Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Προσωπικά  συνιστώ

να αποφεύγονται γενικά οι νομ/σεις

(παίρνεις μεγάλη ευθύνη πάνω σου χωρίς κανένα ουσιαστικό όφελος)

Είναι πολλές φορές μπλέξιμο οι νομιμοποιήσεις. Όμως είναι έκδοση οικ. άδειας και έχει και αντίστοιχες αμοιβές μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, θέλω να εκδόσω άδεια νομιμοποίησης με ΝΟΚ (μέσω του 4178-προς έκδοση οικοδομικής αδείας).

Στο διάγραμμα δόμησης μπορώ να αφαιρέσω τα τ.μ. υφιστάμενου κοινόχρηστου κλιμακοστασίου;

Από την πολεοδομία μου είπαν ότι αν ήταν άδεια προσθήκης θα μπορούσα. Στη νομιμοποίηση όμως όχι.

Τί γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Από την πολεοδομία μου είπαν ότι αν ήταν άδεια προσθήκης θα μπορούσα. Στη νομιμοποίηση όμως όχι.

Τί γνώμη έχετε;

 

Άρθρο 11, παρ. 6,

6.     Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται :

δ.      Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τμ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τμ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Σε περίπτωση προσθήκης σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια που έχουν υπόλοιπο τουλάχιστον 10 τμ. καθώς και σε περίπτωση νομιμοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών σε υφιστάμενα κτίρια τα οποία δύναται να ενταχθούν στις διατάξεις του παρόντος, το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος κλιμακοστασίου σύμφωνα με τα προαναφερθέντα μεγέθη και με την προϋπόθεση ότι οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν υλοποιηθεί πριν τις 28.07.2011.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχετε καταλάβει αν με τον 4178 έχουμε δυνατότητα επιλογής για τακτοποίηση ή έκδοση άδειας νομιμοποίησης;

 

Εχω πελάτη που βιάζεται να μεταβιβάσει αλλά η αυθαιρεσία νομιμοποιείται. Εχω δικαίωμα όπως στον 4014 να επιλέξω το πως θα κινηθώ;

επιλογή έχουμε, χρόνο δεν έχουμε.

για να γίνει μεταβίβαση απαιτείται βεβαίωση, για την οποία απαιτείται προηγουμένως η νομμιμοποίηση και το 30% του υπολοίπου προστίμου.

αν βιάζεται, ας κάνει μόνο τακτοποίηση και 30% του συνόλου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.