Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

1. αν είναι έτσι τότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

2. Αυτό δεν το γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

2. Η διαμερισμάτωση αφορά ΟΙ ανά όροφο. Αν συμφωνήσουμε ότι η διαμερισμάτωση είναι η τροποποίηση του περιγράμματος μίας ΟΙ σε σχέση με την όμορης της, τότε χρειάζεσαι δύο διαμερισματώσεις (μία για κάθε διαμέρισμα)

2. Με μία διαμερισμάτωση τακτοποιούνται όλες οι ο.ι. ενός ορόφου!

 

Για την πόρτα συμφωνώ ότι αφού θα δηλωθεί διαμερισμάτωση είναι υπερβολή να μπει και κατ.3 για την πόρτα (φαινόμενο ντόμινο).

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Letom Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση!!!!!!!!!

 

1.Φαντάζομαι όμως ότι θα πρέπει να το αναφέρω περιγραφικά στην τεχνική έκθεση ως συνέπεια της διαμερισμάτωσης. Σωστά ? 

2.Στην υποβολή σχεδίων θα πρέπει να υποβάλλω και άλλα σχέδια πλην της κάτοψης της σύστασης όπου θα δείχνω και το κλείσιμο του εξώστη ?Ή λόγω του εξώστη θα πρέπει λόγω ΥΔ και ΥΚ να υποβάλλω τοπογραφικό, Διαγ. Καλυψης και τομές?

Link to comment
Share on other sites

2. Με μία διαμερισμάτωση τακτοποιούνται όλες οι ο.ι. ενός ορόφου!

 

Για την πόρτα συμφωνώ ότι αφού θα δηλωθεί διαμερισμάτωση είναι υπερβολή να μπει και κατ.3 για την πόρτα (φαινόμενο ντόμινο).

σωστα..."μία..."

 

και

εχει και το κλεισιμο του εξωστη....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με την μια δήλωση για διαμερισματωση πολλών ΟΙ κάπου δεν μου κολαει.

Αν είχαμε πολυκατοικία με δέκα διαμερίσματα και δέκα ιδιοκτήτες ανά όροφο και είχαμε και στις δέκα περιπτώσεις συνθήκες διαμερισματωσης , θα μπορούσαμε να ξεμπλέξομε με μια διαμερισματωση?

 

Διόρθωση 10 διαμ ανά όροφο εννοούσα

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι dimitirs GM και letom!!!!

 

Θεωρείτε λοιπόν ότι πρέπει να αναφέρονται στην τεχνική έκθεση οι συνέπειες της διαμερισμάτωσης περιγραφικά ή βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας???????? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με την μια δήλωση για διαμερισματωση πολλών ΟΙ κάπου δεν μου κολαει.

Αν είχαμε πολυκατοικία με δέκα διαμερίσματα και δέκα ιδιοκτήτες και είχαμε και στις δέκα περιπτώσεις συνθήκες διαμερισματωσης , θα μπορούσαμε να ξεμπλέξομε με μια διαμερισματωση?

Με βάση τη λογική σε έναν όροφο με 2 π.χ Ο.Ι αν η διαμερισμάτωση αφορά τη μετατόπιση ενός τοίχου εις βάρος του ενός ή του άλλου δεν είναι λογικό να πληρώνεται 2 φορές. Γι'αυτό το λόγο το βρίσκω λογικό ΑΝΑ ΟΡΟΦΟ και όχι ΑΝΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ.

Παρόλα αυτά όμως και παρά τη μελέτη που έριξα στα posts εδώ και πάλι ρώτησα τη γνώμη σας για να το επιβεβαιώσω γιατί δε ξέρω πια αν πρέπει να βασίζομαι στη λογική :grin:

Link to comment
Share on other sites

1. Αν και δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο, καλού κακού κάνε μια αναφορά στην τ.ε. ότι ως συνέπεια της διαμερισμάτωσης έχει αλλάξει θέση μια πόρτα μπλα μπλα

2. Τα σχέδια που υποβάλλουμε τα αναφέρει ο νόμος στην κάθε κατηγορία. Αν ήταν κατ.1 ή κατ.2 θα γλίτωνες με μόνο την κάτοψη. Επειδή όμως είσαι κατ.4 θα πρέπει να υποβάλλεις και τα υπόλοιπα σχέδια.

 

Και μια διόρθωση τώρα που το διάβασα ξανά το αρχικό ποστ σου:

 

1 δήλωση μόνο για το Β2 όπου θα έχω ΦΚ με  λοιπή παράβαση για διαφορετική διαμερισμάτωση κατηγορία 2 (πριν 1983, αποδεικνύεται με σχέδια και συμβόλαια Ο.Ι)

1 ΦΚ με κλείσιμο εξώστη με ΥΔ και ΥΚ κατηγορία 4 (2004 και μετά)

 

Η κατ.2 δεν συνδυάζεται με άλλες κατηγορίες πλην της 1. Οπότε αφού έχεις εξώστη κατ.4 θα βάλεις και τη διαμερισμάτωση κατ.4 (αλλά με παλαιότητα προ '83).

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 3, αναφορικά με τη διαμερισμάτωση (άρθρο 23, παρ.10):

 

62)   Παρ. 10 :  Καταβάλλεται  παράβολο 500  ευρώ  ανά  όροφο  και  την  αίτηση  υποβάλλει
οποιοσδήποτε  ενδιαφερόµενος  ιδιοκτήτης  διαµερίσµατος.  Σε  περίπτωση  που  η  αποτύπωση
του  ορόφου  έχει  γίνει  µε  τη  συναίνεση  των  λοιπών  ιδιοκτητών  διαµερισµάτων  του  ορόφου  η
υπαγωγή καλύπτει και αυτούς.

 

Πιστεύω αυτό λύνει όλες τις απορίες! ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.