Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ αλλά απολύτως ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ!

 

Είναι προφανές ότι το έδειξε έτσι γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσε να κάνει την προσθήκη μέσα στην πρασια!

Δεν μπορείς να θεωρήσεις ότι η θέση του κτιρίου είναι νόμιμη γιατί είναι άλλη απο αυτή που προβλεπόταν στην άδεια.

Κατ επέκταση δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη διάταξη του ΝΟΚ για προσθήκη καθ' ύψος γιατι προυποθέτει προσθήκη σε νομίμως υφιστάμμενο και μέχρι το περίγραμμά του. Εσύ έχεις βγεί έξω από αυτό.

Θεωρώ ότι δεν μπορείς να αφαιρέσεις από τη δόμηση χώρους που έχουν μετρήσει με παλαιότερη άδεια, σε κάθε περίπτωση δεν θα μπορούσες να πας νομιμοποίηση με σημερινές διατάξεις γιατί σήμερα είσαι στην πρασιά.

Για να πας με παλιούς όρους δόμησης θα έπρεπε να τους τηρείς όταν κατασκευάστηκε (που δεν ισχύει)

 

Οπότε γενικά νομίζω σου έκανα την καρδιά περιβόλι! (sorry αλλα αυτή είναι η άποψη μου)

Ας απαντήσει και κάποιος άλλος αν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω μαζι σου ως προς το εσκεμμενα, γιατι τοτε μιλουσαμε για προσθηκη σε νομιμως υφιστάμενο οποτε μπορουσε να μπει μεσα στην ο.γ.. θεωρω οτι αυτο που εκανε ηταν κουτο ή δεν ηξερε κ τοσο καλα τον ΓΟΚ.οσο για τους αφαιρουμενους Σ.Δ. αν διαβασεις το αρθρο που σου λεω θεωρω ειναι ξεκαθαρο . Ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως το κτίριό σου δεν ήταν εξ αρχής μέσα στην πρασια σωστα? Αν τμήμα του αρχικού σου κτιρίου ήταν μέσα στην πρασιά και ήταν νομίμως υφιστάμενο τότε θα μπορούσες συμφωνα με τη διάταξη που λέμε να κάνεις προσθήκη καθ υψος σε όλη σου την κάτοψη παρόλο που ένα κομματάκι έμπαινε στην πρασιά. Εσύ όμως δεν είχες αυτό. Ειχες κτίριο που ήταν σε σύννομη θέση και έβγαλες περιμετρικά κολώνες και έφτιαξες όροφο με μεγαλύτερο περίγραμμα από το ισόγειο που παραβιάζει την πρασιά. Και για να το περάσεις από την πολεοδομία το έδειξες σε λάθος θέση για να φαίνεται ότι δεν παραβιάζει πρασια. (όπου εσύ βάλε ο τότε μηχανικός). Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος γιατί και τα σκαριφήματα που έλεγες μάλλον δεν ανέβηκαν.

Για το αν αφαιρούνται υφιστάμενα κλιμακοστάσια δεν θα επιμείνω είναι προσωπική μου άποψη.Απο πολεοδομίες νομίζω κάποιες το δέχονται κάποιες όχι. Αλλά για μένα το βασικό όπως σου είπα είναι ότι θεωρώ ότι δεν μπορείς να πας για νομιμοποίηση με ΝΟΚ με την απλή λογική ότι παραβιάζεις τους σημερινούς όρους. Αν ήθελες να το χτίσεις σήμερα αυτό δε θα μπορούσες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , σε 2οροφο κτίριο τελείως αυθαίρετο , το οποίο έχει υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης της περιοχής κατά 100τ.μ, έχω υποβάλει για ρύθμιση με τον ν.4014 το τμήμα αυτό των 100 τ.μ  (στο οποία 100τ.μ  περιλαμβάνεται μεταξύ άλλων και τμήμα του εντός Δ και πρασιάς , το οποίο ούτως άλλως δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί με Ο.Α ) και τα υπόλοιπα τα έχω εισάγει στο πεδίο των ΠΡΟΣ ΕΚΔΟΣΗ Ο.Α παραβάσεων στα φύλλα καταγραφής. Η πλάγια απόσταση Δ=3,00+0,10Η όμως στην οποία έχει εισέλθει το κτίριο , έχει υπολογιστεί με ΓΟΚ ενώ στην Ο.Α θα μπορούσα από όσο γνωρίζω να το υπολογίσω ως δ = 2,50+0,05Η άρα να είναι λιγότερα τα αυθαίρετα μ2 ,επίσης και εσωτ. κλ/σιο του με τον ΝΟΚ εως 25μ2 δεν προσμετραει στην δόμηση. Δεν έχει Η/Χ ούτε κάποια άλλη ιδιαίτερη παράβαση απλώς 2 αποθήκες επιπλέον στο οικόπεδο. 

