Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Εγώ προσωπικά έχω εκδόσει δύο άδειες που αφορούσαν σε προσθήκη, νομιμοποίηση τμήματος κτιρίου και ρύθμιση λοιπών αυθαιρεσιών με ν. 4014/'11 και ν.4178/13, σε δύο διαφορετικές ΥΔΟΜ.

Και στις δυο περιπτώσεις είχαν δεχτεί τα σχέδια να είναι τα ίδια (εννοείται!) και τίτλο για τη μια άδεια: 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΑΤ’ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ, ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α’ ΟΡΟΦΟΥ ΔΙΩΡΟΦΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 22 ΤΟΥ ΓΟΚ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟ Ν. 4178/’13 & ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΧΩΡΩΝ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ Ν. 4178/’13.

Για την άλλη που είχα μόνο νομιμοποίηση και όχι προσθήκη:

ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Γ' ΟΡΟΦΟΥ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ KAI ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΚΑΙ Α' ΟΡΟΦΟΥ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 22 ΤΟΥ Γ.Ο.Κ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟ Ν. 4014/2011 & ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ Ν. 4014/2011

Τώρα, δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια αλλαγή με το ν.4495/'17, αλλά πιστέυω πως θα έπρεπε να τους αρκεί η δήλωσή σου πάνω στα σχέδια ότι θα είναι τα ίδια που θα κατατεθούν στο σύστημα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Το "και αποτύπωση" μπορεί να δουλέψει. Ο τίτλος της άδειας δεν με απασχολεί τόσο, καθώς τυπικά δεν υποβάλλω το έντυπο της άδειας (το εκδίδουν αυτοί). Ο τίτλος των σχεδίων με ενδιαφέρει περισσότερο (για να είναι τα ίδια).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(από μεταφορά)

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Αυθαίρετη κατοικία σε ορεινό οικισμό είχε ενταχθεί στον ν. 4178 προς έκδοση οικοδομικής αδείας. Μετά την ολοκλήρωση της έκδοσης νομιμοποίησης την προηγούμενη Πέμπτη και ενώ έχω εισάγει τον αριθμό αδείας στην φόρμα μαζί με την επισύναψη του αρχείου της αδείας (jpeg) το σύστημα κατά την οριστική υποβολή μου εμφανίζει το μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η οριστική υπαγωγή της δήλωσης λόγω εκκρεμότητας οικοδομικής άδειας". Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να ολοκληρώσω την υπαγωγή ώστε να γίνει περαίωση? Μήπως ο αριθμός αδείας είναι διαφορετικός από αυτόν που αναφέρεται πάνω στην άδεια (2/2018)?

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει. 

 

Μην ανοίγεις νέο θέμα χωρίς ουσιαστικό λόγο και χωρίς να έχεις κάνει αναζήτηση ήδη υπάρχοντος  θέματος, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις στο ΤΕΕ ότι έχεις βγάλει την ο.α. και στο περνάνε.

Στο πεδίο της ο.α. μπαίνει εάν υπήρχε ο.α.. Εφόσον εσύ δεν είχες άδεια, τότε έχεις ήδη επιλέξει "όχι" στο κουτάκι.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαίρεται! Εν συντομία:

Δήλωση 4014 με φκ πρός έκδοση ο.α, άδεια νομιμοποίησης εκδόθηκε το 2012.

Κατόπιν η δήλωση μεταφέρθηκε στον 4178 και προσαρμόστηκαν τα ΦΚ εν σχέση με 

την ο.α νομιμοποίησης και τώρα θέλω να τα ανεβάσω. Όμως, περνώντας μια βόλτα είδα 

οτι κατόπιν έχουν γίνει αυθαιρεσίες που δεν υπήρχαν όταν έγινε η δήλωση-εκδόθηκε η άδεια νομιμοποίησης.

1. Δεν ασχολούμαι με τα κατόπιν, ανεβάζω ο.α και λοιπά έγγραφα με βάση την ημερομηνία αυτοψίας και ξεμπερδεύω

2. Κάνω το 1

Εχει καποιος κάποια άλλη άποψη?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και 3η επιλογή: ΚΑΝΕ ΤΟ 1ο !!!

Πέρα από την όποια πλάκα, εσύ ΤΟΤΕ είδες ΑΥΤΑ και ρύθμισες ΑΥΤΑ. ΑΥΤΑ θα ανεβάσεις και για τα άλλα "έχασαν".

Link to comment
Share on other sites

Παλιά ημερομηνία αυτοψίας, κλείνεις τη δήλωση.

Αν σου ζητήσουν νέα.... "Μισό να πεταχτώ να δω αν έκανες και τίποτα άλλο, από τότε."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Έχω περιπτώσεις που κλείνω συναδέρφου στις οποίες είχαμε δήλωση 4014 προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης,

κατόπιν έκδοση ο.α προ εναρξης 4178 και κατόπιν πέρασμα στο 4178. Τροποποίησα τα φκ με βάση τον 4178, ανεβασα όλα τα αρχεία 

κλπ και θέλω να κάνω αίτημα πρός οριστική υπαγωγή. Το θεμα-ερώτημα είναι το εξής. Σε τέτοια περίπτωση, υπάρχει περίπτωση

να ζητηθεί μετά την οριστική πρόσθετο παράβολο? Δεν εχω αυξήσει τ.μ στα ΦΚ και έχουν πληρωθεί τα παράβολα του 4014. Απ την 

εμπειρία που έχω απο ρυθμίσεις που εγινε μεταφορά, το πρόστιμο-παραβολο που έχει καταβληθεί ΔΕΝ επηρεάζεται αν δεν αυξηθούν τα τ.μ

της δήλωσης ή προστεθεί λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.