Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Εσύ οφείλεις να είσαι σωστός για να είσαι καλυμένος σε περίπτωση μελλοντικού ελέγχου. Άσε να σκέφτεται έτσι ο ιδιοκτήτης...

Οι ευθύνες μας είναι πολύ μεγάλες πλέον για να προσπαθούμε να καλύψουμε μελλοντικές "αποφάσεις" μαντεύοντας....

σωστος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν η σταυλική εγκατάσταση ειναι σε περιοχή που τώρα λόγω ΓΠΣ δεν επιτρέπεται η χρήση (ενώ όταν κατασκευάστηκε επιτρεπόταν) τακτοποιείται ώστε να πάρει άδεια λειτουργίας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, τι κατηγορία αυθαιρεσίας βάζουμε στη δήλωση σταυλικών εγκαταστάσεων?????

εγώ έβαλα, ό,τι θα έβαζα σε μία "κανονική" δήλωση αυθαιρέτων

 

4 ή 5 δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην διεύθυνση αγροτικής οικονομίας Ηλείας στην οποία ανήκει ο πελάτης μου και έθεσα το ίδιο ερώτημα που έθεσα και στο foroum (#214 και #217). Η υπάλληλος με βοήθησε πάρα πολύ οπότε σκέφτηκα να μοιραστώ την απάντησή της μαζί σας. 

 

Μου είπε λοιπόν, ότι εφόσον ο πελάτης μου ανήκει στους μετακινούμενους κτηνοτρόφους μπορώ να πάρω άδεια θερινό κατάλυμα. Η διαδικασία είναι η ίδια με την αδειοδότηση των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων, απλά στη γεωτεχνική έκθεση πρέπει να αναφέρεται ότι θα χρησιμοποιείται μόνο το καλοκαίρι σαν βοηθητικό κτήριο, που τα πρόβατα κοιμούνται έξω και δεν πειράζει που δεν πληρούνται οι προδιαγραφές. Για να είμαι και περισσότερο κατοχυρωμένη μου είπε να καταθέσω και τις άδειες διακίνησης των ζώων.

 

Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις τώρα των στάβλων, που τακτοποιούνται μεν με το νόμο 4178/2013 αλλά δεν πληρούν τις απαραίτητες προδιαγραφές για την άδεια λειτουργίας, μου είπε και αυτή ότι έχει πολλά ερωτηματικά. Ελπίζω να ξεκαθαρίσει το τοπίο γιατί το θεωρώ άδικο να τους τακτοποιούν οι άνθρωποι και να μην μπορούν να πάρουν άδεια στη συνέχεια για να τους λειτουργήσουν.   

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανένας οριστική υποβολή?

Που πληρώνεται το 300άρι?

Έχω κάνει οριστική υποβολή κι δεν μου έχει βγάλει το πρόστιμο!!!!!!!!

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

δεν σου εβγαλε να πληρωσεις το 15αρι και το 300αρι στα οικονομικα στοιχεια?

κανονικα οπως τα βγαζει και στις υπολοιπες υπαγωγες αυθαιρετων?

Link to comment
Share on other sites

για τα δικαιολογητικα χρειαζόμαστε αίτηση ενισχυσης απο ΟΣΔΕ με το απόσπασμα χάρτη, παραβολο και τεχνική έκθεση μόνο?

μετά μπορεί να καταθέσει δικαιολογητικά για λειτουργια στάβλου σύμφωνα με τον 4056/12 κι εγκύκλιο?

το χει κάνει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

για τα δικαιολογητικα χρειαζόμαστε αίτηση ενισχυσης απο ΟΣΔΕ με το απόσπασμα χάρτη, παραβολο και τεχνική έκθεση μόνο?

μετά μπορεί να καταθέσει δικαιολογητικά για λειτουργια στάβλου σύμφωνα με τον 4056/12 κι εγκύκλιο?

το χει κάνει κανείς?

Δεν το έχω κάνει , αλλά έχω πελάτες που ρυθμίζουν για να πάω μετά με 4056/12
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, να ρωτήσω κάτι έχω στα χέρια μου την κατάσταση έλεγχου αιτήσεων παραγωγών αλλά πίσω δεν έχει χάρτη  πρέπει να ξαναζητήσω από το ΟΣΔΕ μαζί μετον χάρτη?? ή να κάνω εγώ από google  earth??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.