Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Για έκδοση οικοδομικής άδειας σε γεωτεμάχιο με αυθαίρετες κατασκευές, έχει διαφορά στη δυνατότητα έκδοσης νέας οικοδομικής άδειας αν τα αυθαίρετα έχουν ρυθμιστεί ή εξαιρεθεί από την κατεδάφιση; Υπάρχει κάποιο έγγραφο που καθορίζει κάποια διαφορά και αν πρέπει να γίνει και τι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατον τμήμα του κτιρίου που παραβιάζει το προκήπιο να τακτοποιηθεί και για το υπόλοιπο να εκδοθεί Ο.Α. ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εμπορική αποθήκη εκτός σχεδίου (συναρμολογούμενου τύπου), έχτισε με 20% δόμηση

πλέον η δόμηση είναι 38% (μέσα στα όρια του 40%) και το ύψος 10μ

 

Θέλω να το πάω με το άρθρο 23 του 4178.

Για άδεια δόμησης απαιτείται έγκριση απ το επιμελητήριο για κτίσμα που είναι ήδη κατασκευασμένο..?

Με αιτιολόγηση αν είναι δυνατόν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο όπου είχε εκδοθεί άδεια το 2006 κατασκευάστηκε κατοικία η οποία μετατράπηκε σε κτίριο εμπορικής χρήσης (εμπορεία οικοδομικών υλικών) αυθαίρετα. Αρχικά δεν πληρούταν οι πλάγιες αποστάσεις από τα όρια του οικοπεδου για έκδοση αδείας κτιρίου με εμπορική χρήση. Ο ιδιοκτήτης εν τω μεταξύ αγόρασε  το γειτονικό οικόπεδο με αποτέλεσμα τώρα, να πληροί τα όρια και να μπορεί να ενταχθεί στον 4178 με σκοπό την νομιμοποίηση. Το θέμα όμως μπλέκει λίγο διότι υπάρχουν μέσα στο οικόπεδο και άλλες αυθαιρεσίες οι οποίες είναι μεταγενέστερες το 2011 όπως επίσης και μερικές που είναι μεταξύ του 2006-2011. Η θεώρησή μου αλλά και συνάμα ερωτήσεις που έχω να κάνω, για να βάλει ο ιδιοκτήτης μία τάξη στα πράγματα είναι οι εξής:

1. Πρώτα τακτοποιεί με τον 4178 τις αυθαιρ. 2006-2011 σε μία αίτηση

2. Σε άλλη αίτηση υποβάλει προς νομιμοποίηση την αλλαγή χρήσης και εκδίδεται μελλοντικά άδεια με όλες τις επιπλέον μελέτες-τροποποιήσεις

3. Για να γίνει όμως το 2 θα πρέπει να έχει τακτοποιήσει και τις αυθαιρεσίες τις μετά το 2011. Αυτό πως γίνεται? Θα πάει να υποβάλει αίτηση για αυτοψία και έκθεση αυθαιρεσιών στην Πολεοδομία και να πληρώσει τα πρόστιμα?

4. Εάν γίνεται το 3, θα πρέπει να γίνει μέσα στην τριετία που αφορά την νομιμοποίηση. Για να γίνει η νομιμοποίηση όμως θα πρέπει να έχει ακολουθήσει και πράξη συνένωσης των οικοπέδων σωστά? Η πράξη αυτή θα χρειαστεί βεβαίωση μηχανικού. Πως θα την εκδόσει ο μηχανικός? Θα περιμένει να γίνει το 1 και να πληρωθεί το 30%  να γίνει ταυτόχρονα και η αίτηση προς την Πολεοδομία για το 3 και μετά η αίτηση για νομιμοποίηση (2), ώστε ο μηχανικός να εκδόσει την βεβαίωση που θα επισυναφθεί στην πράξη συνένωσης.......σωστά? Στην όλη αυτή διαδικασία δεν είμαι απόλυτα σίγουρος....Έχετε κάποια άποψη?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά βοήθεια.
 
Έχω κάνει το 2011 ένταξη στον 4014 με πληρωμή παραβόλου 500 € για έκδοση αδείας εντός τριετίας η οποία έχει λήξει.
Πριν λήξει η τριετία (αρχές 2014), μετέφερα τη δήλωση στον 4178. Η τριετία μετρά από τη μεταφορά, ή απο την αρχική ημερομηνία?
Εάν μετρά η αρχική τριετία, μπορώ να υποβάλλω σήμερα νέα δήλωση με τον 4178 (πληρώνοντας νέο παράβολο) και να έχω άλλη μια τριετία?
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

yian
 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατον τμήμα του κτιρίου που παραβιάζει το προκήπιο να τακτοποιηθεί και για το υπόλοιπο να εκδοθεί Ο.Α. ?

 

 

κανονικά μπορείς αλλά είναι ανάλογα την ΥΔΟΜ.....

γιατί αν εχεις υπόλοιπο σ.δ η λογική λεει ότι μπορείς να πας για άδεια νομιμοποιησης...

 

στην τελικη και στις 2 περιπτωσεις θαχεις Α τακτοποιημενα και Β νομιμα βαση αδεια...

απλα θα αλλαζουν τα τ.μ καθε κατηγοριας...

 

πηγαινε απο ΥΔΟΜ που ανηκει το ακινητο να μην μπλεξεις μετα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην ΥΔΟΜ είχα αντιφατικές απαντήσεις (άλλος μου είπε ναι και άλλος μάλλον όχι),γι'αυτό έθεσα το ερώτημα.Είναι πάντως τραγικό να μήν υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση σε αυτά τα θέματα και να εξαρτάται από την άποψη του κάθε υπαλλήλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.