Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Καταρχάς θα πρέπει να γινει 4178. Μπορείς είτε να πας όλα προς τακτοποίηση και μετα να κλείσεις την άδεια.

Είτε να δηλώσεις προς νομιμοποίηση εφόσον οι κατασκευές είναι σύννομες και φυσικά έγιναν πριν το 2011

Αφου πληρώσεις παράβολο θα πας για αναθεώρηση της άδειας με νομιμοποίηση.

 

Εφόσον έχεις αυξηση σε δόμηση-κάλυψη-ύψος θα πας με τις διατάξεις του 4030 άρα με ελεγκτή δόμησης

 

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

 

Συμφωνώ με την απάντηση, ως προς τις αυθαιρεσίες που έχω ως προς την άδεια (2008) που δεν έχει κλείσει.

 

Όμως, για τις αυθαιρεσίες του παλαιού κτίσματος (2003 άδεια - έχει κλείσει) μπορώ πάλι να πάω με τον ίδιο τρόπο και να ζητήσω αναθεώρηση για το σύνολο πλέον των κτισμάτων

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο αυτό.

Και μια άδεια κλεισμένη να είχες αν πήγαινες και διαπίστωνες αυθαιρεσίες θα μπορούσες να βγάλεις άδεια για νομιμοποίηση.

Απλά ο λόγος που κάνεις αναθεώρηση και όχι νέα άδεια είναι τυπικός γιατι η τελευταία δεν έχει κλείσει και δεν μπορείς να έχεις 2 άδειες σε ισχύ στο ίδιο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα 

έλεγχο από Ε.Δ χρειάζεσαι μόνο σε αναθεώρηση Ο.Α ή α.δ

 

(Δεν χρειάζεσαι όμως Ε.Δ σε α.δ νομ/σης -όπως θέλει ο Κώστας)

Link to comment
Share on other sites

Ν.2831/2000 αρθρό 26:
"1. Όταν μετά την ισχύ του παρόντος νόμου τροποποιούνται οι γενικές ή ειδικές πολεοδομικές διατάξεις ή οι κανονισμοί που ισχύουν σε περιοχές εγκεκριμένων σχεδίων πόλεως ή σε οικισμούς γενικά ή σε εκτός σχεδίου περιοχές με την επιφύλαξη του άρθρου 4, εφαρμόζονται οι προϊσχύουσες διατάξεις, εάν πριν από τη θέσπιση τους :
α) είχε εκδοθεί και εξακολουθεί να ισχύει νόμιμη άδεια οικοδομής,
β) ....

........
2. Οι οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχει εφαρμογή η παράγραφος 1 επιτρέπεται να αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους, σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις μόνον εφόσον δεν γίνεται αύξηση του συντελεστή δόμησης που προβλέπεται από την οικοδομική άδεια ή του συντελεστή κατ’’ όγκο εκμετάλλευσης ή αλλαγή χρήσης του κτιρίου, εφόσον η αλλαγή χρήσης αντίκειται στις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο της αναθεώρησης."

 

Έχεις αναθεώρηση που (λόγω της νομιμοποίησης) αυξάνει τη δόμηση. Κατά συνέπεια θεωρώ ότι πρέπει να πας με τον 4030.

Καλύτερα να το συζητήσεις και με την ΥΔΟΜ της περιοχής σου
 

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

καλημέρα

 

Ο Κώστας έχει μεν μια άδεια που βρίσκεται σε ισχύ 

αλλά έχει και αυθαίρετα πριν από την 28-7-11

Επομένως θα εντάξει τα αυθαίρετα "προς έκδοση Ο.Α"

 

Επομένως θα εκδώσει α.δ "νομ/σης" 

 

Σύμφωνα με το άρθρο 6 Ν 4030/11 έλεγχος Ε.Δ

χρειάζεται μόνο στην περίπτωση αναθεώρησης για παράταση ισχύος 

(και όχι σε κάθε περίπτωση αναθεώρησης α.δ-

δηλ δεν χρειάζεται έλεγχος Ε.Δ ακόμη και στην περίπτωση που  κάποιος έκανε υπέρβαση της αρχικής α.δ

