Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Ίδια περίπτωση είχα και εγώ, όπου στην περιοχή μου έχω όριο 2 ορόφων + δυνατότητα γκαράζ σε πυλωτή.

Η αυθαιρεσία μου ήταν (ότι έγινε διαμέρισμα και σε άλλη θέση).

Η πρόθεση ήταν να κρατήσω το νέο περίγραμμα του χώρου και σε 30 χρόνια να γίνει από διαμέρισμα γκαράζ πάλι.

Στην τεχνική έκθεση έγραψα ότι το ισόγειο διαμέρισμα είναι λειτουργικά ανεξάρτητο από τα διαμερίσματα των πάνω ορόφων. Ως προς την στατική ανεξαρτησία έγραψα ότι ο Φ/Ο είναι ο εγκεκριμένος και με την απομάκρυνση της αυθαίρετης χρήσης δεν θα τροποποιηθεί ή αλλιωθεί καθόλου ο Φ/Ο.

Αυτό προέκυψε μετά από 2-3 συνεδρίες με την ΥΔΟΜ (σύνολο 5-6 γιατί είχε κι άλλα θέματα η υπόθεση μου).

 

Αν έχεις κάποια λειτουργική εξάρτηση (πχ εσωτερική σκάλα), θα σου πάρει λίγο παραπάνω να πείσεις την υπάλληλο, αλλά θα πρέπει να το πας ότι κάθε δωμάτιο έχει την δική του χρήση (σαλόνι, κουζίνα, αποθήκη, WC, κλπ και σε κάθε περίπτωση οι χρήστες δεν χρησιμοποιούν ποτέ δύο ή περισσότερα δωμάτια ταυτόχρονα, με εξαίρεση ένα μεγάλο τραπέζι (όπου το τραπέζωμα εκτείνεται μέσα από την φαρδιά πόρτα - τζαμαρία που ενώνει το σαλόνι με την βεράντα). Πάνω σε αυτό πατάς και λες ότι κάθε δωμάτιο είναι λειτουργικά αυτόνομο, επείδη εξυπηρετεί από μόνο του τον σκοπό του.

 

Η εγκύκλιος δεν διευκρηνίζει τι εννοεί με τον όρο "χρήση". Αν είναι τέτοια η περίπτωσή σου θα δυσκολευτείς λίγο παραπάνω με την υπάλληλο.

 

Επίσης μπορείς να της πεις ότι ασχέτως τι λέει το έγγραφο, μετά την τακτοποίηση μπορείς να κάνεις λειτουργική συνένωση των χώρων με βάση το άρθρο 23 του ΝΟΚ, παρ. 5.
Άμα τα πεις όλα αυτά, και με ποοοολλλλλύύύύύ ταλαιπωρία, κάτι μπορεί να πιάσει και να πάρεις την άδεια.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγινε νομιμοποίηση βιοτεχνικού χώρου και έχει εκδοθεί η άδεια δόμησης το 2013. Σήμερα κατάφερα και ανέβασα όλα τα αρχεία στο σύστημα. Όταν πατάω τελική υπαγωγή μου βγάζει

Σφάλμα
 

Δεν είναι δυνατή η οριστική υπαγωγή της δήλωσης λόγω εκκρεμότητας οικοδομικής άδειας.

 

τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά κάνεις αίτημα στην εφαρμογή, αφού έχεις ανεβάσει το στέλεχος ίσως και τα αρχιτεκτονικά ή τουλάχιστον το διάγραμμα δόμησης, και σου το ανοίγουν.

 

Σε μένα στα σχέδια στην ΥΔΟΜ είχα στον τίτλο ρυθμιση ... και νομιμοποίηση.....

