Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

ναι το έχω διαβάσει, αλλά η δική μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική διότι:

ο γιος είναι ιδιοκτήτης της κυρίως σταυλικής εγκατάστασης που δηλώνεται στον ΟΣΔΕ και είναι ''μισθωτής'' στο υπόλοιπο κομμάτι-συνοδό που είναι ιδιοκτησία του πατέρα.

Δε μπορώ να κάνω μια δήλωση αυθαιρέτου για όλη τη μονάδα στο όνομα του πατέρα που κατέχει μόνο τα δευτερεύοντα κτίρια της μονάδας. Εκτός και αν αναγκαστώ να κάνω δυο δηλώσεις, μια στο όνομα του γιου για το ενα κομμάτι και μια στο όνομα του πατέρα για το δευτερο κομμάτι...Σε αυτή την περίπτωση όμως χάνω το ευνοικό 300ευρώ διότι τα συνοδά κτίρια δε φαίνονται στον ΟΣΔΕ αρα η δευτερη δηλωση θα πρέπει να παέι με κανονικό προστιμο αυθαιρέτου!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η "κτηνοτροφικη επιχειρηση" ειναι ενιαια..

θα μπορουσε ο γιος να ενοικιαζει το ενα χωραφι απο τον πατερα και το αλλο απο τον θειο του...

 

το θεμα ειναι να τα γραφει στον ΟΣΔΕ...

 

αν δεν γραφει τα συνοδα κτιρια

ας κανετε μια συμπληρωματικη [ή οπως αλλοιως μπορει να ονομασθει] και κανετε  "μετά" την μεταβιβαση..

.

 

και

συννενοηθειτε με την Υπηρεσία "μηπως"  μπορει να γινει καποια τροποποιηση της δηλωσης..

 

υγ

ειδες αν ο πατερας  δικαιουται να νομιμοποιησει σαν αγροτης αυτη την αγροτικη αποθηκη

με το αρθρο 2 του Δ 270

και τι θα στοιχισει???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ωραία τα λες και μακάρι να γίνεται έτσι, αλλά μέχρι σήμερα όσες δηλώσεις ΟΣΔΕ μου έχουν φέρει αναφέρουν ΜΟΝΟ τα κυρίως κτίρια της σταυλικής εγκατάστασης. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αναγράφουν τα συνοδά κτίρια. Οπότε, χωρίς να το γνωρίζω απόλυτα, αντιλαμβάνομαι πως δε γίνεται να δηλωθούν τα συνοδά σε δήλωση του ΟΣΔΕ... Γιαυτο και άνοιξα τη συζήτηση με τα ερωτήματα και τις σκέψεις μου.

 

Οσο για το άρθρο 2 του 270Δ, δε το βλέπω να συμφέρει...:smile:

Link to comment
Share on other sites

οπότε συμπεραίνουμε :

1. στον ΟΣΔΕ ο γιος δηλώνει με μια δήλωση

  -τις κυρίως σταυλικές εγκαταστάσεις ως κτίρια σε δικό του γήπεδο και

  -μόνο ως γή τα γήπεδα που βρίσκονται τα συνοδά κτίρια-αποθήκες, με παραχωρητήριο απο τον πατέρα, (εφόσον αυτά τα κτίρια δε δηλώνονται απο μόνα τους στον ΟΣΔΕ)

2. ο γιός κάνει μια δήλωση αυθαιρέτου για όλα, δηλ για την σταυλική εγκατάσταση που βρίσκεται στο δικό του γήπεδο και για την αποθήκη-συνοδά κτίρια που βρίσκονται στο γήπεδο του πατέρα.

3. στη συνέχεια εκδίδεται βεβαίωση που θα χρησιμοποιηθεί για μεταβίβαση γης και συνοδών κτιρίων-αποθήκης απο τον πατέρα στον γιο.

πως σας φαίνεται η διαδικασία?

Αν είναι δύο τα γήπεδα σε απόσταση μεταξύ τους, το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να γίνουν δύο δηλώσεις, αφού σε περίπτωση βεβαίωσης θα κάνεις 2 γεωγραφικούς εντοπισμούς για τα 2 γήπεδα. Μου το έχουν απαντήσει από το ΥΠΕΚΑ και είναι λογικό. Από την άλλη πιστεύω ότι τα συνοδά κτήρια που δε δηλώνονται στο ΟΣΔΕ, λόγω αδυναμίας του συστήματος, δηλώνονται ως σταυλική εγκατάσταση αν το γήπεδο είναι στο ΟΣΔΕ. Αυτό θα κάνω για τη δική μου περίπτωση αφού ο νόμος δε λέει κάπου το αντίθετο. Σε περίπτωση ελέγχου, διατίνεσαι ότι αφού είναι στην αίτηση της ενιαίας ενίσχυσης, δηλώνονται. Πάρε και ένα google earth από τον ΟΠΕΚΕΠE να έχεις το κεφάλο σου ήσυχο ώστε να ταιράζουν οι κωδικοί (χαρτογραφικό υπόβαθρο) 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δύο τα γήπεδα σε απόσταση μεταξύ τους, το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να γίνουν δύο δηλώσεις, αφού σε περίπτωση βεβαίωσης θα κάνεις 2 γεωγραφικούς εντοπισμούς για τα 2 γήπεδα. Μου το έχουν απαντήσει από το ΥΠΕΚΑ και είναι λογικό. Από την άλλη πιστεύω ότι τα συνοδά κτήρια που δε δηλώνονται στο ΟΣΔΕ, λόγω αδυναμίας του συστήματος, δηλώνονται ως σταυλική εγκατάσταση αν το γήπεδο είναι στο ΟΣΔΕ. Αυτό θα κάνω για τη δική μου περίπτωση αφού ο νόμος δε λέει κάπου το αντίθετο. Σε περίπτωση ελέγχου, διατίνεσαι ότι αφού είναι στην αίτηση της ενιαίας ενίσχυσης, δηλώνονται. Πάρε και ένα google earth από τον ΟΠΕΚΕΠE να έχεις το κεφάλο σου ήσυχο ώστε να ταιράζουν οι κωδικοί (χαρτογραφικό υπόβαθρο) 

