Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Πολεοδομικά με την έννοια του Γ.Ο.Κ.-Ν.Ο.Κ. αποψή μου είναι ότι δεν είναι αυθαιρεσία. 

Πρακτικά ο συνδυασμός Ν4178-ΠΕΑ-Ε9-ΕΝΦΙΑ μας έχει οδηγήσει στην τακτοποίηση πλέον

Edited by kapnicious
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα συναδελφοι.

Τα φωτα σας λιγακι σε μια κομματακι ιδιαζουσα περιπτωση που ομολογουμενως δε μου χε ξανατυχει.

 

Προκειται περι δυο ισογειων καταστηματων στη Θεσσαλονικη σε οικοδομη του 1960 περιπου.

Στην εγκεκριμενη πολεοδομικη κατοψη του ισογειου φαινονται δυο κανονικα, το ενα διπλα στο αλλο. Οπως και στην πραγματικοτητα.

Συμβολαιογραφικα ομως ειναι μια οριζοντιος ιδιοκτησια, ενος μεγαλου ενιαιου καταστηματος μετα παταριου (το οποιο δε φαινεται στην ΟΑ πουθενα)

 

Εγω πηγα και μετρησα το μικρο το οποιο ειναι προς πωληση. Το βρηκα κατατι μεγαλυτερο, τοσο εις βαρος του διπλα καταστηματος οσο και εις βαρος του κοινοχρηστου.

 

Πως θα τα αντιμετωπισω? Σε μια δηλωση, ως μια ΟΙ ή ως δυο αυτοτελη καταστηματα ιδιου ιδιοκτητη σε μια δηλωση?

Ποσες ΥΔ και Εξουσιοδοτησεις θα παρω?

Στο Ε9 πως πρεπει να φαινονται? Δυο ξεχωριστα καταστηματα η ενα ενιαιο?

 

Τονιζω οτι εκ κατασκευης δημιουργηθηκαν δυο και δε διαχωριστηκε το ενα μεγαλο σε 2 μεταγενεστερα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις στην αδεια δυο καταστηματα

εξακολουθουν να ειναι δυο

 

 το προβλημα  υπαρχει στο συμβολαιο που εγινε  σαν να ειναι μια ΟΙ

 

[στο Ε9 ειναι φορολογικο εγγραφο ....πρεπει να γραφει δυο, αφου εχει δυο ενοικιαστες...απλα εσυ  δικαιουσαι να το χρησιμοποιήσεις σαν αποδεικτικο χρονου παλαιοτητας

το ιδιο και στο Ε2, το ιδιο θα εχει και δυο ΔΕΗ..]

 

Και στο κτηματολογιο μια ΟΙ εχει δηλωσει  και αυτο δεν αλλαζει και εάν δεν γινει τροποποιηση της συστασης, να "χωριστει" το μεγαλο και να δημιουργηθει η ανεξαρτητη ΟΙ για το "μικρο" καταστημα, συμβολαιο δεν μπορει να γινει για αυτο.

 

  Παντως διαμερισματωση δεν εχεις, αφου πολεοδομικα εισαι οκ

 Αυθαιρετη ανεγερση μεσοτοιχιας-κατ' αρχας -  δεν  φαινεται να εχεις, αφου στην αδεια υπαρχει μεσοτοιχια και λες οτι υπηρχε η μεσοτοιχια εξ αρχης...αρα μαλλον αυτο θα πρεπει να αλλαξει....δλδ οτι εγινε  "μετα"...

 Με βαση την αδεια το μικρο εχει επεκταθει λιγο στο διπλανο...ισως στα ορια της ανοχης

 Επισης εχει πατησει λιγο τον διαδρομο [δεν εχει σημασια το εκ κατασκευης]...αρα ό,τι ειναι να γινει με αυτο  το θεμα  θα πρεπει να εχεις συναινεση.

 

Στο θεμα σου, εμπλεκεται η σωστη αδεια και  η σωστη κατοψη με το λαθεμενο συμβολαιο συστασης ΟΙ...

συμφωνα με την αδεια η μεσοτοιχια εχει καλως

συμφωνα  με το συμβολαιο ειναι "αυθαιρετη"

 

πιθανη λυση θα ηταν να θεωρησεις το συμβολαιο ισχυρο,  να τακτοποιησεις ολο το μεγαλο καταστημα

να αναφερεις μια αυθαιρετη ανεγερση μεσοτοιχιας σαν να εγινε  "μετα",   να τακτοποιησεις τις αυθαιρεσιες και μετα να γινει τροποποιηση της συστασης και να γινουν δυο νομιμα καταστηματα...[δξ αν μπορει να λειτουργησει ετσι...γι  αυτο λεω "πθανη λυση"

 

κατα τα λοιπα

 

και επειδη εδω εμπλεκονται συμβ/φος και υποθηκοφυλακας

τους τα λες τα παραπανω  και αποφασιζετε......για το τι και πώς...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Δημήτρη αλλά αυτή τη φορά θα διαφωνήσω!

