Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν είχα ρωτήσει στο ΥΠΕΚΑ μου είχαν πει πως δεν χρειάζεται να αποδείξεις χρόνο κλπ, είναι εφάπαξ το παράβολο των 500,00€

 

Σύμφωνα με τον Ν4178

Άρθρο 23 Ειδικές διατάξεις -->
10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, 
υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου.
Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.
 
Μιας και στο Άρθρο 11 §7 αναφέρεται σε
 Δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής και ο χρόνος εγκατάστασης της χρήσης

 

 
 
 
 

 

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια έκδοσης άδειας νομιμοποίησης (ενταγμένης στον 4014) υπερβάσεων στο υπόγειο και στο δώμα 5όροφης οικοδομής,προέκυψε διαφορετική διαμερισμάτωση στους Α και Β ορόφους (έγιναν 2 διαμερίσματα αντί 3 που προέβλεπε η άδεια).Η άδεια είναι του 1984 ιδίων ιδιοκτητών.

Το ερώτημα είναι.

Μπορώ να εντάξω την διαφορετική διαμερισμάτωση στην άδεια νομιμοποίησης η υποχρεωτικά πρέπει να την περάσω μέσω του 4178;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα κ εγώ την συμβουλή σας για περίπτωση διαμερισμάτωσης. Σπίτι το οποίο είχε χτιστεί με άδεια του '74, μετέπειτα  χωρίσυηκε σε 3 διαφορετικές οικίες. Ενώ έγιναν οι οριζόντιες ιδιοκτησίες, το ρολόι της ΔΕΗ παρέμεινε 1. Με τα χαράτσια κ όλους αυτού τους φόρους, θέλουν τώρα οι ιδιοκτήτες να βάλουν ξεχωριστά ρολόγια. Η αρχική κάλυψη και ο όγκος του κτίσματος δεν έχουν μεταβληθεί, είναι όπως στην αρχική άδεια.

Προκειμένου να βάλουν τώρα ξεχωριστά ρολόγια, απαιτείται κ ρύθμιση με Ν.4178 προκειμένου να γίνει η διαμερισμάτωση?

Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται στην περίπτωση της ΔΕΗ? Δηλαδή πως θα μπορούν να πάεουν ξεχωριστές παροχές ρεύματος?

Για να πάρουν ξεχωριστές παροχές, θα απαιτηθούν και οι αντίστοιχες ''Βεβαιώσεις για Σύνδεση με Δίκτυα Κοινής Ωφελείας'' οι οποίες εκδίδινται από το ''Σύστημα Δηλώσεων Ν.4178/2013'' . Αρα θα απαιτηθούν αντίστοιχες Δηλώσεις του Ν.4178/2013 ( το  5σέλιδο) οι οποίες θα προσκομιστούν στην ΔΕΗ με αντίστοιχα σχέδια Ηλεκτρολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο εμένα συνάδελφοι , έχω την εξής πολύπλοκη περίπτωση :

 

- Διαμέρισμα Α' ορόφου 118 τ.μ. που στην οικ. άδεια (1990) έγινε προσθήκη σε αυτό κατ' επέκταση 48 τ.μ. . Στην Ο.Α. (1990) εμφανίζεται απο τον μελετητή αρχιτέκτονα και ένας ημιυπαίθριος 12 τ.μ. (ο χώρος εφάπτεται της προσθήκης) ο οποίος κατασκευάστηκε ώς κύριος χώρος εξ'αρχής . Ο ημιυπαίθριος χώρος τακτοποιήθηκε με τον ν. 3843/2010 .

 

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ στην κάτοψη αδείας το διαμέρισμα είναι ενιαίο (118+48) στα συμβόλαια η μητέρα είναι ιδιοκτήτρια των 118 τ.μ. και η κόρη (κατόπιν γονικής παροχής) είναι η ιδιοκτήτρια των 48 τ.μ. !!!!!!

 

Η μητέρα θέλει να μεταβιβάσει  όλο το διαμέρισμα στην κόρη και να νομιμοποιήσει και τις αυθαιρεσίες οπότε θεωρώ ότι πρέπει να κάνω 2 βεβαιώσεις : 1 βεβαίωση για τα 118 τ.μ. (χωρίς αυθαιρεσίες) ώστε να προβεί στην μεταβίβαση του διαμερίσματος στην κόρη και 1 βεβαίωση για τα 48 τ.μ. που να δηλώσω διαμερισμάτωση (συνένωση των 2 χώρων) και το κλείσιμο του ημιυπαίθριου χώρου (2 φύλλα καταγραφής) . Η πρώτη βεβαίωση είναι απαραίτητη για τον συμβολαιογράφο καθώς , όπως μου είπε , είναι ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία συμβολαιογραφικά (όχι όμως πολεοδομικά καθώς στην Ο.Α. (1990) στην κάτοψη ορόφου φαίνεται ένα ενιαίο διαμέρισμα (118+48,81 τ.μ. όπως ανέφερα και παραπάνω) . Η δεύτερη βεβαίωση θεωρώ ότι είναι σωστό να γίνει καθώς πρόκειται όντως για διαμερισμάτωση και δηλώνεται συγχρόνως και το κλείσιμο του Η/Υ (συμψηφισμός προστίμων απο 3843/2010) . Χωρίς την πρώτη βεβαίωση όμως , δεν μπορεί να προχωρήσει ο συμβολαιογράφος στην μεταβίβαση .

