Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Σε δικιά μου δήλωση με κτηνοτροφικές, έβαλα δελτίο δομικής τρωτότηας πάτησα ενημέρωση και παραθέτω τι απαιτούμενα αρχεία μου βγάζει.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι τα σωστά, και συμφωνούν και με αυτά που περιγράφει ο νόμος...

 

ΔΕΔΟΤΑ δεν ζητάει πουθενά, αν θυμάμαι καλά όμως πρέπει στην τεχνική έκθεση να γίνει περιγραφή του φ.ο των κτισμάτων.

 

 

post-900-0-55453100-1410441789_thumb.jpg

Edited by akis73
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο επισυναπτομενο αρχειο,   εχει πλειστες οσες περιπτωσεις...αναλυτικα

 

[και δεν ειναι απο τον Λαγκαδά....για όσους θυμουνται....] :smile: :-) :smile:

 

http://yperdiavgeia.gr/search/%CE%BA%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/type_id:18/tag_id:254

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο Άκης (+1) Χρήσιμη η επισύναψη , αφού όπως είπα εγώ δεν είχα προχωρήσει σε β φάση , επομένως όπως αναφέρει και η σχετική παράγραφος  του Ν 4178 για τεχνική έκθεση και όπου δεν αναφέρεται ότι χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ , όπως αρχικά και εγώ είχα συμπεράνει 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι, μία ερώτηση τακτοποιώ σταυλική εγκατάσταση (αποθήκη) του 1985, εχω όλα τα χαρτιά του ΟΠΕΚΕΠΕ κλπ. , σε ποιά κατηγορία το βάζω στο ΦΚ ? και τέλος σαν τι το βάζω 1γενή τομέα η βοηθ. χώρο.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν επηρεάζει σε  τίποτα στον υπολογισμό του ειδικού προστίμου (300 ευρώ) , τα βάζω κατηγορία 5 αφού συνήθως  και πολλά τετραγωνικά είναι και πολλά τμήματα έχουν γίνει μετά το 1983 ή 1975 και δεν έχουν τίποτα από άδεια οικοδομής 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό, τις κατηγορίες τις επιλέγουμε ανάλογα το ποσοστό και το χρόνο αυθαιρεσίας, γιατί όπως ορίζεται, έχει άλλες "προδιαγραφές" η κάθε μία. Προσοχή λοιπόν, γιατί δεν είναι μόνο το πρόστιμο, αλλά και το μετά.....!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Τακτοποιώ σταυλικές εγκαταστάσεις και έχω μέσα στο οικόπεδο μεταξύ άλλων σταύλο 750 τ.μ. (με ΟΑ του 2011 αλλά χωρίς να είναι σφραγισμένη για την επίβλεψη), ο οποίος ενώ η μελέτη είχε για φέροντα οργανισμό σιδηροκατασκευή, κατασκευάστηκε τελικά με ξυλοκατασκευή.

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

 

1. Θα πρέπει να κάνω αναθεώρηση της ΟΑ ως προς τα στατικά? Ή το θεωρώ νόμιμο?

 

2. Να μην λάβω υπόψη την ΟΑ και να το βάλω και αυτό ως αυθαίρετο μαζί με άλλα που έχει μπορώ? Έγινε το 2013.

 

3. Τι συμβαίνει τελικά με την δήλωση ΟΣΔΕ και τον επισυναπτόμενο απόσπασμα google earth? Τι δείχνει? Το περίγραμμα του αγροτεμαχίου ή λεπτομερώς τις σταυλικές εγκαταστάσεις μια προς μια?

 

4. Και τελικά αν έχω 12 υπόστεγα πριν την 30/07/2011 και 1 υπόστεγο μετά την ημερομηνία κλειδί, δεν μπορώ να τα βάλω όλα στο νόμο? Αφού ζητάει δήλωση ΟΣΔΕ οποιασδήποτε χρονιάς. Δηλαδή κάποιος μπορεί να μου φέρει δήλωση του 2013. Ποιανού έτους χάρτης επισυνάφθηκε εκεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι. Για την υπαγωγή μιας σταυλικής εγκατάστασης στον Ν.4178.2013 απαιτείται ο ιδιοκτήτης να υποβάλλει δήλωση ΟΣΔΕ? Ισχύει η καταργήθηκε ο περιορισμός των 35τ.μ.? Δηλώνω όσα τ.μ. θέλω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που η κτηνοτροφικη μοναδα ειναι τετοια εκτροφης αιγοπροβατων (βασει ο.α του 70 και 80) και ο ιδιοκτητης θελει να νοικιασει σε καποιον που θα το κανει εγκατασταση εκτροφης κουνελιων και βοοειδων

1.Ο ιδιοκτητης δεν ειναι στον ΟΣΔΕ .Υποχρεουται ο ιδιοκτητης να δηλωθει κ να τακτοποιησει η μπορει  κ ο ενοικιαστης να δηλωθει  στον ΟΣΔΕ   κ να τακτοποιησει αυτος (ο ενοικιαστης)?

2. το <<σπιτακι >>αν ειναι 112 τμ ,τακτοποιουνται τα 112-35 =77τμ?

3. υπαρχει υποχρεωση  η δια της  υδομ    αλλαγης χρησης  ? 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.