Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

σε περιπτωση που εχω κτιριο με αδεια και εχω διαμερισματωση και αλλαγη στις οψεις . βαζω τικ στην διαμερισματωση και 1 λοιπη παραβαση και μου βγαζει το εξης μηνυμα:

- Η "Διαφορετική διαμερισμάτωση/Χωροθέτηση θέσεων Στάθμευσης" επιλέγεται μόνο αν αποτελεί την μοναδική παράβαση σε κτίρια με οικοδομική άδεια διαφορετικά δηλώνεται ως λοιπή παράβαση.

 

αρα μου λεει να βαλω μονο μια λοιπη παραβαση ? αρα απο 1000 ευρω προστιμο παω στα 500. σωστα?

θα βάλεις 2 φύλλα καταγραφής και τα 2 με λοιπή παράβαση , στο ένα ο τίτλος θα είναι διαφορετική διαμερισμάτωση και στο άλλο αλλαγές στις όψεις...αυτό εννοεί ο  ποιητής και σε καμία περίπτωση δεν γλιτώνεις το 1000 (αν πληρώσει εφάπαξ μάλλον θα σου κάνει εκπτωση 20% οπότε πας στα 800) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση :

Στην ο.α. προβλέπεται ένας επαγγελματικός χώρος που καταλαμβάνει όλο τον όροφο. Στην πράξη έχει γίνει διαχωρισμός σε 2 χώρους απο τους οποίους ο δεύτερος έγινε κατοικία.

Υπάρχει κ αλλαγή εξωστών σε κατηγορία 3.

Οπότε έχω διαφορετικη διαμερισμάτωση (1 λοιπή παράβαση - κατηγορία 4 μια που είναι του 2004 )  και ...?.. ΝΑΙ στην αλλαγή χρήσης στο ίδιο ΦΚ αρκεί ??

Ετσι βγάζει 500 + 500 = 1000 ....

Η θεωρούνται 2 λοιπές παραβασεις , 1 η διαμερισμάτωση κ άλλη 1 η αλλαγή χρήσης ( με π/υ ) οπότε ...500 +  1000 = 1500 ?

Ευχαριστώ

Edited by zerkon
Link to comment
Share on other sites

Διαμερισματωση βαζεις μονο αν δεν εχεις τιποτε αλλο. Αρα πας για 2 λοιπες παραβασεις, μια για τη διαμερισματωση και μια για την αλλαγη χρησης. Και μια κατηγορια 3, αρα 1500€ προστιμο οχι 1000€.

Προσεξε επισης μηπωςχρειαζεται να ανοιξεις 2 καρτελες(και να εχεις 2 αμοιβες) αν ειναι διαφορετικοι οι ιδιοκτητες.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν μ αρεσει :sad: ...αλλα ειναι λογικα σωστο.. 

Ενας ιδιοκτητης ειναι οποτε μια δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

Στην ο.α. προβλέπεται ένας επαγγελματικός χώρος που καταλαμβάνει όλο τον όροφο. Στην πράξη έχει γίνει διαχωρισμός σε 2 χώρους απο τους οποίους ο δεύτερος έγινε κατοικία.

Υπάρχει κ αλλαγή εξωστών σε κατηγορία 3.

 

Διαμερισματωση βαζεις μονο αν δεν εχεις τιποτε αλλο. Αρα πας για 2 λοιπες παραβασεις, μια για τη διαμερισματωση και μια για την αλλαγη χρησης. Και μια κατηγορια 3, αρα 1500€ προστιμο οχι 1000€.

Όλα σε έναν αναλυτικό προυπολογισμό θα έλεγα (διαμερισμάτωση - εξώστες - αλλαγή χρήσης εάν είναι από ΚΧ σε ΚΧ).

Και εάν είσαι < 15000 ευρώ, καθαρίζεις με ένα 500ρικο κατά τας γραφάς της Εγκ.4.

Γιατί να υπολογιστούν 2 λοιπές παραβάσεις και κατηγορία 3?

post-5403-0-30850800-1390859572_thumb.jpg

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Έχω κατάστημα, όπου πέρα από τη διαμερισμάτωση (από ένα μεγάλο στην άδεια, έγινε 2 μικρά), έχω δημιουργία σκάλας που ανεβαίνει στο πατάρι και δημιουργία wc στο πατάρι...

 

Θεωρώ ότι το WC είναι στα πλαίσια της εσωτερικής διαρρύθμισης (σωστά??) οπότε πάω:

 

1) 2 πολεοδομικές, δηλαδή μία διαμερισμάτωση και μία πολεοδομική για σκάλα (2*500)??

2) Ή 1 πολεοδομική, όπως αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος yian (500)???

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι τελικα  θα βγαλουν εγκυκλιο και θα λενε οτι με 1 παραβαση εισαι οκ. γιατι τοτε σου πεταει το συστημα οτι μονο εαν ειναι μοναδικη παραβαση η διαμερισματωση βαζεις τικ στο κουτακι της διαμερισματωσης αλλιως βαζεις λοιπη παραβαση. ηταν τοσο δυσκολο το συστημα να δεχεται και το κουτακι της διαμερισματωσης και μια λοιπη παραβαση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Έχω κατάστημα, όπου πέρα από τη διαμερισμάτωση (από ένα μεγάλο στην άδεια, έγινε 2 μικρά), έχω δημιουργία σκάλας που ανεβαίνει στο πατάρι και δημιουργία wc στο πατάρι...

Θεωρώ ότι το WC είναι στα πλαίσια της εσωτερικής διαρρύθμισης (σωστά??) οπότε πάω:

1) 2 πολεοδομικές, δηλαδή μία διαμερισμάτωση και μία πολεοδομική για σκάλα (2*500)??

2) Ή 1 πολεοδομική, όπως αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος yian (500)???

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

αυτο μου ειπε και η Γαρδικη τηλεφωνικα . οτι μια λοιπη παραβαση για διαμερισματωση και 1 ακομα για αλλαγη σε οψεις . αρα 2 λοιπες παραβασεις. για την περιπτωση την δικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Με την λογική ότι δεν μπορούμε να κλικάρουμε διαμερισμάτωση όταν έχουμε και άλλες παραβάσεις, συνεχίζω να υποστηρίζω ότι σε περίπτωση διαμερισμάτωσης και μιας λοιπής παράβασης, συντάσσουμε ένα κοινό αναλυτικό προυπολογισμό.

Το πνεύμα του 4178 είναι ένας κοινός αναλυτικός προυπολογισμός για όλα, όπου το μόνο που επηρεάζει το πρόστιμο είναι το ύψος του προυπολογισμού των εργασιών (μικρότερο ή μεγαλύτερο των 15000 ευρώ).

 

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι πρέπει να κάνουμε παραπάνω του ενός αναλυτικού προυπολογισμού ανάλογα με την κατηγορία της αυθαιρεσίας.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.