Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στο ένα κατάστημα είναι το πατάρι, το άλλο δεν έχει.

Έτσι κατάλαβα εγώ.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο παλι δεν το καταλαβα

 

Λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη 

 

οικοδομικη αδεια που προεβλεπε ενα ισογειο καταστημα  με παταρι 

εγινε μεγαλυτερο παταρι (τμημα του οποιου ειναι σημερα στην οριζοντια ιδιοκτησια που εγω  καλουμαι να ελεγξω)

η συσταση εγινε μεταγενεστερα

 

 

γιατι θελω συνναινεση  του διπλανου΄?

 

 

οπως και να  εχει ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι δεν το καταλαβα

 

Λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη 

 

οικοδομικη αδεια που προεβλεπε ενα ισογειο καταστημα  με παταρι 

εγινε μεγαλυτερο παταρι (τμημα του οποιου ειναι σημερα στην οριζοντια ιδιοκτησια που εγω  καλουμαι να ελεγξω)

η συσταση εγινε μεταγενεστερα

 

 

γιατι θελω συνναινεση  του διπλανου΄?

 

 

οπως και να  εχει ευχαριστω

για να καταλαβουμε  κι εμεις...

 

αδεια για ισογειο καταστημα με παταρι

το παταρι μεγαλωσε ..   σε ολοκληρο  ή στο μισό?

 

μετα εγινε συσταση  ΟΙ

 

- τι λεει σε αυτη τη συσταση? Ποιος παιρνει και τι?

 

- και ποιες διαφορες  εχει η συσταση και η πραγματικοτητα απο την αδεια

Link to comment
Share on other sites

Τι συμφερει (γενικα μιλαω..μπελαλιδικο, οικονομικα και συμβολαιογραφικα) τον ιδιοκτητη;

Διαμερισμα οροφου, που θελει να το χωρισει στην μεση.

Να κανω διαμερισματωση (500€+ αμοιβη μου) ή αδεια μικρης κλιμακας + αμοιβη μου;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να χωρίσεις τώρα προφανώς και δεν μπορείς αν υπαχθείς στον ν.4178. Οπότε με μικρής κλίμακας.

 

Εκτός αν ο διαχωρισμός έχει γίνει πριν τις 28.7.11.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

έστω διώροφη οικοδομή (2 διαμερίσματα ισόγειο και 2 στον όροφο) με παρακολουθηματα στο υπόγειο. Στην άδεια φαινόταν κοινόχρηστος διάδρομος στο υπόγειο, από τον οποίο γινόταν η πρόσβαση σε κάθε βοηθητικό χώρο. Στην πράξη ο διάδρομος δεν υπάρχει (τον έχουν "καταπατήσει" και οι 4 βοηθητικοί χώροι στο υπόγειο), και τα μεν ισόγεια επικοινωνούν με τους χώρους του υπογείου που τους "ανήκουν" με εσωτερικές κλίμακες πλέον, ενώ οι άλλοι δύο υπόγειοι χώροι που "ανήκουν" στα διαμερίσματα του ορόφου έχουν πρόσβαση απευθείας από τον ακάλυπτο.

Σχέδιο συμβολαίου δεν έχω ακόμη, με αφορά  προφανώς ως προς την απαίτηση συναίνεσης, την καταπάτηση κλπ (ιδιοκτησιακά).

Σε κάθε περίπτωση συναινέσεις θα πάρω είναι οικογενειακή οικοδομή.

Πολεοδομικά τώρα : παράβαση ως προς άδεια έχω έτσι και αλλιώς? ή μήπως θα μπορούσα να θεωρήσω απλή εσωτερική διαρρύθμιση και όχι διαμερισμάτωση, αφού πρόκειται για παρακολουθήματα?

ή εφόσον δέχομαι παράβαση, στην περίπτωση παρακολουθημάτων είναι διαμερισμάτωση ή είναι λοιπή παράβαση (παράνομη μεταβολή διαρρύθμισης σε συνδυασμό με δημιουργία εσωτερικών κλιμάκων)? 

Link to comment
Share on other sites

τα δυο που επικοινωνουν και  τα αλλα δυο που δεν επικοινωνουν σου δινουν  μια διαμερισματωση  οροφου  =500

 

Στα δυο που επικοινωνουν εχεις σκαλα/τρυπα, στα άλλα δυο εχεις τα ανοιγματα προς τον κοινοχρηστο

 

δξ αν εχεις αλλαγη χρησης  ή υψους λογω ξεμπαζωματος...

 

εχεις και μια -μαλλον-¨"τετραμερη"  καταληψη κοινοχρηστου διαδρομου στο υπογειο,  υποθετω  και απο τους 4...

καλα θα ηταν να τακτοποιουσες και τις αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα  μια και καλη απο τωρα..

 

αυτα

[συν οσα ηθελαν προσθεσει οι συναδελφοι...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και γώ απλά έθεσα το θέμα από μηδενικής βάσης για να μη προκαταβάλω. Επίσης έχω μια αμφιβολία εάν πρόκειται όντως για διαμερισμάτωση εφόσον είανι παρακολουθήματα ή θα μπορούσα να  περιγράψω την παράβαση αλλαγής ορίων των υπογείων παρακολουθημάτων στα πλαίσια λοιπής παράβασης.

Αλλαγή χρήσης και ξεμπάζωμα δεν έχω, είναι όντως αποθήκη ημιυπόγεια.

 

-Την κατάληψη κοινοχρήστου στο υπόγειο δε θεωρείς ότι τη ρυθμίζω και αυτή με τη διαμερισμάτωση? 

είσαι της άποψης Ιάσονα με ΥΔΒΧ?

 

-επίσης εφόσον επιλέξω διαμερισμάτωση, τυπικά θα πρεπει να χρεώσω και 2ο 500αρι για την εσωτερική κλίμακα, σωστά?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έβαζα μια διαμερισμάτωση υπόγειου ορόφου

και μια λοιπή για τις σκάλες και παράθυρα -πόρτες 

 

Και όλα αυτά με μιά κοινή δήλωση των 2 ή 4 όπως υποθέτω ιδιοκτητών

η οποία θα  κάλυπτε τις αυθαιρεσίες όλων 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.