Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

και γιατί να μπει η πυλωτή εκ νέου στο ν. 4178/13 με το άρθρο 23 πληρώνοντας παράβολο και με υποχρέωση άδειας νομιμοποίησης του χώρου εντός τριετίας?

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ τι σου απάντησε?

Ότι απαιτείται ο ρυθμισμένος χώρος να είναι και νομίμως υφιστάμενος βάσει του άρθρου 23 του ΝΟΚ,  προκειμένου να βγει άδεια προσθήκης σε κτίριο με ρυθμισμένο χώρο? (αν ναι τότε έχει νόημα η έκδοση άδειας νομιμοποίησης με βάση το άρθρο 23 του ν. 4178/13 εφόσον δεν μπορεί να υπαχθεί στις κατηγορίες που δίνουν οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση και έχω τη γνώμη ότι η άδεια μπορεί να εκδοθεί ως μια, για επιτάχυνση της διοικητικής πράξης).

Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα και από τα έγγραφα που ανά καιρούς έχουν εκδοθεί, σε ακίνητο με ρυθμισμένους χώρους (π.χ με ν. 3843/10 κλπ), οι χώροι αυτοί προσμετρούν στο Σ.Δ ή ΣΚ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ναι έχει αλλάξει η διατύπωση σύμφωνα με την παρ.25 Αρθ-20 του Ν-4258/14 ΦΕΚ-94/Α/14-4-14. 

1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο: 

(...)

δ) αν προϋφίσταται του ΒΔ/9-8-55 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του Ν-1337/83 "ή εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν-4178/13

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Έχω ισόγειο κτίσμα με οικοδομική άδεια για χρήση αποθήκης. Άλλαξε η χρήση σε κατοικία και προστέθηκαν κάποιες πέργκολες. Προχωράω σε νομιμοποίηση. Καταρχήν διαπιστώνω ότι έχει τηρηθεί το περίγραμμα της οικοδομής και οι κολώνες που προβλέπονταν στην άδεια. Θα πρέπει να υποβάλλω στατική μελέτη; Μου φαίνεται υπερβολικό από την άποψη ότι αν δεν προχωρούσα σε νομιμοποίηση αλλά τακτοποίηση θα ήταν αρκετό ΔΕΔΟΤΑ χωρίς μελέτη (ισόγειο κτίσμα με χρήση κατοικίας). Ποια η άποψή σας; 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά  συνιστώ

να αποφεύγονται γενικά οι νομ/σεις

(παίρνεις μεγάλη ευθύνη πάνω σου χωρίς κανένα ουσιαστικό όφελος)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα την πολεοδομία και μου απάντησαν ότι απαιτείται η στατική μελέτη κανονικά (όπως και οι υπόλοιπες μελέτες μηχανολογικών, ΚΕΝΑΚ κ.τ.λ.) σαν να έβγαινε τώρα η άδεια.. Η επιλογή είναι του πελάτη , αφού πρώτα του πω το κόστος και τις δυνατότητες που υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.