Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν και για διαμερισμάτωση αφού δεν έχει έκπτωση, δε μας απασχολεί, έτσι δεν είναι;

 

 

Η απόδειξη της χρονολογίας δεν σε ενδιαφέρει από την θέση της έκπτωσης <03' ή <83' όμως πρέπει να αποδείξεις πως έγινε πριν τις 28.07.2011.....

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει αφού φαίνεται σε σχεδιάγραμμα που επισυνάπτεται στο συμβολαιογραφικό έγγραφο της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Δεν είναι επίσημο έγγραφο το συμβολαιογραφικό έγγραφο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σε περίπτωση που έχω συνένωση 2 διαμερισμάτων του ίδιου ιδιοκτήτη, το καταχωρώ σαν 1 παράβαση. Το θέμα όμως είναι, σε ποια κατηγορία μπορώ να το εντάξω; δεν έχει άλλη παράβαση και αναρωτιέμαι πώς μπορεί να νομιμοποιηθεί για πάντα. Η συνένωση έγινε το 82 αλλά δε μπορεί να αποδειχθεί...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι υφίσταται στο ακίνητο σύσταση.

Άρα το εξετάζεις συνολικά και είσαι ή κατηγορία 4 (το πιθανότερο) ή κατηγορία 5 (εξαρτάται από το σύνολο των αυθαιρεσιών των υπολοίπων συνιδιοκτητών αν υπάρχουν).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σε περίπτωση που έχω συνένωση 2 διαμερισμάτων του ίδιου ιδιοκτήτη, το καταχωρώ σαν 1 παράβαση. Το θέμα όμως είναι, σε ποια κατηγορία μπορώ να το εντάξω; δεν έχει άλλη παράβαση και αναρωτιέμαι πώς μπορεί να νομιμοποιηθεί για πάντα. Η συνένωση έγινε το 82 αλλά δε μπορεί να αποδειχθεί...

 

Διαμερισμάτωση δεν είναι αυτό;

 

Γιατί να το κάνεις ως μία παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, αλλά και σαν διαμερισμάτωση πρέπει να επιλέξω κατηγορία. Και στην περίπτωση που επιλέξω την 4 , έχω νομιμοποίηση μόνο για 30 χρόνια. Αυτό είναι το πρόβλημά μου και έλεγα μήπως κάποιος ξέρει τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

 

έχει δοκιμάσει κανείς να δηλώσει διαφορετική διαμερισμάτωση?

 

ενώ μου βγάζει πρόστιμο 500€ και τέλος 15€ πάνω δεξιά

στις πληρωμές του προστίμου (pdf) μου βγάζει μόνο τη πληρωμή των 15€.

 

1) Τι κατηγορία έβαλες;

 

- Στη "Διαφορετική διαμερισμάτωση/Χωροθέτηση θέσεων Στάθμευσης" επιλέγονται Κατηγορίες 2,4 ή 5.

 

Αυτό μου έβγαλε όταν πήγα να κάνω υποβολή.

 

Δλδ μπορεί να πάει και κατηγορία 5;

 

2) Το ποσοστό ανταποδοτικότητας που στο εμφανίζει;

 

 

υγ. Σε διαμερισμάτωση υπόγειων αποθηκών τι επικρατούσα χρήση βάζουμε; Του κτιρίου ή των αποθηκών ως υπηρεσίες;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα βοηθήσει κάποιον, αλλά από ερώτηση μου στο mail του τεε, σχετικά με το σε ποια κατηγορία εντάσσεται η διαμερισμάτωση η απάντηση τους είναι η εξής:

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ  ΤΕΕ " Γενικότερα σε σχέση με τη κατηγοριοποίηση, πρέπει πρώτα να ελέγξετε εάν κατατάσσεται λόγω παλαιότητας στις κατηγορίες 1 ή 2 (η 3 αποκλείεται εφόσον δεν μιλάμε για μικροπαραβάσεις).
Εάν δεν είναι κατηγορία 1 ή 2, εφόσον υπάρχει οικοδομική άδεια, πρέπει να ελέγξετε εάν κατατάσσεται στην κατηγορία 4 ανάλογα με τα συνολικά ποσοστά υπέρβασης ως προς την οικοδομική άδεια. Εάν δεν είναι ούτε 4, τότε είναι 5. Εάν δεν είναι κατηγορία 1 ή 2 και δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, τότε είναι σίγουρα 5 (δεν χρειάζεται να ελέγξετε ποσοστά υπέρβασης)
."

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με αλλα λόγια εφόσον δεν έχω υπέρβαση δόμησης προς το δομημένο περιβάλλον , άσχετα που αν μια κατάληψη κοινόχρηστου υπολογίζεται ως υπέρβαση δόμησης με συντελεστη υπέρβασης δόμησης, πανε όλα κατηγορία 4 .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.