Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγώ θα έκανα ένα καινούριο σχέδιο αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης της ιδιοκτησίας μου, με τα πραγματικά τετραγωνικά των χώρων και δεν θα έβαζα διαμερισμάτωση. Δεν πρέπει να το ρυθμίσει και ο διπλανός έτσι κι αλλιώς αφού έχει πατάρι;

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο διπλανός(διπλανοί μάλλον) στην περιπτωσή μου είναι ο ίδιος. Επίσης η υπέρβαση δόμησης πατάει στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, οπότε το δήλωνω ώς μία ιδιοκτησία και το πατάρι προς το παρόν παραμένει ώς έχει.

Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να μην πάρω την διαμερισμάτωση με αιτιολόγηση ότι δεν είναι όροφος. Αν και τραβηγμένα είανι όλα τα σχετικά του Ν.4178 κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πατάει στη σύσταση;

Στη σύσταση είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες των ίδιων ιδιοκτητών;

Το πατάρι που ανήκει στο κατάστημα δεν θα το ρυθμίσει;

Αυτό πάντως που κατανοώ εγώ, είναι ότι και στις δύο ιδιοκτησίες έχει ΥΔΚΧ, (αυτές είναι τα πατάρια τους) τα οποία ανήκουν και τα δύο στον όγκο του καταστήματος. Δηλαδή η ιδιοκτησία που θες να ρυθμίσεις καταλαμβάνει μέρος του όγκου του διπλανού καταστήματος με το δωμάτιο αυτό να αποτελεί μέρος του παταριού του.Σωστά;

Άρα δεν μειώνει τα τετραγωνικά του καταστήματος παρά μόνο τον όγκο του.

Άν είναι έτσι, πιστεύω εγώ, ότι δεν χρειάζεται να βάλεις διαμερισμάτωση.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

αυτο που εννοει  ειναι οτι

ενα διαμερισμα δημιουργηθηκε πανω απο την εισοδο της οικοδομης..

 

[γι αυτο και ειπε ...δεν μετρουσε στη δομηση και υπολογιζω ΥΔ...]

στο υψος του πρωτου πλατυσκαλου... .και πήρε και ενα μερος απο το παταρι του ισογειου καταστηματος...που συμπτωματικα και εκ τυχης...περισσευε...

 

Επισης δεν εχει διευκρινισθει αν το παταρι αυτο...καλυπτει ολη την επιφανεια του καταστηματος..δημιουργωντας ενα "ημιοροφο...όροφο" στον οποιο συμμετεχει και το καταστημα...

 

[Και γιατι να μην θεωρηθει διαμερισματωση οροφου...αν εχει το  υψος που απαιτειται???  Κοντα στα αλλα,  εχει δημιουργησει και εναν ακομα οροφο στην οικοδομη...αλλά εντος του απαιτούμενου, για κυριο χωρο,  υψους...φανταζομαι....

Αρα δεν εχει ΥΥ]

 

Ας μας πουν οι πιο εμπειροι αν υπαρχει αλλος τροπος...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη την διαμερισμάτωση προσπαθεί να την αποφύγει και πάνω στο συγκεκριμένο σκεπτικό βασίζεται η απάντησή μου.

Θεωρώ ότι μπορεί να το κάνει αν είναι έτσι όπως κατάλαβα σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε και το αναλύω πιο πάνω.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το αν το επιπλέον δωμάτιο ανήκει στο εν λόγω διαμέρισμα σύμφωνα με τη σύσταση.

Διευκολύνει έτσι κι αλλιώς όμως πολύ την υπόθεση αν οι ιδιοκτήτες είναι κοινοί και για τα δύο ακίνητα.

Επί τη ευκαιρία γνωρίζω τι είναι πατάρι. :smile:

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια γιατι το μυαλο κολλησε (εμ τι να σου κανει και αυτο  :smile: ) .Στην εγκυκλιο 4 στο αρθρο 23, σημειο που αναφερει για την διαμερισματωση οροφου και τις μηχ/κες εγκαταστασεις " ∆ιευκρινίζεται οτι στις µηχανολογικές εγκαταστάσεις περιλαµβάνονται εγκαταστάσεις πόσιµου νερού, ζεστού νερού χρήσης, αποχετεύσεων, πεπιεσµένου αέρα, φυσικού αερίου και υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο. ".

To ζεστο νερο χρησης αναφερεται στο καλοριφερ ?και πεπιεσμενο αερα ? τι εννοει ?

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη την διαμερισμάτωση προσπαθεί να την αποφύγει και πάνω στο συγκεκριμένο σκεπτικό βασίζεται η απάντησή μου.

Θεωρώ ότι μπορεί να το κάνει αν είναι έτσι όπως κατάλαβα σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε και το αναλύω πιο πάνω.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το αν το επιπλέον δωμάτιο ανήκει στο εν λόγω διαμέρισμα σύμφωνα με τη σύσταση.

Διευκολύνει έτσι κι αλλιώς όμως πολύ την υπόθεση αν οι ιδιοκτήτες είναι κοινοί και για τα δύο ακίνητα.

Επί τη ευκαιρία γνωρίζω τι είναι πατάρι. :smile:

προφανως  ουδεποτε ετεθη  θεμα γνωσης του ...παταριου

 

αυτο που προσπαθησα,ηταν να διερμηνευσω την ασαφη ερωτηση του σγουρομαλη

ο οποιος  φαινεται οτι  αποφασισε  να κανει "επιλεκτικη" τακτοποιηση,

διοτι μπροστα στην πορτα που οδηγει στο παταρι υπηρχε μια ντουλαπα...

[και που να ξερει αυτος τι κρυβεται εκει πισω....]?????

 

και αν τελικα  ερμηνευω σωστα τα υπολοιπα,

το ανωθεν της εισοδου εχει συμβολαιο

για την επεκταση στο παταρι του καταστηματος δεν εχει

ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης..

 

γενικα

περιμενουμε διευκρινησεις...

Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια γιατι το μυαλο κολλησε (εμ τι να σου κανει και αυτο  :smile: ) .Στην εγκυκλιο 4 στο αρθρο 23, σημειο που αναφερει για την διαμερισματωση οροφου και τις μηχ/κες εγκαταστασεις " ∆ιευκρινίζεται οτι στις µηχανολογικές εγκαταστάσεις περιλαµβάνονται εγκαταστάσεις πόσιµου νερού, ζεστού νερού χρήσης, αποχετεύσεων, πεπιεσµένου αέρα, φυσικού αερίου και υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο. ".

To ζεστο νερο χρησης αναφερεται στο καλοριφερ ?και πεπιεσμενο αερα ? τι εννοει ?

Το ζεστό νερό χρήσης αναφέρεται στο ζεστό νερό που προορίζεται για κατανάλωση και όχι για τα καλοριφέρ.

Εννοείται όμως ότι συμπεριλαμβάνεται και η εγκατάσταση θέρμανσης στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις του αρθρ.23 παρ.10.

Τώρα ο πεπιεσμένος αέρας, αφορά αέρα που παράγεται από πιεστικά μηχανήματα για βιομηχανικές ή άλλες χρήσεις και όχι τόσο για οικιστικές.

Πιό αρμόδιος βέβαια να απαντήσει είναι κάποιος μηχανολόγος.

 

 

@sgouromallis

 

Καλό θα ήταν επίσης να μας διευκρινίσεις αν υπάρχει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων στις ιδιοκτησίες.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.