Έχω μπερδευτεί λοιπόν ως προς τι να εφαρμόσω στην ρύθμιση του Ν.4178 όταν θα μεταφέρω την δήλωση,(1) τον ΓΟΚ που λέει στην εγκύκλιο 3 , ο οποιος ίσχυε στις 28-7-2011 ή τον ΝΟΚ , τον οποίο δέχονται στις υπηρεσίες δόμησης  για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης του υπόλοιπου τμήματος για το οποίο μπορεί να εκδοθεί άδεια δόμησης;

Αν έχει κάπόιος αντίστοιχη περίπτωση ας μου πεί τι έχει κάνει παρακαλώ. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όταν πας για άδεια νομιμοποίησης μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε τους ισχύοντες τώρα όρους δόμησης, είτε αυτούς που ίσχυαν κατά την αποδεδειγμένη χρονολογία ανέγερσης του αυθαίρετου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όταν πας για άδεια νομιμοποίησης μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε τους ισχύοντες τώρα όρους δόμησης, είτε αυτούς που ίσχυαν κατά την αποδεδειγμένη χρονολογία ανέγερσης του αυθαίρετου.

To γνωρίζω αυτό , απλώς αλλιώς θα υπολογίζονται τα προς ρύθμιση τετραγωνικά στον Ν.4178 και αλλιώς στην άδεια δόμησης; πχ η παράβαση του Δ που λέω ..

Link to comment
Share on other sites

οτι τκτοποιεις το συγκρίνεις με τα μεγεθη της οικοδομικης άδειας κ οτι νομιμοποιείς με τους ορους δόμησης που ισχυουν τωρα(αν το επιλεξεις)

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλεγεί άδεια νομιμοποίησης εντός τριετίας (σύμφωνα με το άρθρο 23 ν. 4178) μπορεί να επιλέξει νομιμοποίηση είτε με τους ισχύοντες όρους δόμησης, είτε με αυτούς που ίσχυαν κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο τέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιείται το σύνολο των διατάξεων και δεν επιτρέπεται συνδυασμός διατάξεων και κανονισμών διαφορετικών χρονολογιών.

 

ΑΡΘΡΟΝ-23 ν. 4178/13

Ειδικές διατάξεις

1.α. Στην περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες δύναται να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης, με βάση την κείμενη νομοθεσία, εφόσον καταβληθεί το παράβολο της παρ.10 του Αρθ-11 και εκδοθεί η σχετική οικοδομική άδεια νομιμοποίησης εντός τριών (3) ετών ή άδεια κατεδάφισης εντός έξι (6) μηνών από την καταβολή του και δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο. Σε περίπτωση παρέλευσης απράκτου του χρονικού διαστήματος των τριών (3) ετών για λόγους που οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος εφαρμόζονται οι διατάξεις περί κατεδαφίσεως και επιβολής προστίμου αυθαιρέτων. Δεν συνυπολογίζεται στο χρονικό διάστημα των τριών (3) ετών, ο χρόνος καθυστέρησης έκδοσης της οικοδομικής άδειας για λόγους που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος. 

 

παρ. 5 &6 άρθρ. 4 ν. 4067 (ΝΟΚ)

5. Αυθαίρετη και κατεδαφιστέα είναι κάθε κατασκευή που εκτελείται ή έχει εκτελεστεί: 

α) χωρίς οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή έγγραφη ενημέρωση, όπως ορίζονται στο παρόν άρθρο, 

β) καθ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης, 

γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή ακυρώθηκε και 

δ) κατά παράβαση γενικών ή ειδικών διατάξεων και των μέγιστων ανοχών όπως αυτές καθορίζονται. 

6. Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση της άδειας δόμησης "είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες των παρ.2 και παρ.3 του παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών της παρ.3 εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μόνο με την υποβολή τεχνικής έκθεσης."(*) 

Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα. 

Πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν επιλεγεί άδεια νομιμοποίησης εντός τριετίας (σύμφωνα με το άρθρο 23 ν. 4178) μπορεί να επιλέξει νομιμοποίηση είτε με τους ισχύοντες όρους δόμησης, είτε με αυτούς που ίσχυαν κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο τέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιείται το σύνολο των διατάξεων και δεν επιτρέπεται συνδυασμός διατάξεων και κανονισμών διαφορετικών χρονολογιών.
 
ΑΡΘΡΟΝ-23 ν. 4178/13
Ειδικές διατάξεις
1.α. Στην περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες δύναται να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης, με βάση την κείμενη νομοθεσία, εφόσον καταβληθεί το παράβολο της παρ.10 του Αρθ-11 και εκδοθεί η σχετική οικοδομική άδεια νομιμοποίησης εντός τριών (3) ετών ή άδεια κατεδάφισης εντός έξι (6) μηνών από την καταβολή του και δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο. Σε περίπτωση παρέλευσης απράκτου του χρονικού διαστήματος των τριών (3) ετών για λόγους που οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος εφαρμόζονται οι διατάξεις περί κατεδαφίσεως και επιβολής προστίμου αυθαιρέτων. Δεν συνυπολογίζεται στο χρονικό διάστημα των τριών (3) ετών, ο χρόνος καθυστέρησης έκδοσης της οικοδομικής άδειας για λόγους που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος. 
 
παρ. 5 &6 άρθρ. 4 ν. 4067 (ΝΟΚ)
5. Αυθαίρετη και κατεδαφιστέα είναι κάθε κατασκευή που εκτελείται ή έχει εκτελεστεί: 
α) χωρίς οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή έγγραφη ενημέρωση, όπως ορίζονται στο παρόν άρθρο, 
β) καθ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης, 
γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή ακυρώθηκε και 
δ) κατά παράβαση γενικών ή ειδικών διατάξεων και των μέγιστων ανοχών όπως αυτές καθορίζονται. 
6. Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση της άδειας δόμησης "είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες των παρ.2 και παρ.3 του παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών της παρ.3 εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μόνο με την υποβολή τεχνικής έκθεσης."(*) 
Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα. 
Πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου. 

 

Kαι αν πάω με τους ισχύοντες όρους δόμησης , ΝΟΚ, κτλ, στην άδεια νομιμοποίησης, τότε στην ρύθμιση τμήματος της αυθ.κατασκευής με τον Ν.4178 , το οποίο δεν νομιμοποιείται λόγω πχ παραβίασης του Δ , τι εφαρμόζουμε τον ΓΟΚ (Δ) ή τον ΝΟΚ (δ<Δ); ΣΤΗΝ ΕΓΚΎΚΛΙΟ 3 γράφει στο παράρτημα1/ διευκρινήσεις κατ'άρθρο ότι η διαπίστωση των αυθαίρετων κατασκευών γίνεται με ΓΟΚ... έχω τέτοια περίπτωση και έχω μπερδευτει , γι'αυτό επιμένω και ρωτάω αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω ..  

Edited by dmarkoul79
Link to comment
Share on other sites

Kαι αν πάω με τους ισχύοντες όρους δόμησης , ΝΟΚ, κτλ, στην άδεια νομιμοποίησης, τότε στην ρύθμιση τμήματος της αυθ.κατασκευής με τον Ν.4178 , το οποίο δεν νομιμοποιείται λόγω πχ παραβίασης του Δ , τι εφαρμόζουμε τον ΓΟΚ (Δ) ή τον ΝΟΚ (δ<Δ); ΣΤΗΝ ΕΓΚΎΚΛΙΟ 3 γράφει στο παράρτημα1/ διευκρινήσεις κατ'άρθρο ότι η διαπίστωση των αυθαίρετων κατασκευών γίνεται με ΓΟΚ... έχω τέτοια περίπτωση και έχω μπερδευτει , γι'αυτό επιμένω και ρωτάω αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω ..  

από που προκύπτει το ερώτημα; 

Αν υπάρχει Δ στην άδεια, προφανώς αυτό είναι το κριτήριο. Πως μπλέκεται το δ;

Αν δεν υπάρχει άδεια και καθορισμένο Δ, τότε δεν υπάρχει και θέμα.

Αν δεν υπάρχει άδεια και πας για νομιμοποίηση, με τα σημερινά, ότι μένει εκτός της νομιμοποίησης πάει για εξαίρεση / ρύθμιση,

προφανώς με τα μεγέθη της νομιμοποίησης ως κριτήριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.