακτοποίησης, μου ζητάει να επιλέξω μεταξύ ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α. και Μελέτη στατικής επάρκειας..Αφού έχει χρήση κατοικίας σύμφωνα με τον Νόμο ανεβάζω ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α..

Μήπως όμως επειδή η δήλωση αφορά την έκδοση άδειας πρέπει να ανεβάσω μελέτη στατικής επάρκειας?Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αφού η δήλωση ήταν με έκδοση αδείας, κι αφού έκανες μελέτη για τη νομιμοποίηση, γιατί να μην την ανεβάσεις στο σύστημα; 

αν η δήλωση ήταν για ρύθμιση θα συμφωνούσα 100% με ssouanis 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω κάνει τακτοποίηση ένα κτήριο και τσέκαρα την επιλογή προς άδεια νομιμοποίησης.

Πράγματι εξεδόθη άδεια νομιμοποίησης.

Στο σύστημα η υπαγωγή φαίνεται ακόμα στο στάδιο της υπαγωγής. Τι αρχεία θα πρέπει να ανεβάσω? Πώς θα βάλω τις αυθαιρεσίες? Θα έχω ένα φύλλο καταγραφής? Τι κατηγορία θα το βάλω? (ότι θα έβγαινε αν πήγαινα κανονικά για τακτοποίηση με τον 4178?)

Μια σκέψη είναι να βάλω σε όλα ένα χαρτί που να λέει ότι εξεδόθη άδεια νομιμοποίησης και πως όλα τα σχέδια προσεκομίσθησαν στο γραφείο της πολεοδομικής υπηρεσίας. Εννοείται ότι έχω ήδη ανεβάσει το έντυπο της άδειας νομιμοποίησης.

Μήπως πρέπει να σκανάρω όλα τα σχέδια που αναφέρονται και να τα ανεβάσω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ακριβώς ότι θα έκανες αν είχες απλή τακτοποίηση και στους συντελεστές και στα φύλλα καταγραφης και στα δικαιολογητικα + στέλεχος αδειας νομιμμοποίησης.

 

Τώρα σαν σχέδια θεωρώ ότι μπορείς να ανεβάσεις αυτά της άδειας που εκδόθηκε αφού είναι εγκεκριμένα και φαίνονται αυτά που νομιμοποιείς

Link to comment
Share on other sites

Πέραν των παραπάνω νομίζω

ότι πρέπει να πάρεις τηλ στο ΤΕΕ

( σ' αυτές οι περιπτώσεις της νομ/σης

κάτι γίνεται ...χειροκίνητα αλλιώς η δήλωση

...δεν πηγαίνει  σε οριστική υπαγωγή)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!


 


Θα ήθελα να ρωτήσω τι έγγραφα και υπεύθυνες δηλώσεις πρέπει να ετοιμάσω για τον πελάτη για νομιμοποίηση αυθαιρέτου μέσω έκδοσης οικοδομικής άδειας!


Επίσης η κατασκευή είναι του 1987 οπότε θα πάω με τους κανονισμούς που ίσχυαν τότε! Θα χρειαστεί κάποια έξτρα υπεύθυνη γι' αυτό από τον ιδιοκτήτη;


 


Ευχαριστώ προκαταβολικά!


Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει τακτοποιηση 30τμ κατοικιας σε δωμα οκταοροφης οικοδομης που εμπεριεχεται η αποληξη κλιμακοστασιου. Αυτο που συνεπαγεται οτι δεν υπαρχει προσβαση στο δωμα απο τους ενοικους των υποκειμενων οροφων.Θεωρουμε οτι εχουμε συναινεση 100%.Υπαρχει περισεια συντελεστη αλλα η κατοικια στο δωμα δεν μπορει να νομιμοποιηθει γιατι ξεπερναει το επιτρεπομενο υψος της περιοχης.
Μου ζητηθηκε να βγαλω αδεια προεκτασης του υπογειου γκαραζ εκτος περιγραμματος κτιριου.Θεωρω οτι δεν μπορει να βγει αδεια γιατι δεν εξασφαλιζεται η πυροπροστασια του κτιριου εξαιτιας της ακυρωσης προσβασης στο δωμα των υπολοιπων ενοικων.

Τι γνωμη εχετε?

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω την εξής απορία:

Είχα δηλώσει για ένα αυθαίρετο ότι θα πληρώσει παράβολο κ θα πάει προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης και πράγματι πληρώθηκε το παράβολο...αλλά δεν βγήκε άδεια νομιμοποίησης...μπορώ να το αλλάξω σε τακτοποίηση? Έχουν περάσει δύο χρόνια και 11 μήνες.....και ο ιδιοκτήτης δεν διαθέτει χρήματα για άδεια... 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.