Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Kαλημέρα σας.

 

Θα ήθελα την βόηθεια σας γιατί διαβάζω διάφορα και έχω μπερδευτεί. Έχω ενα ακίνητο που έχει υπαχθεί για τακτοποίηση στον Ν.4178 και θα βγάλω και άδεια νομιμοποίησης. Τι θα χρειαστεί να καταθέσω για την άδεια νομιμοποίησης στην αντίστοιχη υπηρεσία δόμησης; 

 

Να σημειώσω πως έχω ήδη υποβάλει φάκελο για έγκριση δόμησης πριν αρχίσω την τακτοποίηση. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθέσεις όλες τις μελέτες που απαιτούνται σαν να είχες ανέγερση (είτε με τους ισχύοντες κανονισμούς είτε με αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής - δεν ξέρω τι αποφάσισες)

 

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση όμως, πως κατέθεσες έγκριση δόμησης χωρίς την τακτοποίηση?? Αφου τα στοιχεία νομιμότητας ελέγχονται στη φάση της έγκρισης. Και τί έδειχνες στο διάγραμμα δόμησης?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας.

 

Θα ήθελα την βόηθεια σας γιατί διαβάζω διάφορα και έχω μπερδευτεί. Έχω ενα ακίνητο που έχει υπαχθεί για τακτοποίηση στον Ν.4178 και θα βγάλω και άδεια νομιμοποίησης. Τι θα χρειαστεί να καταθέσω για την άδεια νομιμοποίησης στην αντίστοιχη υπηρεσία δόμησης; 

 

Να σημειώσω πως έχω ήδη υποβάλει φάκελο για έγκριση δόμησης πριν αρχίσω την τακτοποίηση. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

η έγκριση αυτή δεν παίζει. Γιατί στο τίτλο της θα έπρεπε να λέει "και αποτύπωση χώρων ρυθμισμένων με Ν.4178/13"

και στο ΔΔ θα έπρεπε να έχει σχετικές διαγραμμίσεις, όπως και στο τοπογραφικό σχετικές ενδείξεις για λοιπές κατασκευές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθέσεις όλες τις μελέτες που απαιτούνται σαν να είχες ανέγερση (είτε με τους ισχύοντες κανονισμούς είτε με αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής - δεν ξέρω τι αποφάσισες)

 

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση όμως, πως κατέθεσες έγκριση δόμησης χωρίς την τακτοποίηση?? Αφου τα στοιχεία νομιμότητας ελέγχονται στη φάση της έγκρισης. Και τί έδειχνες στο διάγραμμα δόμησης?

Όχι!!!

 

 

Πως θα κάνεις αποτύπωση ηλεκτρολογικών, υδραυλικών, αποχέτευσης, θερμομόνωσης και λοιπά????? Σε έτοιμο κτίριο κάνεις ενεργειακή επιθεώρηση και όχι μελέτη ΚΕΝΑΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Καταθέτεις απότύπωση του κτιρίου και διάγραμμα δόμησης, μελέτη στατικής επάρκειας και παθητική αν το αυθαίρετο έχει κατασκευαστεί μετά τον κανονισμό πυροπροστασίας

 

Κοίτα εδώ http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

ΕΓΩ: Αν μέσω 4178/13 βγει Άδεια Δόμησης, οφείλονται ένσημα στο ΙΚΑ; 

Αν είναι δυνατόν αιτιολογείστε την απάντησή σας.
 
ΚΑΤΕΡΙΝΑ: Αν η άδεια αφορά μόνο νομιμοποίηση όχι.
αρθρο 24 παρ.8

Μα αν είναι έτσι (που είναι, με έχετε πείσει) αυτό δεν είναι μια μεγάλη αδικία για αυτούς που μέχρι 28/7/2011 έβγαλαν κανονικά άδεια δόμησης πληρώνοντας ένσημα;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι.

Γι αυτούς που περιγράφεις το ΙΚΑ μάλλον ήταν το μικρότερο πρόβλημά τους. Λογικά πληρώσαν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης τα οποία πιθανόν να είναι μέχρι και 5πλάσια από αυτά του 4178.

Αλλά όμως εμείς καλώς ή κακώς  δεν κρίνουμε αν ο νόμος είναι δίκαιος ή άδικος. Απλώς τον εφαρμόζουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τη σκανάρεις και την ανεβάζεις στα αρχεία και μετά πρέπει να κάνεις αίτημα για να σου προωθήσουν τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει γίνει ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών με τον νόμο 4178 και έχουν δηλωθεί προ του 1975. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια για ανέγερση νέας κατοικίας. 

1)Κάνω κανονικά την διαδικασία έκδοσης αδείας και βάζω μέσα το 5 σέλιδο; Δεν περνάω κάτι άλλο από το σύστημα;

2)Η επιλογή που έχει προς έκδοσης αδείας στο σύστημα του ΤΕΕ την χρησιμοποιούμε όταν πάμε για νομιμοποίηση (όχι ρύθμιση που έγινε);

3) Γενικά ρύθμιση ή νομιμοποίηση επιλέγουμε τι συμφέρει;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών με τον νόμο 4178 και έχουν δηλωθεί προ του 1975. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια για ανέγερση νέας κατοικίας. 

1)Κάνω κανονικά την διαδικασία έκδοσης αδείας και βάζω μέσα το 5 σέλιδο; Δεν περνάω κάτι άλλο από το σύστημα;

2)Η επιλογή που έχει προς έκδοσης αδείας στο σύστημα του ΤΕΕ την χρησιμοποιούμε όταν πάμε για νομιμοποίηση (όχι ρύθμιση που έγινε);

3) Γενικά ρύθμιση ή νομιμοποίηση επιλέγουμε τι συμφέρει;

Ευχαριστώ 

1. η άδειά σου θα λέει και "... και αποτύπωση χώρων ρυθμισμένων με 4178" και θα λαμβάνει υπόψη και τα ρυθμισμένα τ.μ. στο ΔΔ

το σύστημα δεν έχει καμία δουλειά

2. η επιλογή αυτή είναι μόνο για νομιμοποίηση τ.μ. που δεν ρυθμίστηκαν

3. επιλέγουμε όταν έχουμε αυτή τη δυνατότητα. Όταν δηλαδή η εξεταζόμενη αυθαιρεσία μπορεί να νομιμοποιηθεί (κατά ΝΟΚ γενικά, ή κατά ΓΟΚ σε ειδικές περιπτώσεις)

γενικά πάντως, το κόστος αδείας και η καθυστέρηση και η δυσκολία, συνήθως γέρνουν την ζυγαριά υπέρ της ρύθμισης

(εκτός κάποιων περιπτώσεων πολλών τ.μ. και ακριβών ΤΖ που οδηγούν σε μεγάλα πρόστιμα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.