 

Η νομιμότητα προκύπτει από τις οικοδομικές άδειες και όχι από τα συμβόλαια!

Θεωρώ λοιπόν τελείως λάθος να τακτοποιήσεις μια ανύπαρκτη αυθαιρεσία επειδή έτσι αναφέρεται στο συμβόλαιο.

Τι θα πει να θεωρήσω το συμβόλαιο ισχυρό? Το συμβόλαιο είναι λάθος. Αυτό θα πρέπει να διορθωθεί.

Και θα πρέπει να γίνει ούτως η άλλως δηλαδή γιατί διαφορετικά δεν καταλαβαίνω πώς θα πουλήσουν το ένα από τα 2 καταστήματα που θέλουν τη στιγμή που έχουν συμβόλαιο για ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

δαναη

καλημερα,

αυτο εγραψα

 

Στο θεμα σου, εμπλεκεται η σωστη αδεια και  η σωστη κατοψη με το λαθεμενο συμβολαιο συστασης ΟΙ...

συμφωνα με την αδεια η μεσοτοιχια εχει καλως

συμφωνα  με το συμβολαιο ειναι "αυθαιρετη"

 

πιθανη λυση θα ηταν να θεωρησεις το συμβολαιο ισχυρο,  να τακτοποιησεις ολο το μεγαλο καταστημα

να αναφερεις μια αυθαιρετη ανεγερση μεσοτοιχιας σαν να εγινε  "μετα",   να τακτοποιησεις τις αυθαιρεσιες και μετα να γινει τροποποιηση της συστασης και να γινουν δυο νομιμα καταστηματα...[δξ αν μπορει να λειτουργησει ετσι...γι  αυτο λεω "πιθανη λυση"

 

 

[και ειχαμε αντιμετωπισει μια παρομοια ερωτηση πριν 8-10 μηνες

ειχε σωστη αδεια, σωστη κατοψη αλλα  στο συμβολαιο εγραφε [προφανως απο λαθος  στην χρηση του κοπυ πεισ   αντι για 55 τμ.  τα "λαθος" 65.

ειχαμε πει και τοτε

δεν εχεις αυθαιρεσια.

Να λυσει το προβλημα η συμβ/φος που το δημιουργησε]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει sorry τότε για ακόμα μια φορά συμφωνούμε  :mrgreen:

 

(p.s.Εμενα μου έχει τύχει να απαιτεί συμβολαιογράφος να τακτοποιήσω 150τ.μ. υπόγειο που στην οικοδομική άδεια ήταν κανονικά 200τμ επειδή στο συμβόλαιο το έλεγε 50τμ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε να δειτε πως το αντιλαμβανομαι εγω.

 

Διαμερισματωση εχω διοτι βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων εχουν διαταραχθει τα ορια των καταστηματων και μεταξυ τους αλλα και μεταξυ αυτων και του κοινοχρηστου.

De facto.

 

Απο κει και υστερα σκεφτομουν να βαλω σε μια δηλωση ολες τις αυθαιρετες κατασκευες και των δυο καταστηματων ως μια ενιαια ΟΙ, περιγραφοντας επακριβως στην ΤΕ τι συμβαινει και μετα χορηγωντας ειτε μια βεβαιωση για ολη την ΟΙ ειτε δυο βεβαιωσεις για τα επιμερους καταστηματα που θα διαχωριστουν, να γινει ο συμβολαιογραφικος διαχωρισμος.

 

Η αλλη περιπτωση θα ητανε να βαλω ενημερωση φακελου της ΟΑ ως προς την κατοψη του ισογειου, δειχνοντας τη διαμερισματωση εκει για να γλιτωσουμε το Ν.4178/2013

Το μονο θεμα ειναι η διαμερισματωση στον κοινοχρηστο οπου δε θα μου τη δεχθουν οποτε τη λυση αυτη την εχω εγκαταλειψει!

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το ύψος (στα όρια των επιτρεπόμενων) η πιο ηλίθια παράβαση του Νόμου. Κανείς δεν είναι σωστός  και κανείς δεν είναι λάθος!!!!Συγνώμη για το σχόλιο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

δεν τους νοιαζει  ποιός και πού και πόσο και με ποιες προδιαγραφες πηγε "πιο περα" ενας τοιχος

 

συγχωροχαρτια μοιραζουν

 

με 500 ευρω το κομματι...

 

τι σχεση εχει με το περιβαλλοντικο "αποτυπωμα"  και την " πρασινοτητα του πρασινου" ...κανενας δεν εχει καταλαβει... :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση

αν κατά την Ο.Α έχω ένα κατάστημα των 115 τ.μ

και στην πράξη έχω ένα κατάστημα των 45 τ.μ και

τα υπόλοιπα 70τ.μ μετατράπηκαν αυθαίρετα σε κατοικία

 

τι παραβάσεις θα πρέπει να χρεώσω?

 

1. Μόνο αλλαγή χρήσης

2. αλλαγή χρήσης και διαμερισμάτωσης

3. αλλαγή χρήσης-διαμερισμάτωση και αλλαγή κουφωμάτων ή

4.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.