Μου είπαν ότι πρέπει να σβήσω από τους τίτλους το κομμάτι ρύθμιση, γιατί εκεί μου δίνουν την νομιμοποίηση μόνο. Μετά, στην πλατφόρμα του ΤΕΕ, θα πρέπει να ανεβάσω άλλα σχέδια που να λένε και ρύθμιση ή υποχρεούμαι να ανεβάσω τα ίδια;

Θυμάμαι παλιότερα υπογράφαμε κάποια Υπ. Δήλωση, ότι τα στοιχεία που καταθέτουμε στην ΥΔΟΜ πρέπει να είναι τα ίδια με αυτά που ανεβάζουμε στο ΤΕΕ. Έχει αλλάξει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

 

Σε Ισόγειο κατάστημα υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή (Μεταλλική κατασκευή εντός πρασίας) τμήμα της οποίας βρίσκεται σε ρυμοτομούμενο τμήμα. Για την αυθαιρεσία αυτή έχει συνταχθεί έκθεση αυτοψίας μετά απο καταγγελία.

 

Έγινε αρχική υποβολή στις διατάξεις του Ν.4014/11 και στην συνέχεια στις διατάξεις του Ν.4178/13, με πληρωμή του αντίστοιχου παραβόλου υπαγωγής

 

Στην συνέχεια, σε συνεργασία με το τμήμα Αυθαιρέτων, δόθηκε μερική συνέχιση οικοδομικών εργασιών για συμμόρφωση (Κατεδάφιση τμήματος αυθαιρέτου), όπου και στην συνέχεια κατεδαφίστηκε  (τμήμα της αυθαίρετης κατασκευής, όχι ολόκληρη). Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών κατεδάφισης, πραγματοποιήθηκε νέα αυτοψία και εκδόθηκε έκθεση αυτοψίας μερικής συμμόρφωσης, στην οποία βεβαιώνεται οτι τμήμα της αρχικής αυθαιρεσίας έχει κατεδαφιστεί και οτι το υπόλοιπο έχει υπαχθεί στις ρυθμίσεις του Ν.4178/13 και ώς εκ τούτου σταματά ο καταλογισμός προστίμων.

 

Στην δήλωση του Ν.4178/13 χρησιμοποίησα 2 Φύλλα Καταγραφής, το ένα "πρός οικοδομική άδεια" και το άλλο "ρύθμιση"

 

Θεωρείτε οτι είναι σωστό ο τρόπος και οτι η μερική συνέχιση εργασιών και η έκθεση αυτοψίας μερικής συμμόρφωσης με τοποθετούν στις περιπτώσεις του Άρθ.23 παρ.1 του Ν.4178/13?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έβγαλες οικοδομική άδεια αν κατάλαβα καλά, τι αφορούσε το "προς έκδοση άδειας" φύλλο??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπάρχει και επιλογή "προς κατεδάφιση". Αν δεν υπάρχει, νομίζω είναι λογικό να χρησιμοποιήσει το "προς έκδοση άδειας" καθώς πάλι φεύγει το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

-Η επιλογή "προς κατεδάφιση" είναι για αυθαίρετες κατασκευές που έχουν ήδη κατεδαφιστεί αλλά έχει προηγηθεί αυτοψία και πρόστιμο από την πολεοδομία προκειμένου να ακολουθήσει τη διαδικασία διαγραφής προστίμου και πληρώνεις μόνο 500 ευρώ.

 

-Η επιλογή "προς έκδοση άδειας" αφορά είτε την έκδοση άδειας νομιμοποίησης είτε την έκδοση άδειας κατεδάφισης και πληρώνεις μόνο το παράβολο ανάλογα με τα τετραγωνικα.

 

Εφόσον δεν έβγαλες ούτε πρόκειται να βγάλεις κάποια άδεια δεν υπάρχει δικαιολογία να δηλώσεις αυτή την επιλογή και να γλιτώσεις το πρόστιμο. Όταν θα θέλεις να κλείσεις τη δήλωση στην πληρότητα των δικαιολογητικών θα σου ζητάει να ανεβάσεις την άδεια που έβγαλες (την οποία δεν θα έχεις)

 

*Υπάρχει και η έγκριση εργασιών κατεδάφισης/αποπεράτωσης κλπ του άρθρου 25 του Ν.4178 (μάλλον αυτό έκανες αν κατάλαβα καλά). Αλλά εδώ δεν επιλέγεις "προς έκδοση άδειας" επιλέγεις "ρύθμιση" και μάλιστα για να βγει οποιαδήποτε έγκριση πρέπει να έχει πληρώσει τουλάχιστον το 30% του προστίμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.