Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

έχω πληρώσει το παράβολο μετά από μεταφορά από τον νόμο 4014 και θέλω να πάω προς έκδοση αδείας της βιομηχανικής μονάδας.Μου ζητάει κατηγορία,εφόσον βγει άδεια τι κατηγορία να επιλέξω;

Δεν επηρεάζει την κατηγορία η έκδοση άδειας. Θα βάλεις ότι θα είχες και αν πήγαινες για ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,σε ακινητο που κτιστηκε μετα το 2011 και δεν εχει αδεια αλλα θελει να βγαλει γιατι εχει υπολοιπο δομησης και καλυψης τι κανουμε εφοσον δεν μπορουμε να μπουμε στον νομο των αυθαιρετων;

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πληροί τις πολεοδομικές διατάξεις

υποβάλεις άδεια νομ/σης υπάρχοντος  και ..ανέγερσης ...νέου κτίσματος 

πληρώνεις τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης του άρθ 26 Ν 4178

(υπόψη ότι με το νέο νόμο θα αυξηθούν) του αυθαιρέτου κ.ο.κ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε έκδοση άδειας νομιμοποίησης αυθαίρετης επέκτασης κατοικίας θέλω να υπολογίσω τον συνολικό επιτρεπόμενο όγκο στο διάγραμμα δόμησης.

Όμως έχω κλιμακωτό σ.δ. δεν ξέρω ποιον τύπο πρέπει να χρησιμοποιήσω.

Ο υπολογισμός του σ.δ. γίνεται ως εξής:  

Σ.Δ. : Κλιμακωτός 0 - 250 τ.μ. : 0.40

250 - 500 τ.μ. : 0.30
500 - 2000 τ.μ. : 0.20
άνω των 2000 τ.μ. : 0.10
 
Οικόπεδο: 579,51 μ²
επομένως υπολογισμός επιτρεπόμενου σ.δ.  : 250,00 Χ 0,40 = 100,00 μ²  ,  250,00 X 0,30 = 75,00 μ²,  79,51 Χ 0,20 = 15,90 μ² 
Σύνολο επιτρεπόμενης δόμησης: 100,00 + 75,00 + 15,90 = 190,90 μ²
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ οπότε τον μέσο συντελεστή με τι συντελεστή θα πρέπει να τον πολλαπλασιάσω για να βρω τον επιτρεπόμενο όγκο;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=5nRUKLGlL8E%3D&tabid=506&language=el-GR

Συντελεστής κατ’ όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) του οικοπέδου ή γηπέδου είναι ο αριθμός, ο οποίος πολλαπλασιαζόμενος με την επιφάνεια του οικοπέδου, δίνει το συνολικό επιτρεπόμενο όγκο του πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους (4067/12 αρθρο 2-63

 

για να βρεις τον συντελεστή όγκου πολλαπλασιάζεις τον συντελεστή δόμησης με το 5,00 ή 5,50 ανάλογα την περίπτωση (διάβασε τον Ν.4067/12 άρθρο 13) .

 

επιτρεπόμενος όγκος=επιτρεπόμενη δόμηση * 5,00 ή 5,50 διαλέγεις

 

Ο πραγματοποιούμενος συντελεστής όγκου πρέπει να ειναι μικρότερος από τον επιτρεπόμενο συντελεστή όγκου

πραγματοποιούμενος συντελεστής όγκου=πραγματοποιουμενος όγκος / εμβαδόν οικοπέδου 

 

edit: Αν νομιμοποιείς με ΓΟΚ85 τότε οι συντελεστές για τον προσδιορισμό του επιτρεπόμενου συντελεστή όγκου είναι 4,50 ή 5,00 διαλέγεις από τον 1512/85 αρθρο 9β-10   http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teelar/NOMOTHESIA/GOK%201985/097620FC1F1E1F54E0440003BA2D133C

Edited by melissa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χίλια ευχαριστώ.




Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33


Καλημέρα σε όλους,
στην υπό έκδοση άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτων υπάρχει στην περιοχή περιορισμός για μέγιστο αριθμό ορόφων (2) και μέγιστο ύψος 8,50 μ. + 1,50 στέγη.
Όταν είχε εκδοθεί η άδεια το 1991 δόθηκε διώροφη κατοικία με υπόγειο χωρίς όμως εξάντληση του συντελεστή δόμησης.
Σήμερα νομιμοποιώ αυθαίρετη επέκταση ισογείου, κλείσιμο ημιυπαιθρίων και θέλω να νομιμοποιήσω και την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπογείου που στην οικ.άδεια φαινόταν αποθήκη. Η υπάλληλος μου επισημαίνει ότι λόγω του περιορισμένου μέγιστου αριθμού ορόφων δεν μπορώ να το κάνω και για το υπόγειο. Η οροφή του απέχει από τον περιβάλλοντα χώρο 1,80 μ. (αντί για το 1,50 μ. της αδείας). Ενώ έχω υπόλοιπο συντελεστή δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω και θα πρέπει να αρκεστώ σε απλή τακτοποίηση 4178. Τι μου προτείνετε να κάνω;
π.χ. μπορώ να υποβάλλω στην υπό έκδοση άδεια νομιμοποίησης τοπική διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου στο 1,50 μ. ώστε να θεωρείται και πάλι υπόγειο αλλά με κύρια χρήση κατοικίας;

Pavlos 33 με συγχωρείς δεν κατάλαβα την προηγούμενη υπόδειξη

 

 

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". (τα μηνύματά σας έχουν συγχωνευτεί σε ένα)
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μάλλον έχει δίκαιο ο υπάλληλος

(θα ρυθμίσεις την αλλαγή και τα υπόλοιπα θα τα νομ/σεις)

 

ΝΟΚ άρθρο 1

α) Οι ειδικές πολεοδομικές διατάξεις, με την επιφύλαξη της επόμενης παραγράφου, κατισχύουν των γενικών διατάξεων, που περιέχονται στον παρόντα νόμο.

β)   Οι διατάξεις του παρόντος κατισχύουν των κανονιστικών πράξεων της Διοίκησης (όπως αποφάσεις Νομάρχη, πράξεις Δημοτικού Συμβουλίου κλπ.), με τις οποίες θεσπίζονται όροι δόμησης (όπως ύψος, ποσοστό κάλυψης, αριθμός ορόφων, θέση υπογείου κλπ.), εκτός από :

1) οποιουδήποτε είδους διατάγματα και

2) πράξεις, με τις οποίες θεσπίζονται ειδικές και εντοπισμένες ρυθμίσεις (όπως για διατηρητέα κτίρια, μνημεία, ειδικά κτίρια κλπ.).

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής μπορεί να διαπιστώνεται η μη εφαρμογή των παραπάνω κανονιστικών πράξεων της διοίκησης.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η υπάλληλος λέει ότι για να μην αντίκειται στο έγγραφο  20160614 ΔΑΟΚΑ 30631 για την παράλληλη τακτοποίηση και νομιμοποίηση αυθαιρέτων πρέπει η αλλαγή χρήσης του υπογείου (σαν αυθαιρεσία) να μπορεί να καθαιρεθεί μετά τα 30 χρόνια εφόσον δεν υπάρχει στατική και λειτουργική σχέση μεταξύ του τμήματος προς νομιμοποίηση και τακτοποίηση. Αλλά η αλλαγή χρήσης ΔΕΝ έχει στατική και λειτουργική εξάρτηση έτσι δεν είναι; οπότε πρέπει να πάρω εξαίρεση από κατεδάφιση; και αν ναι τι σημαίνει πρακτικά αυτό; τι διαδικασία;

 

 

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. (το μήνυμά σας έχει τροποποιηθεί)
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Στην επόμενη παραβίαση κανόνων συμμετοχής θα υπάρξει ποινή.
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.