Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

dsworks το περιγράμματα της οικοδομής είναι του διαμερίσματος οχι.

δηλαδή εσύ λες για μια μεζονέτα να δηλώσω ένα 500 στο ισόγειο και ένα 500 στον όροφο.  ????

σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dsworks το περιγράμματα της οικοδομής είναι του διαμερίσματος οχι.

δηλαδή εσύ λες για μια μεζονέτα να δηλώσω ένα 500 στο ισόγειο και ένα 500 στον όροφο.  ????

σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

μεζονέτα; μμμ

 

Έχει να κάνει με την ερμηνεία του άρθρου 23 παρ 10. Έτσι όπως το κόβω, φοβάμαι ότι είναι ένα 500άρικο για κάθε όροφο (και κάτοψη).

Link to comment
Share on other sites

dsworks να δω αν συμφωνούμε.

1) Στην άδεια ένας χώρος, στη σύσταση δύο χώροι, στην πραγματικότητα δύο χώροι: πάμε με διαμερισμάτωση.

2) Στην άδεια ένας χώρος, στη σύσταση ένας χώρος, στην πραγματικότητα δύο χώροι: πάμε με αναλυτικό.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

dsworks να δω αν συμφωνούμε.

1) Στην άδεια ένας χώρος, στη σύσταση δύο χώροι, στην πραγματικότητα δύο χώροι: πάμε με διαμερισμάτωση.

2) Στην άδεια ένας χώρος, στη σύσταση ένας χώρος, στην πραγματικότητα δύο χώροι: πάμε με αναλυτικό.

 

1. ναι

2. τίποτα (διαρρυθμίσεις, αρθρο 23§9)

Link to comment
Share on other sites

 

2. τίποτα (διαρρυθμίσεις, αρθρο 23§9)

2. ΟΚ, πες ότι οι 2 χώροι πρόκειται να μεταβιβαστούν άρα μελλοντικά δεν την αποφεύγουμε την τακτοποίηση. Αν εγώ τώρα τακτοποιώ άλλες παραβάσεις με αναλυτικό, μπορώ να βάλω μέσα και τον διαχωρισμό της ο.ι. ή πρέπει να το δηλώσω ως διαμερισμάτωση? Σύμφωνα με αυτά που λέμε νομίζω μπορώ να το κάνω με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

2. ΟΚ, πες ότι οι 2 χώροι πρόκειται να μεταβιβαστούν άρα μελλοντικά δεν την αποφεύγουμε την τακτοποίηση. Αν εγώ τώρα τακτοποιώ άλλες παραβάσεις με αναλυτικό, μπορώ να βάλω μέσα και τον διαχωρισμό της ο.ι. ή πρέπει να το δηλώσω ως διαμερισμάτωση? Σύμφωνα με αυτά που λέμε νομίζω μπορώ να το κάνω με αναλυτικό.

 

Λες ότι στη σύσταση είναι ένας χώρος. Πρέπει πρώτα να αλλάξει η σύσταση. Όντως μπορείς και με αναλυτικό, είναι οι 3 λύσεις που σου είπα στο #1021. Όχι διαμερισμάτωση.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις,

και εγω κλεινω προς να το βαλλω εσωτερικες διαρρυθμισεις δηλαδη μαζι με τον αναλυτικο,

αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι πρωτα απο ολα αυτο που ηδη αναφερατε αν μετα θελει να κανει συσταση μηπως το γεγονος οτι στην αδεια φαινοτναι τρια μικρα καταστηματα και τελικα εγιναν ενα εναιο , να σημειωσω οτι προκειται για δυοροφο κτιριο που κατω εναι το καταστημα που προανεφερα και πανω μια κατοικια που πηγαινεις σε αυτην απο κοινοχρηστη σκαλα, το 2οροφο κτισμα ειναι ιδιοκτησιακα ενιαιο χωρις συστασεις και μπορει στο μελλον να θελησει να χωρισει τον οροφο απο το ισογειο καταστημα με συσταση. Βεβαια αν θελαμε τωρα να κανουμε συνενωση τριων τετοιων καταστηματων η αδεια που θα βγαζαμε θα ηταν μια μικρης κλιμακας.

