Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Καλημέρα τανασι και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

1. Το αγροτεμάχιο δεν ξέρω αν αναφέρεται στη δήλωση. Τώρα θα το ψάξω. Έχει σίγουρα αυτός δήλωση στον οσδε. Δεν ξέρω αν όμως αναφέρεται το συγκεκριμένο. Σωστά αναφέρεις να το αναγράφω σαν σταυλικές εγκαταστάσεις χωρίς συγκεκριμένο χαρακτηρισμό για ζώα. Αν το αγροτεμάχιο δεν αναφέρεται στον οσδε δε μπορεί να μπει σε αυτή τη ρύθμιση;

 

3. Ανήκει.

 

4. Πλέον ΤΣΜΕΔΕ δίνουμε στη συμφωνηθείσα; Έτσι είχα ακούσει.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 παίζει ρόλο αν θα δηλώσω βοηθητικούς ή κύριους χώρους?

 

Ρωτάω αν θα παίξει ρόλο στο μέλλον

για φορολογικούς λόγους

 

άλλο να τα βάλεις όλα ΚΧ

και άλλο να βάλεις ΒΧ πχ τα υπόστεγα ζώων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση που ο υπό τακτοποίηση στάβλος δεν πληροί τις προδιαγραφές των πρόχειρων καταλυμάτων, καθώς διαθέτει κεραμοσκεπή, αλλά απ' την άλλη δεν πληροί ούτε κατά διάνυα τις προδιαγραφές των σύγχρονων στάβλων, μπορεί να πάρει άδεια λειτουργίας κτηνοτροφικής εγκατάστασης; Ρωτώ γιατί ο πελάτης μου θέλει να μπει σε πρόγραμμα ενίσχυσης και στην περίπτωση που δεν μπορέσει στην πορεία να πάει άδεια λειτουργίας δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον τακτοποιήσει. Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια σχετική διευκρίνηση, οπότε αν ξέρει κάποιος θα βοηθούσε πάρα πολύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@KOKARADI

 

Καλημέρα, αναφέρω ότι έχει κεραμοσκεπή γιατί πιστεύω ότι δεν μπορεί να ενταχθεί στα πρόχειρα καταλύματα εξαιτίας της. 

Edited by gdaoulari
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Ν. 4056 / 2012 και την ΑΔΑ: Β4Λ0Β-ΓΣΦ που δίνει κάποιες παραπάνω διευκρινήσεις για το νόμο αυτό, αναφέρεται ότι : "Με τον όρο πρόχειρα καταλύματα νοούνται οι κατασκευές οι οποίες δεν έχουν φέροντα δομικό σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα ή δομικό χάλυβα ή δομική ξυλεία, είναι κατασκευασμένες από υλικά όπως πέτρες, ή τσιμεντόλιθους ή ξύλα ή κλαδιά ή λαμαρίνες ή συνδυασμό αυτών, εξυπηρετούν τις ανάγκες εκτατικής μορφής κτηνοτροφίας ή μετακινούμενους κτηνοτρόφους, μπορoύν εύκολα να αποσυναρμολογηθούν και να απομακρυνθούν από το σημείο λειτουργίας της κτηνοτροφικής εγκατάστασης, δε διαθέτουν συστήματα χειρισμού υγρών αποβλήτων".

 

Ο στάβλος που θέλει να τακτοποιήσει ο πελάτης μου είναι από αυτά τα υλικά (τσιμετόλιθους, πέτρες) με εξαίρεση την κεραμοσκεπή. Επιπλέον, είναι μετακινούμενος κτηνοτρόφος, καθώς ο βασικός του στάβλος είναι σε άλλη θέση και πληροί όλες τις προδιαγραφές των σύγχρονων ποιμνιοστασίων. Πιστεύω πως αν αντί για κεραμοσκεπή είχε ελενίτ από πάνω δεν θα είχε κανένα θέμα. Θα εντασσόταν στα πρόχειρα καταλύματα και θα έπαιρνε την απαραίτητη άδεια λειτουργίας. 

 

Αυτή είναι λοιπόν η απορία μου. Όταν ένας στάβλος δεν πληροί τις προδιαγραφές ούτε των πρόχειρων καταλυμάτων ούτε των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων, όπως ορίζονται από το νόμο, τι γίνεται; Μας καλύπτει ο νόμος 4178/13 των αυθαιρέτων; Θέλω να πω, πως από τη στιγμή που δεν αναφέρεται κάτι σε αυτόν για προδιαγραφές, στόχος είναι να νομιμοποιηθούν όλοι οι αυθαίρετοι στάβλοι ανεξαρτήτως προδιαγραφών ή υπάρχει περιθώριο για τους υπαλλήλους της δ/νσης αγροτικής οικονομίας και κτηνιατρικής, να αρνηθούν τη λειτουργία του εν λόγω στάβλου;

 

Απ' την άλλη βγήκε νόμος που ενημερώνει το ν. 4056/12, τη φετινή χρονιά (Ν.4235/14, αρθ. 43), μετά δηλαδή από το νόμο 4178/13 και δεν αναφέρει τίποτα για τους στάβλους που τακτοποιούνται. Αυτό με ανησυχεί, γιατί όπως είπα και πριν δεν θέλω να πληρώσει ο άνθρωπος και μετά να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει το στάβλο.    

Edited by gdaoulari
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καμμία άποψη για το θέμα Βοηθητικών ή Κύριων Χώρων?

 

 

παίζει ρόλο αν θα δηλώσω βοηθητικούς ή κύριους χώρους?

Link to comment
Share on other sites


άρθρο 63.

3.α) Φορείς κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων που 

έχουν υποβάλλει αίτηση εξαίρεσης από την κατεδάφι−

ση αυθαίρετων κτισμάτων ή κτιριακών εγκαταστάσεων 

κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων στις κατά τόπους Δι−

ευθύνσεις Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού των 

Αποκεντρωμένων Διοικήσεων, μέχρι και τις 30.6.2012, 

στα πλαίσια του άρθρου 4 του ν. 3399/2005 (Α΄ 89) που 

καταργήθηκε, ανεξαρτήτως αν συμπλήρωσαν τυχόν 

διαπιστωθείσες ελλείψεις του φακέλου τους μετά την 

ημερομηνία αυτή, υπάγονται στις διατάξεις της παρ. 

13 του άρθρου 23 του ν. 4178/2013 (Α΄ 174), χωρίς την 

υποχρέωση προσκόμισης της τεχνικής έκθεσης μη−

χανικού, εφόσον υπάρχει ήδη στο φάκελο διάγραμμα 

κάλυψης και βεβαίωση στατικής επάρκειας, όπου αυτή 

απαιτείται, καθώς και χωρίς την υποχρέωση καταβολής 

του παραβόλου υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους 

τριακοσίων (300) ευρώ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 1 ερώτηση να κάνω με τη σειρά μου..οι σταυλικές εγκαταστάσεις θα πρέπει να είναι σε αγροτεμάχιο το οποίο είναι στον ΟΣΔΕ; αν δεν είναι το ίδιο το αγροτεμάχιο και είναι άλλα;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.