Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

ΟΙΚΙΑ ΣΤΑΥΛΙΤΗ
Σε αγροτεμαχιο εχω τακτοποιημενη οικια σταυλιτη 60 τ.μ. και ειμαι στη φαση εκδοσης οικοδομικης αδειας 600 τ.μ. ποιμνιοστασιου.Μ επιστρεφει ο υπαλληλος κ μ λεει ''δεν επιτρεπονται πανω απο 200 τ.μ. εχεις μικτη χρηση''. Θεωρω οτι εχει αδικο διοτι εχω παρει εγκρισεις ΣΥΠΟΘΑ και Σ.Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχεις

 

"συνοδο κτιριο προσωρινης διαμονης"

 

[εγιναν 50 τμ. με τον 4495]

 

γι αυτο το ονομαζει προσωρινης

 

θα σου δωσει γραπτη αρνηση

ή θα ρωτησει ... "υπερθεν"

 

διαβασε αυτα

ολο και κατι θα υπαρχει

 

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:%22%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BF%22&page=0

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

 

Έχει κάποιος κάποια γνώμη για το παραπάνω ερώτημα? Συμπληρώνετε φύλλα καταγραφής για σταυλικές εγκαταστάσεις εφόσον δεν ζητάει νέα σχέδια, τοπογραφικό κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι,  ξέρει κανείς το καθεστώς που διέπει μια περιοχή, όταν προϋπάρχει μία χρήση (κτηνοτροφικά μονάδα) και μεταγενέστερα έρχεται το ΓΠΣ και την απαγορεύει? Ή καλύτερα, δεν την επιτρέπει...?

Η μονάδα δεν είχε αδειοδοτηθεί ποτέ, ούτε και φέρει κάποιου είδους άδεια (πολεοδομική, λειτουργίας, κλπ.)

Έχει όμως αποδεικτικά στοιχεία ότι πήρε ζωικό κεφάλαιο πριν την ημερομηνία έκδοσης του ΓΠΣ..

 

ΥΓ: Η όλη διαδικασία γίνεται για την άδεια λειτουργίας λόγω επιδότησης..

 

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο Pavlos33..

διαβάζοντας το ΓΠΣ αναφέρει μόνο για τα νομίμως υφιστάμενα κτίρια την ημέρα δημοσίευσης..αν εγώ το τακτοποιήσω με το Ν.4495/17, υπάρχει πιθανότητα να περάσει το κριτήριο της νομιμότητας κάπως έμεσσα?

Μήπως μπορεί να ενταχθεί στον εκσυγχρονισμό της κτιριακής εγκατάστασης για λόγους χρήσης????

 

υφισταμενες χρησεις.jpg

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Με βαση το  αρθρο 120,

για τακτοποίηση απαιτειται  να εχουν καταχωριστει στον ΟΣΔΕ.

Αυτη η "ανωνυμη" μοναδα πώς λειτουργουσε και πώς διακινουσε τα προιοντα της, αφου δεν ειχε κανενα "χαρτί"?

Αρα, χωρις τακτοποιηση, δεν εχεις "νομιμα" κτισματα...πώς θα παρει επιδοτηση???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitrisGM,

στον ΟΣΔΕ είναι καταχωρημένη...αλλά δεν έχει άδεια λειτουργίας το οποίο είναι και το ζητούμενο σήμερα αλλά ούτε και οικοδομική άδεια για να μπορέσω να πατήσω στο μαξιλαράκι των μεταβατικών διατάξεων και να προχωρήσω μετέπειτα στην άδεια λειτουργίας..

 

Ο ΟΣΔΕ μόνο δεν ξέρω αν μου αρκεί..

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι για την τακτοποίηση, σου αρκει..

Για την επιδοτηση...καπως δυσκολο το βλεπω

 

και, δξ πώς ειναι στον ΟΣΔΕ, αλλα δεν εχει αδεια..

Θα ρωτησετε στον  οργανισμο  που ειναι  αρμοδιος..

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Θέλω να ρωτήσω το εξής...

Μετά την απόφαση του ΣτΕ για τα εκτός σχεδίου γήπεδα, για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ένα γήπεδο χρειάζεται πρόσωπο σε αναγνωρισμένη οδό.

Γνωρίζει κάποιος αν για σταυλική εγκατάσταση η οποία θα είναι πρόχειρο κατάλυμα απαιτείται το γήπεδο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.