Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Σε νομιμοποίηση με έκδοση άδειας αυθαιρέτων, στην πολεοδομία ο φοροτεχνικός μου ζήτησε τα εξής για τις αμοιβές μηχανικών:

  • Σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος εντός σχεδίου, αποτύπωση ομόρων, εφαρμογή ρυμοτομικής, πολυγωνομετρία, τριγωνισμούς
  • Αποτύπωση αρχιτεκτονικών (νόμιμα και αυθαίρετα)
  • Αποτύπωση στατικών
  • Έλεγχος υπάρχοντος σε στατικά φορτία
  • Αποτύπωση ύδρευσης, αποχέτευσης, ηλεκτρικών, θερμομονωτική επάρκεια
  • ΚΕΝΑΚ; (επειδή λέει αλλάζει ο προϋπολογισμός πάνω από 25%) τι εννοεί; θα υπολογίσω μελέτη ενεργειακής απόδοσης για κτίρια <5000τ.μ. και αν ναι με τι προϋπολογισμό; όλου του κτιρίου; ίδιου με την αποτύπωση αρχιτεκτονικών; όταν τον ρώτησα δεν ήξερε να μου απαντήσει θα έπρεπε να συννενοηθώ με τον μηχανολόγο της πολεοδομίας - ο οποίος απουσίαζε....

Αν σας έχει τύχει σας παρακαλώ βοηθήστε με

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab

Απαιτούμενες Μελέτες για νομιμοποίηση αυθαιρέτων

Για τη νομιμοποίηση ακινήτων θα πρέπει να ενημερώνεστε από την αρμόδια πολεοδομία, ανάλογα με τις απαιτούμενες μελέτες συμπεριλαμβανομένης και της μελέτης ενεργειακής απόδοσης (ΜΕΑ) του ΚΕΝΑΚ. Σε κάθε περίπτωση οι μελέτες γίνονται με τις προϊσχύουσες διατάξεις του άρθρου 26 του ΓΟΚ, σύμφωνα με το οποίο, σε κάθε περίπτωση τα κτήρια ελέγχονται σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν την περίοδο κατασκευής τους.

 

για τον προυπολογισμό διάβασε την εγκύκλιο για τις ανακαινίσεις και τις προσθήκες http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=8ln%2B2LTl6eU%3D&tabid=338&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά ενημέρωση για άρση της απόφασης ΔΑΟΚΑ / Γ' - Δυνατότητα τμηματικής νομιμοποίησης και τακτοποίησης αυθαίρετης κατασκευής?

 

Το ΤΕΕ τι κάνει?!?!?!?

 

Υπάρχει κανένας εδω μέσα με πρόσβαση στο ΤΕΕ ή στο ΥΠΕΚΑ να θέσουν επί τάπητος το θέμα?

 

Οι ΥΔΟΜ ακόμα και σε περίπτωση επέκτασης εξώστη που απλά ρυθμίζεται , θεωρεί οτι όλος ο όροφος δε μπορεί να νομιμοποιηθεί λόγω της στατικής εξάρτησης του εξώστη!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης είναι 4 χρόνια. Αφού με τα όσα ισχύουν σήμερα δεν μπορείς να προχωρήσεις σε νομιμοποίηση, κατα την άποψή μου πρέπει να αλλάξεις τον τύπο αυθαιρεσίας από "προς έκδοση οικοδομικής άδειας" σε "ρ'υθμιση" και να προχωρήσεις στην συνολική τακτοποίηση του κτιρίου υπολογίζοντας ξανά το πρόστιμο.

Όχι, για την τακτοποίηση δεν λαμβάνεις υπ όψι σου τον ΝΟΚ.

Για την αγορά του συντελεστή θα δούμε τι θα ισχύει όταν θα... και ανάλογα θα πορευτούμε στο μέλλον. Προς το παρόν, δεν ισχύει άρα δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

 

Συνάδελφε, είναι 4 ή 3 χρόνια το περιθώριο για έκδοση άδειας νομιμοποίησης;

Γιατί στο αρχικό κείμενο του Νόμου αναφέρει 3 χρόνια.

Έχει αλλάξει κάτι;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

StefanosD, ειναι 4 χρόνια για την νομιμοποίηση. Άλλαξε με το αρθρο 43 Ν.4447/16 ΦΕΚ-241/Α/23-12-16

 

Ευχαριστώ πολύ!

Μου είχε διαφύγει αυτό!

Περιέργως βέβαια, γιατί η νομοθεσία στη χώρα μας (και ειδικά στο επάγγελμά μας) είναι συγκεκριμένη, σαφής και δεν υφίσταται συχνές αλλαγές...  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω πληρώσει το παράβολο μετά από μεταφορά από τον νόμο 4014 και θέλω να πάω προς έκδοση αδείας της βιομηχανικής μονάδας.Μου ζητάει κατηγορία,εφόσον βγει άδεια τι κατηγορία να επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ , μάλλον μόνο ρύθμιση πρέπει να γίνει. 

Δυστυχώς αντ'ιστοιχη περίπτωση έχω και εγώ και μάλλον οδηγούμαι σε ολική ρύθμιση.Ίσως με μεταφορά της δήλωσης στον νέο νόμο.Το κακό είναι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στα πρόστιμα που προκύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.