Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Δε νομίζω ότι έχει και τόσο σημασία, οι σταυλικές είναι ειδική κατηγορία και δε νομίζω ότι έχει εφαρμογή η κατηγορία σε αυτές...πάντως το 5 είναι όντως το πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που λέει ο 4178 άρθρο 9 Ε.Κατηγορία 5 δ: "για κάθε υπαγωγή στην κατηγορία 5 πραγματοποιείται εντός 7 ετών έλεγχος από ελεγκτή δόμησης κατόπιν υποβολής αίτησης στην Υ.ΔΟΜ από τον ενδιαφερόμενο κλπ" με δεσμεύει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

To ξανασκέφτηκα, νομίζω ότι ειναι καλύτερα να το αφήσεις κατ.5 και να περιμένεις, ούτως η άλλως σε αυτή την φάση δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο. Νομίζω όμως ότι το πνεύμα της ένταξης των σταυλικών στον ν.4178 είναι να στο να δωθεί εξαίρεση από κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη τακτοποίηση της σταυλικής εγκατάστασης με τον 4178 απαιτείται περιβαλλοντολόγος για την εφαρμογή του νόμου 4056/2012 περί κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πελάτης έχει σταυλική εγκατάσταση με οικοδομική άδεια και κατασκεύασε αυθαίρετα 2 στέγαστρα. Αυτά μπορούν να δηλωθούν στην κατηγορία "σταυλικές εγκαταστάσεις" ή είναι πιο σωστό να πάνε με αναλυτικό; Έχει και ένα σταυλίτη αλλά είπε ότι θα τον γκρεμίσει. Αν μπαίνουν τα στέγαστρα στο 300αρι, μπορώ να δηλώσω και τον σταυλίτη. Είναι κάτω από 35τμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ζητείται να γίνει μεταβίβαση, από τον πατέρα στο γιο, αγροτεμαχίου που περιέχει σταύλο επιφάνειας 130 τ.μ. 

Ο πατέρας ήταν κτηνοτρόφος παλιότερα αλλά πούλησε το ζωικό κεφάλαιο το 2005 χωρίς κάποιο χαρτί μόνο στα λόγια.

Έκτοτε συνταξιοδοτήθηκε και δεν δηλώνεται ως κτηνοτρόφος.

Στην δήλωση ΟΣΔΕ του 2014 το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο το δηλώνει ως καλλιέργεια σταριών, ενώ δεν παρουσιάζει κάποιο ζωικό κεφάλαιο.

Αν το δηλώσω ως αποθήκη βγάζει πρόστιμο 2500 €.

Θα μπορούσε να δηλωθεί ως σταυλική εγκατάσταση βασισμένη σε κάποια παλιότερη δήλωση ΟΣΔΕ?????

Ευχαριστώ πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

13. Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων και συνοδών κτιρίων προσωρινής
διαμονής σε δημόσιες υπό νόμιμη παραχώρηση ή ιδιωτικές εκτάσεις εκμεταλλευόμενες νομίμως
από κτηνοτρόφους, οι οποίες είναι
καταχωρημένες στο Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης και
Ελέγχου Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων (ΟΣΔΕ) μπορούν να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος
νόμου χωρίς την καταβολή προστίμου, αφού υποβάλλουν:

α) Αίτηση.

β) Αντίγραφο της Ενιαίας Αίτησης Ενίσχυσης, με τα αντίστοιχα αποσπάσματα χάρτη, όπου θα
αποτυπώνονται από τον μηχανικό τα σημεία των σταυλικων εγκαταστάσεων.

γ) Τεχνική έκθεση μηχανικού, όπου δηλώνεται ότι οι επιφάνειες του κτίσματος ή των κτισμάτων
προσωρινής διαμονής δεν υπερβαίνουν συνολικά τα 35,00 τ.μ., καθώς και ο τρόπος κατασκευής
αυτών και των σταυλικων εγκαταστάσεων.

δ) Παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους τριακοσίων (300) ευρώ.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω που γράφει ο Δημήτρης είναι σωστά φυσικά και επιπροσθέτως κατά την άποψή μου θες πρόσφατη δήλωση του ΟΣΔΕ σχετικά με κτηνοτροφική εκμετάλλευση προκειμένου να επωφεληθείς του προστίμου των 300 ευρώ.

 

Διαφορετικά μιλάμε για ψευδή δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.