 

Θα ήθελα την άποψη και την γνώση σας ...

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρωτίστως κάνεις τη δήλωση 4178 για το "μικρό" διαμέρισμα (ημιυπαίθριος και διαμερισμάτωση) στη συνέχεια εκδιδεις βεβαίωση 4178 γι' αυτό. Μετά εκδίδεις και τη βεβαίωση 4178 για το "μεγάλο" ως ακίνητο στο οποίο υπάρχουν ρυθμισμένες αυθαιρεσίες (δηλαδή, η διαμερισμάτωση). Με τις δύο αυτές βεβαιώσεις ο συμβολαιογράφος κάνει τη μεταβίβαση και ταυτοχρόνως την ενοποίηση των χώρων.

Link to comment
Share on other sites

.Δεν ξέρω αν είναι σωστη αντιμετώπιση για τον μηχανικό να βεβαιώσει ή τακτοποιήσει ιδιοκτησία 48τμ που με βαση αυτό που βλέπει στα σχεδια και στην πραγματικότητα είναι 166τμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο εμένα συνάδελφοι , έχω την εξής πολύπλοκη περίπτωση :

 

- Διαμέρισμα Α' ορόφου 118 τ.μ. που στην οικ. άδεια (1990) έγινε προσθήκη σε αυτό κατ' επέκταση 48 τ.μ. . Στην Ο.Α. (1990) εμφανίζεται απο τον μελετητή αρχιτέκτονα και ένας ημιυπαίθριος 12 τ.μ. (ο χώρος εφάπτεται της προσθήκης) ο οποίος κατασκευάστηκε ώς κύριος χώρος εξ'αρχής . Ο ημιυπαίθριος χώρος τακτοποιήθηκε με τον ν. 3843/2010 .

 

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ στην κάτοψη αδείας το διαμέρισμα είναι ενιαίο (118+48) στα συμβόλαια η μητέρα είναι ιδιοκτήτρια των 118 τ.μ. και η κόρη (κατόπιν γονικής παροχής) είναι η ιδιοκτήτρια των 48 τ.μ. !!!!!!

 

Η μητέρα θέλει να μεταβιβάσει  όλο το διαμέρισμα στην κόρη και να νομιμοποιήσει και τις αυθαιρεσίες οπότε θεωρώ ότι πρέπει να κάνω 2 βεβαιώσεις : 1 βεβαίωση για τα 118 τ.μ. (χωρίς αυθαιρεσίες) ώστε να προβεί στην μεταβίβαση του διαμερίσματος στην κόρη και 1 βεβαίωση για τα 48 τ.μ. που να δηλώσω διαμερισμάτωση (συνένωση των 2 χώρων) και το κλείσιμο του ημιυπαίθριου χώρου (2 φύλλα καταγραφής) . Η πρώτη βεβαίωση είναι απαραίτητη για τον συμβολαιογράφο καθώς , όπως μου είπε , είναι ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία συμβολαιογραφικά (όχι όμως πολεοδομικά καθώς στην Ο.Α. (1990) στην κάτοψη ορόφου φαίνεται ένα ενιαίο διαμέρισμα (118+48,81 τ.μ. όπως ανέφερα και παραπάνω) . Η δεύτερη βεβαίωση θεωρώ ότι είναι σωστό να γίνει καθώς πρόκειται όντως για διαμερισμάτωση και δηλώνεται συγχρόνως και το κλείσιμο του Η/Υ (συμψηφισμός προστίμων απο 3843/2010) . Χωρίς την πρώτη βεβαίωση όμως , δεν μπορεί να προχωρήσει ο συμβολαιογράφος στην μεταβίβαση .

 

Θα ήθελα την άποψη και την γνώση σας ...

Προσωπική άποψη: Αν δεν έχουν κάνει Σύσταση Ο.Ι. θα την υπολόγιζα ως μία ιδιοκτησία 166,00 m2. Η μητέρα έχει ποσοστό 118/166 = 0,71 = 710χιλιοστά & η κόρη 48/166=0,29=290 χιλιοστά. Θα υπέβαλλα μία δήλωση, όπου η ιδιοκτησία ανήκει σε 2 ιδιοκτήτες με τα παραπάνω ποσοστά.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

.Δεν ξέρω αν είναι σωστη αντιμετώπιση για τον μηχανικό να βεβαιώσει ή τακτοποιήσει ιδιοκτησία 48τμ που με βαση αυτό που βλέπει στα σχεδια και στην πραγματικότητα είναι 166τμ.

 

Μα βάζει και τη διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου στην τακτοποίηση και στη συνέχεια μέσω της δήλωσης εκδίδεται η βεβαίωση 4178....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.