Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να συμπληρώσω ότι αν βάζεις ΥΔ για την καταπάτηση κοινόχρηστου θα πρέπει στην ΤΕ να κάνεις μια ορθή επεξήγηση του σκεπτικού και της κατάστασης με τα τετραγωνικά της ιδιοκτησίας γιατί κάποιοι  συμ/φοι-εφορίες νομίζουν ότι αυξάνεται η επιφάνεια της ιδιοκτησίας (και ας έχει αποτυπωθεί σωστά η πραγματικότητα στη σύσταση)..

Link to comment
Share on other sites

Ο αντίλογος σε αυτό που υποστηρίζεις και ο οποίος αφορά στην συγκεκριμένη περίπτωση που περιέγραψα είναι ο εξής :

 

Επιπλέον, και στην περίπτωση μιας κλασικής διαμερισμάτωσης υπάρχει κλοπή τ.μ. και ο νόμος δεν τα αντιμετωπίζει ως ΥΔΚΧ ακόμα και αν δεν υπαρχει συμφωνία σύστασης - πραγματικότητας.

 

Ξέρω ότι η συζήτηση αυτή έχει ξαναγίνει, αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με την αναζήτηση.

 

 

τα υπολοιπα εχουν ηδη απαντηθει απο τους συναδελφους πολυ  σωστα.

 

 Στην  περιπτωση της διαμερισματωσης, επίσης  δεν υπαρχει "κλοπη". [προσοχη στα εισαγωγικα]

 

Εχεις στην αδεια δυο χωρους, απο 60 τμ. ο καθε ενας και εγιναν συμβολαια για 50 τμ και 70 τμ. με μια "προχειρη" κατοψη

Και για τα 50 και για τα 70 τμ. υπαρχει νομιμος τιτλος και συσταση ΟΙ, ολα νομιμα.

 

Για  τον λογο αυτο, ουτε συναινεση ουτε τροποποιηση συστασης σου ζηταει κανενας ουτε τπτ αλλο...

 

Το μονο που διορθωνεις ειναι αυτη η "ασυμφωνια"  μεταξυ νομιμης και ατυπης κατοψης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ταχεία ερώτηση γιατί έφαγα σκαλωμα!

Σε διαμέρισμα που μετράω και εμφανίζεται μικρότερο από τις εγκεκριμένες διαστάσεις επειδή

Α. Η δίπλα πολυκατοικία έχει εισχωρησει 40εκ προς το οικόπεδο μου με αποτέλεσμα να μικρυνει πίσω ένα δωμάτιο. Ουσιαστικά κατασκευαστηκε πριν τη δική μου και μπήκε στο οικόπεδο όσο ακόμα αυτό ήταν ακτιστο.

Β. Το κλιμακοστασιο κατασκευαστηκε κατατι μεγαλύτερο εισχωρωντας τοπικά στο σαλόνι μου

 

χορηγείται βεβαίωση κανονικά, δεδομένου ότι όντως αυθαίρετες κατασκευές καθ υπέρβαση δεν υφίστανται, έτσι?

 

Το θέμα με την ομορη οικοδομή πρακτικά είναι αλυτο, το θέμα με τον κοινοχρηστο δεν είναι επ ωφελεια του διαμερίσματος για να απαιτείται τακτοποίηση με διαμερισματωση, οπότε θεωρώ πως είμαι οκ.

 

Απόψεις?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

ομως,

αφου η "διπλανη¨" οικοδομη,  που ειχε καταπατησει το οικοπεδο, ειχε χτισθει απο πριν,

επεται οτι δεν υπηρχε το οικοπεδο που εδειξαν  στην αδεια,

αφου   ηδη  ειχε γινει μικροτερο...

 

 

αν το "ξεπερνας" αυτο...

 

και υπό  την εννοια οτι κατασκευασθηκε μικροτερο απο την αδεια, δεν εχεις αυθαιρεσια...

 

αλλά, σιγουρα, δεν εχεις???

 

 

εκτος εάν το δικαιολογησεις με τα ποσοστα παρεκκλισης που επιτρεπει ο 4178.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Λαθος δικο μου Δημητρη

Απολογουμαι.

Η εισοδος της διπλανης οικοδομης στο οικοπεδο μου ειναι της ταξεως των 8-10εκ, εντελως αμελητεα

Απλως το διαμερισμα μου στην πισω οψη ειναι 15εκ περιπου μικροτερο, αφενος γιατι εχασε αυτα τα 8-10εκ και αφετερου γιατι μεγαλωσαν ελαχιστως το κλιμακοστασιο και το διπλα διαμερισμα εις βαρος του.

Μιλαμε για εκατοστα τωρα, ετσι?

Οποτε θεωρω οτι δεν υφισταται προβλημα, αφενος επειδη οι "αυθαιρετες" κατασκευες ειναι επι ελαττον και αφετερου οριακα ειμαι στο 2% (ειδικα αν παιξω και με παχη τοιχων κλπ τα οποια τα υπολογισα εντελωγς κατ εκτιμηση)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Θέλω να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση διαμερίσματος στη Θεσσαλονικη με άδεια του '70. Στην άδεια φαίνεται ένα επιπλέον δωμάτιο, το οποίο όμως στην πράξη το έχει πάρει το όμορο διαμέρισμα. Αρα το ενδιαφερομενο δεν έχει υπέρβαση δόμησης, κάλυψης , ύψους. Πώς το δηλώνω σε αυτή την περίπτωση στον 4178?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ειδικοτητα στο προφίλ.το δηλώνεις σαν διαφορετική διαμερισματωση με προστιμο 500€, αν αυτή αποτυπώνεται στα σχέδια της σύστασης τότε δεν χρειάζεσαι συναίνεση και τροποποίηση της σύστασης,

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 διαμερίσματα στον όροφο. Στο συμβόλαιο πώλησης (1977) αναφέρονται κ τα αρχικά τετραγωνικά της άδειας αλλά και η τροποποίηση της διανομής με τον αριθμό του αντίστοιχου διανεμητηρίου συμβολαίου, όπου αναγράφονται τα πραγματικά τετραγωνικά του διαμερίσματος. Ο πελάτης μου έχει το διαμέρισμα που 'μίκρυνε'. Άρα υπέρβαση δόμησης δεν υπάρχει. Εάν δώσω βεβαίωση ότι δεν υπάρχει υπέρβαση (χωρίς να αναφερθώ καθόλου στη διαμερισμάτωση), είναι φάουλ? Κ όταν θελήσει να δηλώσει ο γείτονας το δικό του, να αναλάβει αυτός την διαμερισμάτωση μιας κ έχει ο ίδιος την υπέρβαση? Έχει βάση το σκεπτικό μου? Μιας κ σε άλλες περιπτώσεις, έχω διαβάσει ότι το χουν δηλώσει χωρίς να αναφερθούν καθόλου στη διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

η διαμερισματωση ειναι ειδικη /αυτοτελης κατηγορια...

αφορα διαμερισματα που ηταν 70/70 στην αδεια

και εγιναν με τα συμβολαια -και προχειρη κατοψη- σε 60/80 τμ

 

Κανουν  λαθος  οσοι  βεβαιωνουν οτι δεν υπαρχει υπερβαση...και δινουν τετοιες βεβαιωσεις...

Και θα ελεγχθουν...

 

Διοτι, με αυτη την σκεψη, καθε "μικροτερο"  δεν απαιτει καμμια τακτοποιηση

αλλά, θα ελθει μετα ο διπλανος "μεγαλυτερος" και θα κανει αυτος την δικη του διαμερισματωση..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.