Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλημερα και καλό μήνα σε όλους! να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου....υπάρχει κτίσμα προ του 1955 που αποτελείται από υπόγειο και ισόγειο.....Προ οτυ 1975 γίνεται αυθαίρετη προσθήκη ορόφου. Πεθαίνει ο ιδιοκτήτης και αφήνει με διαθήκη το ισόγειο στον Α δικαιούχο, τον (αυθαίρετο) όροφο στον Β δικαιούχο και τα υπόλοιπα (υπόγειο, αερινη στήλη κτλ) 50-50.... Ο δικαιούχος Α έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς ενώ ο δικαιούχος Β όχι......Μου έχουν πει βέβαια ότι αν δεν κάνεις αποδοχή αυτόματα γίνεται μετά από κάποια χρόνια....Σήμερα, ο δικαιούχος Α θέλει να πουλήσει το διαμέρισμα και τα ποσοστά του. Εγώ σαν μηχανικός μπορώ να βασιστώ στη διαθήκη ότι αποτελεί σύσταση Ο.Ι.  και να δώσω βεβαίωση μόνο γι΄αυτό που είναι νομίμως υφιστάμενο ή επειδή δεν έχει γίνει επίσημη αποδοχή από τον δικαιούχο Β αλλά και συμβολαιογραφική πράξη Ο.Ι. θα πρέπει να το δω σαν ενιαίο κτίσμα και να τακτοποιήσω τον όροφο και μετά να δοθεί βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν με την  αποδοχη εγινε "και συσταση ΟΙ εκ διαθηκης"

 

το ισογειο τακτοποιειται ξεχωριστα και πωλειται ξεχωριστα

 

δες το με τον συμβ/φο που θα κανει το συμβολαιο, τι λεει η αποδοχη..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει ξεχωριστή συμβολαιογραφική πράξη που θα συνοδεύει την αποδοχή του δικαιούχου Α

ή απλά επειδή ο δικαιούχος Α αποδέχεται το μερίδιό του αυτό από μόνο του αποτελεί

αυτόματα σύσταση?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερουμε τι ειδους διαθηκη ειναι

αν ειναι ιδιογραφη ή δημοσια...

τι ειδους φρασεις εμπεριεχει... και αν οριζει ρητα την συσταση με ποσοστα

ή αν αφηνει ξεχωριστους οροφους "με αναλογο ποσοστο"  ή πώς αλλοιως τα διατυπωνει...

 

Χωρις να διαβασουμε την διαθηκη και την αποδοχη...μονον με υποθεσεις μπορουμε να μιλαμε...αρα θα δινουμε  υποθετικες απαντησεις.

 

Θεωρητικα εχει γινει συσταση ΟΙ "εκ διαθηκης"

 

Αλλα,  επειδη προκειται να γινει πώληση

μιληστε με τον συμβ/φο...απο αυτον θα περασει η αγοραπωλησια...

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις περίπτωση διαμερισμάτωσης, αν είναι η μοναδική αυθαιρεσία δηλώνεται απο μόνη της σε ΦΚ και επιλέγεις το κουτάκι που λεει διαφορετική διαμερισμάτωση/διαφορετική χωροθέτηση ΘΣ

Δεν ειναι η μοναδικη παραβαση. Υπαρχουμ ςπισης ΥΔ και ΥΚ και αλλεςε αναλυτικο. Αλλαζει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Καλά σόρρυ για τα αλαμπουρνεζικα, έγραφα από κινητό. Έχω και μία λοιπή παράβαση (δηλαδή παραβάσεις με αναλυτικό π/υ < 15000). Με την διαμερισμάτωση θα έχω 2?

Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση ξεχωριστά ως μια επιπλέον λοιπή παράβαση χωρίς κανένα υπολογισμό αναλυτικού γι αυτήν. Διάβασε τα σχετικά στο εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.