Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω την εξής περίπτωση: Σε μονοκατοικία έγινε αλλαγή χρήσης τμήματος του υπογείου (που διατήρησε τη διαρρύθμισή του) σε κατοικία. Ο χώρος του λεβητοστασίου μετατράπηκε σε υπνοδωμάτιο και το λεβητοστάσιο εγκαταστάθηκε ίδιο σε άλλο χώρο. Χρειάζεται να βάλω αλλαγή διαμερισμάτωσης;

Link to comment
Share on other sites

μονοκατοικια εχεις

δεν εχεις ουτε μικτα ουτε καθαρα.

Απλα, αρχικα,  ενα τμημα του υπογειου ηταν αποθηκη και ενα αλλο για λεβητοστασιο.

Εγιναν αλλαγες  στο  ενα τμημα που εγινε  κατοικία, χωρις να αλλαξει η θεση του.

και αλλαγη θεσης του λεβητοστασιου.

Θα μπορουσαμε να πουμε οτι εχεις,

  αλλαγη χρησης για το τμημα  που φαινονταν στην αδεια σαν αποθηκη και  εγινε κατοικια.

Για την "μετακομιση" του λεβητοστασιου  [δξ πού βρεθηκε χωρος και  "πηγε"]...

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

μονοκατοικια εχεις

δεν εχεις ουτε μικτα ουτε καθαρα.

Απλα, αρχικα,  ενα τμημα του υπογειου ηταν αποθηκη και ενα αλλο για λεβητοστασιο.

Εγιναν αλλαγες  στο  ενα τμημα που εγινε  κατοικία, χωρις να αλλαξει η θεση του.

και αλλαγη θεσης του λεβητοστασιου.

Θα μπορουσαμε να πουμε οτι εχεις,

  αλλαγη χρησης για το τμημα  που φαινονταν στην αδεια σαν αποθηκη και  εγινε κατοικια.

Για την "μετακομιση" του λεβητοστασιου  [δξ πού βρεθηκε χωρος και  "πηγε"]...

 

 

 

Δημήτρη για την ακρίβεια το λεβητοστάσιο εγκαταστάθηκε εξ' αρχής σε άλλο δωμάτιο του υπογείου με τοιχίο beton μεταλλική πόρτα που ανοίγει προς τα έξω κλπ το οποίο έχει παραμείνει με βοηθητική χρήση. Το τμήμα του υπογείου που άλλαξε χρήση προοριζόταν από την αρχή να γίνει αυθαίρετη κατοικία οπότε η διαρρύθμισή του ήταν έτοιμη στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος μηχανικός ,είναι η πρώτη φορά που μου ανατέθηκε να βγάλω βεβαίωση μηχανικού και μου έτυχε η εξής περίπτωση: 

Μου έχει ανατεθεί διαμέρισμα που σύμφωνα με τα συμβόλαια αλλά και κατά την αυτοψία έχει εμβαδόν 35 τμ σε πολυκατοικία με εμβαδόν ορόφου 120 τμ.   Τα σχέδια της πολεοδομίας εμφανίζουν όμως τον όροφο χωρισμένο σε 2 διαμερίματα των 60 τμ. Αν κατάλαβα καλά, παρόλο που ο πελάτης μου δεν έχει σύσταση οριζόνταις ιδιοκτησίας άλλαξαν τα εμβαδά των διαμερισμάτων κατά την κατασκευή χωρίς να γίνει αναθεώρηση της άδειας. Θεωρείται περίπτωση διαμερισμάτωσης και αν ναι σε ποια κατηγορία αυθαιρεσίας ανήκει? Πρέπει να ζητήσω και στο γειτονικό διαμέρισμα να συμμετάσχει στην συγκεκριμένη ρύθμιση? 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

εχεις στην αδεια,  οροφο  για 120 τμ.

λες οτι,

"σύμφωνα με τα συμβόλαια αλλά και κατά την αυτοψία έχει εμβαδόν 35 τμ "

Επομενως εχεις συσταση στο συμβολαιο  για 35 τμ.

Εχεις ΔΔ και βλεπεις εάν υπαρχει καποια επεκταση υπερ/κατα κοινοχρηστων.

[βλεπεις και τον διπλανο ωστε να τακτοποιησουν απο κοινου]

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

Οικοδομή με άδεια 1978

Στον τρίτο όροφο μιας οικοδομής τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας δείχνουν ένα διαμέρισμα και μια γκαρσονιέρα

Ο αγοραστής από τότε που κατασκευάστηκε η οικοδομή τα αγόρασε ως ένα, με τίτλο οριζόντιας Γ1Γ2 και μέχρι σήμερα συνεχίζει να είναι ο μοναδικός ιδιοκτήτης ολόκληρου αυτού του (διπλού)διαμερίσματος στο οποίο έχει γίνει συνένωση από κατασκευής του.

Αυτή η περίπτωση χαρακτηρίζεται ως διαφορετική διαμερισμάτωση κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.