Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Σε αλλαγή διαμερισμάτωσης ορόφου πολυκατοικίας, που έχει γίνει από το 1965, τι κατηγορία βάζω? είναι πολυκατοικία, αλλά στο ισόγειο δεν είμαι σίγουρη αν είναι κατοικία ή κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μη σε νοιάζει το ισόγειο, αρκεί η επικρατούσα χρήση της πολυκατοικίας να είναι κατοικία και μπορείς να βάλεις κατ.1

Link to comment
Share on other sites

Εχω την περίπτωση αλλαγής χρήσης απο κύρια σε κύρια χωρις Υ.Δ. με ΟΑ του 1980 που αναφέρει διόροφη οικοδομή με ισόγειο κατάστημα 100 τ.μ και όροφο κατοικία 100 τ.μ. εκτός σχεδίου στο όνομα της μητέρας. Το 2003 έγινε γονική παροχή με συμβολαιογραφική πράξη από την μητέρα στα 2 της παιδιά όπου υπάρχει και σχέδιο διαμερισματοποίησης σε 2 καταστήματα 50 τ.μ. ένα για κάθε παιδί (ο φάκελος της πολεοδομίας δεν ειναι ενημερωμένος με το σχέδιο αυτό). Από το 1980 που εκδόθηκε η ΟΑ μέχρι και το 2006 που έγινε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κατοικία σε ολόκληρο το ισόγειο δεν είχε λειτουργήσει ποτε σαν κατάστημα και ούτε είχε γίνει η διαμερισματοποίηση που αναφέρεται στα συμβόλαια του 2003. Το ερωτήματά μου είναι αν η λοιπή παράβαση παίρνει συντελεστή 0.3 λόγο μονογονεικής οικογένειας του ενός και πάνω σε ποιά κάτοψη θα πατήσω για να φτιάξω τον αναλυτικό. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 θα  δεις στο συβολαιο του 2003, τι γραφει η συμβ/φος για την ΟΑ...

Κανονικα για να τα κανει" δυο"... επρεπε να εχει στον  φακελλό της την σχετικη τροποποιηση

Πιθανον να γραφει οτι  "ειναι με αδεια πριν το 1983"

 

Αρα, αυτο σημαινει οτι εγινε διαμερισματωση πριν το 1983 και προχωρας σε διαμερισματωση

 Εχεις μια αλλαγη απο καταστημα σε κατοικια

 

και εχεις να δεις τι γραφει καθε ενας στο Ε9 σαν κατοικια

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλαγή διαμερισμάτωσης ορόφου πολυκατοικίας, που έχει γίνει από το 1965, τι κατηγορία βάζω? είναι πολυκατοικία, αλλά στο ισόγειο δεν είμαι σίγουρη αν είναι κατοικία ή κατάστημα.

 

 

Μη σε νοιάζει το ισόγειο, αρκεί η επικρατούσα χρήση της πολυκατοικίας να είναι κατοικία και μπορείς να βάλεις κατ.1

 

και όμως το σύστημα βγάζει το μήνυμα:

- Στη "Διαφορετική διαμερισμάτωση/Χωροθέτηση θέσεων Στάθμευσης" επιλέγονται Κατηγορίες 2,4 ή 5.

- ΦΚ: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1" πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθούν τμ υπέρβασης ή παραβάσεις ή τμ πισίνας.

 

άρα μάλλον πάω κατηγορία 2...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλησπερα.σε αυτο χρειαζομαι πιθανον βοηθεια καποιου συμβολαιογραφου αλλα δεν ξερω σε ποιο θεμα να απευθυνθω.Σε πολυοροφη πολυκατοικια εκανα τακτοποιηση σε διαμερισμα του ημιυπογειου(που φυσικα στην Ο.Α. εμφανιζεται ως αποθηκη).το εμβαδον του το μετρησα 85τ.μ. ενω στην συσταση το αναφερει 90(οπως και να παρω τους εξωτερικους τοιχους δε βγαινει μεγαλυτερο απο 87τ.μ.).οταν πηγε να το πουλησει ο ιδιοκτητης ειχε θεμα γιατι ο συμβολαιογραφος δεν το μεταβιβαζε αν δεν γινει τροποποιηση συστασης(λογω διαφορετικων τ.μ.) πραγμα αδυνατο γιατι δε συναινει κανεις απο τους παραπανω ιδιοκτητες οι οποιοι πρεπει να εκδοσουν και βεβαιωση νομιμοτητας για να γινει η τροποποιηση συστασης για τα διαμερισματα τους.εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Οι εξωτερικοί τοίχοι όπως και να έχει μετράνε στα μέτρα της οριζόντιας ιδιοκτησίας. (όλο το τμήμα εάν διαχωρίζεται ιδιοκτησία με κοινόχρηστο, το μισό τμήμα για τοίχο που χωρίζει ιδιοκτησία με ιδιοκτησία).

 

87-85 = 2 τ.μ. μου φαίνονται πολύ λίγα για εξωτερικούς τοίχους σε ιδιοκτησία τέτοιου εμβαδού.

 

Για ξαναμέτρα το. Αν χρειάζεται πέρνα το και στο autocad για να βγάλεις μέτρα.

 

Αλλιώς να πας και σε έναν άλλο συμβολαιογράφο.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Εχω παει σε τρεις συμβολαιογραφους.εφτασα μεχρι το συμβολαιογραφικο συλλογο.Απο τις τεσσερις πλευρες οι τρεις πλευρες ειναι του δικου μου διαμερισματος(τρεις εξωτερικοι).μονο τον τεταρτο που συνορευει με κλιμακοστασιο διαδρομο και ετερο διαμερισμα προσθετω.το εχω κανει στο autocad ηδη και το εχω επιβεβαιωσει.ευχαριστω παντως.αλλος καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια

πηγες στον πρωτο...ειπε οχι

μετα σε οποιον αλλον και να πηγαινες...ολο και θα ρωτουσε τον προηγουμενο...-αν ηταν και κανας παληος-

δεν σε γλυτωνει τπτ

 

Οσον αφορα τα θεμα σου

 

Τα λιγωτερα τμ...δεν ειναι πολεοδομικη παραβαση

 

το γραφεις στις παρατηρησεις σου και στελνεις τον δικηγορο σου  πρωτα στον συμβ/φο και μετα να καταθεσει ερωτημα στον εισαγγελεα της περιοχης σου οπου ανηκει ο σχετικος συλλογος...

 

και πες και ποιος συλλογος ειναι

 

να μαθαινουμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω δεν ειναι πολεοδομικη παραβαση αλλα ειναι ολο αυθαιρετο επειδη ηταν αποθηκη ημιυπογειου.Οποτε χριζει τακτοποιησης.Η κατοικια ειναι στο πειραια.(προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν ειναι δικο μου απλα εκανα την τακτοποιηση).

Στον εισαγγελεα της περιοχης μου τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.