Το θεμα ειναι να μην εχουν προβλημα στο μελλον αν θελησουν να κανουν συσταση οπως προανεφερα

 

Με προβληματιζει οτι ο νομος μιλαει οτι διαμερισματωση ''Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου'' δεν διαχωριζει αν εχει γινει ή οχι συσταση μιλαει διαφορετικη διαμερισματωση σε σχεση με τα σχεδια της αδειας που στην δικη μου περιπτωση εχω...

 

και σε αλλο σημειο για την εσωτερικη διαρρυθμιση ''Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή και απαλλάσσεται της υποχρέωσης υπαγωγής στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου'' συμφωνα με το παραπανω δεν εχω αυθαιρεσια...

 

Τελικα τι κανω την βαζω ή οχι την διαμερισματωση

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι στη σύσταση είναι ένας χώρος. Πρέπει πρώτα να αλλάξει η σύσταση. Όντως μπορείς και με αναλυτικό, είναι οι 3 λύσεις που σου είπα στο #1021. Όχι διαμερισμάτωση.

Ναι στη σύσταση είναι ένας χώρος. Αν αλλάξει η σύσταση μετά τακτοποιούνται μόνο με διαμερισμάτωση. Τώρα πριν αλλάξει η σύσταση μπορούν να τακτοποιηθούν με αναλυτικό (και φυσικά και με τις άλλες λύσεις που πρότεινες).

Αυτό ήθελα να διευκρινίσω γιατί στην προηγούμενη σελίδα ο stvxri είπε ότι αν μετά πρόκειται να γίνουν συμβόλαια πρέπει από πριν να τακτοποιηθούν με διαμερισμάτωση αλλιώς αν τακτοποιηθούν τώρα με αναλυτικό δεν θα μπορούν μετά να γίνουν συμβόλαια. Αυτό με μπέρδεψε γιατί πιστεύω ότι ο τρόπος τακτοποίησης δεν εξαρτάται από το αν πρόκειται μετά να αλλάξει η σύσταση ή όχι. Εφόσον οι αλλαγές ενός χώρου τακτοποιηθούν, μπορούν να γίνουν και συμβόλαια χωρίς πρόβλημα. Και αφού έχω στην άδεια και στη σύσταση έναν χώρο που τώρα έγινε δύο, τακτοποιώ τον διαχωρισμό με αναλυτικό και μετά γίνεται και αλλαγή της σύστασης σε 2 ο.ι. και μεταβίβαση τους κλπ. Σωστά?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

 

Με προβληματιζει οτι ο νομος μιλαει οτι διαμερισματωση ''Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου'' δεν διαχωριζει αν εχει γινει ή οχι συσταση μιλαει διαφορετικη διαμερισματωση σε σχεση με τα σχεδια της αδειας που στην δικη μου περιπτωση εχω...

 

και σε αλλο σημειο για την εσωτερικη διαρρυθμιση ''Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή και απαλλάσσεται της υποχρέωσης υπαγωγής στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου'' συμφωνα με το παραπανω δεν εχω αυθαιρεσια...

 

 

 

Νομίζω ότι οι λέξεις κλειδιά είναι " διαμερισμάτωση " και "διαρρύθμιση" .

Διαμερισμάτωση είναι να αλλάξουν τα διαμερίσματα (σε θέση, επιφάνεια κλπ.) ενός ορόφου.

Διαρρύθμιση είναι να αλλάξουν οι εσωτερικοί τοίχοι ενός διαμερίσματος

Γι αυτό στο πρώτο αναφέρεται σε όροφο ενώ στο δεύτερο σε αυτοτελή ιδιοκτησία.

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.