δηλ σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να αυτοκαρφωθεί να πληρώσει τα πρόστιμα του άρθρου 26 και να συνεχίσει

Φυσικά στο τέλος θα χρειαστεί Ε.Δ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Προσπαθώ να πειστώ :) αλλά από την άλλη... Όλο το άρθρο 6 αναφέρεται στην ισχύ και αναθεώρηση αδειών οπότε και φυσικά μιλάει για περιπτώσεις αναθεώρησης και μάλιστα λέει ότι αναθεώρηση για παράταση ισχύος γίνεται μετά από αυτοψία (όχι έλεγχο δόμησης)

Στην παράγραφο 5 του άρθρου 7 όμως που αναφέρεται στους ελέγχους δόμησης λέει: "Ο αριθμός των ελέγχων καθορίζεται ανάλογα με το είδος των εργασιών που προβλέπονται από την άδεια δόμησης. Σε κάθε περίπτωση γίνεται τουλάχιστον ένας έλεγχος μετά την ολοκλήρωση των εργασιών."

 

Θεωρώ πάντως ότι δεν είναι ένα θέμα που προκύπτει σαφώς από τη νομοθεσία και γι αυτό επιδέχεται διαφορετικές ερμηνείες. Γι αυτό είπα να το συζητήσει και με την ΥΔΟΜ.

 

(εννοείται ότι μιλάω για τελικό έλεγχο μόνο έτσι)

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

αν μιλάς για ΜΟΝΟ τελικό

κανένα πρόβλημα

Εγώ θεώρησα ότι μιλάς για έλεγχο κατά την (για σένα)  αναθεώρηση (νομ/ση για μένα) 

Εξ' ου και σε παραπέμπω στο άρθρο 6 Ν 4030 

 

4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν αυτοψίας

Ν 4178«4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν ελέγχου που διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης:». :

Link to comment
Share on other sites

Θα προχωρήσω εγώ από μέρους μου τη διαδικασία και θα ενημερώσω για ότι νεώτερο, να λυθεί σε όλους μας η απορία.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση αυθαιρέτου στο οποίο η αρχική ο.α του 2008 προέβλεπε

άδεια για πιλοτή και κατοικία. Οι αυθαιρεσίες αφορούν κλείσιμο τμήματος της πιλοτης (<50%) και αυξηση του 

ύψους κατα 0.50μ του ισογείου, κλείσιμου ημιυπαίθριου χώρου στον όροφο  και λοιπές κλασικές παραβάσεις

(λιγο εξώστες μεγαλύτεροι λίγο τροποποίηση ανοιγματων κλπ.) Θέλω να το πάω προς εκδοση ο.α

καθώς δεν εχω θέματα Δ κλπ. Το ερώτημα αφορά τις απαιτούμενες μελέτες. Απο την ΥΔΟΜ, την οποία 

και δεν πολυεμπιστεύομαι καθως το κυριως κομμάτι που τους ενοιαζε είναι αν έχω πληρώσει τσμεδε και τεε, μου ζήτησαν

αποτυπώσεις αρχιτεκτονικών και μηχανολογικών (υδρευση αποχετευση) και παθητική πυρασφάλεια. Αρχικα μου ζήταγαν ΚΕΝΑΚ

κλπ αλλα τους είπα οτι μπορώ να πάω με το τί ισχυε οταν έγινε το αυθαίρετο δλδ προ 11 και να μήν κάνω ΚΕΝΑΚ. 

Εχει κανείς σχετική πείρα στο τί ακριβώς απατείται? κυριως με νοιάζει το θέμα τον στατικών το οποίο αν και σοβαρότερο όλων 

αντιμετωπίζεται με αρκετα με τον πιο προχειρο τρόπο. Χρειάζεται επανέλεγχος με αποτυπώσεις ΚΑΝΕΠΕ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.