Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

καλησπέρα κ καλή αρχή με την νέα κυβέρνηση! κουράγιο σε όλους! 

στο θέμα μου τώρα. σε κατοικία με κλειστούς υπάιρθριους και ΗΥ χώρους κτλ. έγινε τακτοποίηση με την προυπόθεση ότι θα εκδοθεί οικοδομική άδεια για τη νομιμοποίηση των χώρων αυτων. Ο ιδιοκτήτης στην αρχική άδεια είχε πρόβλεψη ότι θα γίνουν 2 κατοικίες, άλλα για τη δεύτερη είχε ρίξει μέχρι την πλάκα του ισογείου. 

Θα του βγάλω άδεια εγώ τώρα για να νομιμοποιήσουμε τις αυθαιρεσίες αλλά και για προσθήκη της καινούριας κατοικίας. Για να δω τι χτίζω, βγάζω τα παραπάνω τμ χώρων ΚΧ από το ολοκληρωμένο σπίτι, και αντι πχ 100 τμ, μου μένουν 70 τμ. Η ερώτησή μου είναι, τη σοφίτα 12 τμ ΒΧ την αφαιρώ από τα 70 τμ ΚΧ ή  από κάπου αλλού? 

Edited by feidelliou
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως σοφίτα δεν την αφαιρείς από πουθενά ... αν δεν είναι την αφαιρείς από το υπόλοιπο που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χώρος εντός στέγης, η πρόσβαση γίνεται με άνετη σκάλα. Παλιά μου παν το χαν δωμάτιο, αλλα πλέον ειναι ξεκάθαρα αποθηκευτικός χώρος.

Επίσης τα μπαλκόνια έχουν γίνει πιο μικρά στο ολοκληρομένο τμήμα. Αυτό σημαίνει οτι σε αυτό που θα χτίσουμε παίρνουμε κ τα μέτρα που δεν έχουν πραγματοποιηθεί;

Κ κάτι ακόμα. Εάν θελήσω να κάνω στέγη κ δεν έχω υπολοιπομενο όγκο, μπορώ; Μου δίνεται παραπάνω;;

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

πελατης μου εχει ισογειο καταστημα μεσα στο οποιο εχει κατασκευαστει χωρις αδεια μεταλλκο παταρι ανοιχτο. Αποφασισε να το νομιμοποιησει με εκδοση αδειας(εχει τετραγωνικα).

Χρειαζεται ομως την βεβαιωση αμεσα για την ενοικιαση. επειδη δεν μου εχει ξανατυχει περιπτωση αδειας, πως πρεπει να το προχωρησω ωστε να βγαλω την βεβαιωση μη αυθαιρεσιας?

θα το υποβαλω πληρωνονταςτο παραβολο που μου βγαζει σαν απλη υπαγωγη (το παραβολο ξεπερναει το 30% του προστιμου) και μετα μπορω να το αλλαξω "προς εκδοση Ο.Α."?

η δεν χρειαζεται αυτη η διαδικασια?

θα το εκτιμουσα αν καποιος μπορουσε να βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

 

Χρειαζεται ομως την βεβαιωση αμεσα για την ενοικιαση.

Η ενοικίαση δεν αποτελεί σύσταση ή μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος ώστε να απαιτεί βεβαίωση νομιμότητας κατά το άρθρο 1 του ν. 4178

Link to comment
Share on other sites

palvos33 το ξερω, απλα το ζητανε οι ενοικιαστες σαν ορο για να υπογραψουν. για να ειναι σιγουροι οτι ειναι νομιμο.

stvxri θεωρεις πως υπαρχει και αλλος τροπος?

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως ειναι σωστο να δωσεις στους ενοικιαστες μια βεβαιωση ενω ουσιαστικα πας για αδεια. η παραπανω διαδικασια γινεται οταν ολοι γνωριζουν την αληθεια. δηλαδη βγαζω μια βεβαιωση με το 30 % πληρωμενο κανω συμβολαιο και μεσα αναφερεται οτι ο αγοραστης πρεπει να πληρωσει το υπολοιπο προστιμο. ομως ξερει οτι αντι να πληρωσει το προστιμο θα βγαλει αδεια. ολοι λοιπον γνωριζουν την αληθεια. στην παρουσα περιπτωση ο ενοικιαστης την γνωριζει? μηπως θελει να βγαλει αδεια λειτουργιας? μηπως κολλησει αργοτερα ο ενοικιαστης και τρεχει και ο πελατης σου?

Link to comment
Share on other sites

για αδεια λειτουργιας φανταζομαι οτι θελει να εξασφαλιστει. Αρα εσυ πως θεωρεις οτι πρεπει να προχωρησω? υπαγωγη και να πληρωσουμε ολοκληρο το ποσο του προστιμου?

δεν υπαρχει τροπος μεσα απο την διαδικασια της αδειας?

σκεφτομουν απλα να τους δωσω το 5σελιδο που φαινεται η εξοφληση του 30% για να δουν οτι εχει μπει σε διαδικασια ρυθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.