αυτό θα κάνω κι εγώ.δύο δηλώσεις. και τα δύο 300αρια δεν είναι τίποτα μπροστά στα πρόστιμα που θα προέκυπταν με οποιοδήποτε άλλο τρόπο.και το ίδο θα έκανα και όμορα να ήταν.σας ευχαριστώ για τη βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος για το και τη διαδικασία απαλλαγής από το παράβολο των 300 Ε?

άρθρο 63.
3.α) Φορείς κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων που 
έχουν υποβάλλει αίτηση εξαίρεσης από την κατεδάφι−
ση αυθαίρετων κτισμάτων ή κτιριακών εγκαταστάσεων 
κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων στις κατά τόπους Δι−
ευθύνσεις Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού των 
Αποκεντρωμένων Διοικήσεων, μέχρι και τις 30.6.2012, 
στα πλαίσια του άρθρου 4 του ν. 3399/2005 (Α΄ 89) που 
καταργήθηκε, ανεξαρτήτως αν συμπλήρωσαν τυχόν 
διαπιστωθείσες ελλείψεις του φακέλου τους μετά την 
ημερομηνία αυτή, υπάγονται στις διατάξεις της παρ. 
13 του άρθρου 23 του ν. 4178/2013 (Α΄ 174), χωρίς την 
υποχρέωση προσκόμισης της τεχνικής έκθεσης μη−
χανικού, εφόσον υπάρχει ήδη στο φάκελο διάγραμμα 
κάλυψης και βεβαίωση στατικής επάρκειας, όπου αυτή 
απαιτείται, καθώς και χωρίς την υποχρέωση καταβολής 
του παραβόλου υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους 
τριακοσίων (300) ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι για πρωτη φορα αντιμετωπιζω το συγκεκριμενο θεμα και θα ηθελα και γω τα φωτα σας πανω στη διαδικασια

ενταξης σταυλικων εγκαταστασεων στον Ν.4178 :

1) την ενιαια αιτηση ενισχυσης απο που την προμηθευομαστε?

2) εχει γινει η υποδομη στο συστημα του 4178 για σταυλικες? δηλαδη ειναι ετοιμο να μας βγαλει παραβολο 300 Ε?

3) τους χαρτες του ο.π.ε.κ.ε.π.ε. τους ζηταμε τηλεφωνικα? αν καταλαβα καλα λειτουργουν ως μεσο αποδειξης

4) Τελικως εχουμε καταληξει, πως οι σταυλικες ειναι ανεξαρτητου επιφανειας ενω τα συνοδα κτιρια πρεπει να ειναι <35 τμ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σχετικά με αυτά που ρωτάς:

 

1) την εναία αίτηση ενίσχυσης θα πρέπει να στην προσκομίσει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής.

2) το σύστημα δέχεται κανονικά τις αιτήσεις, στο φύλλο καταγραφής επιλέγεις ως κατηγορία 'σταυλικές εγκασταστάσεις΄ και το πρόστιμο βγαίνει 300 ευρώ ανεξαρτήτως μέτρων και λοιπών παραμέτρων.

3) οι χάρτες συνοδεύουν την ενιαία αίτηση ενίσχυσης. Στις δικές μου περιπτώσεις ήταν μέτριας ποιότητας οπότε συμπλήρωσα με α/φ google earth πριν τις 28.7.11.

4) τα παραπάνω σαφώς και ισχύουν βάσει εγκυκλίων, δεν τίθεται καν θέμα αμφισβήτησής των.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα, να θεσω κ γω το ερωτημα μου σχετικα με τισ σταυλικεσ εγκαταστασεις στον 4178

 

ο πατερασ ειναι ιδιοκτητης αγρ/χιου κ εχει ανεγειρει νομιμως με Ο.Α. σταυλικη εγκατασταση, εχει παραχωρηθει στο γιο ομορο αγρχιο κ εχει ανεγειρει ο γιοσ στο αγρχιο του πατερα σε συνεχεια με τον υφισταμενο σταυλο σταυλουποστεγα τα οποια μπαινουν και στο δικο του αγρχιο.

Ερωτημα:θα κανω δυο δηλωσεις στο ονομα του γιου καθως θα παρω μισθωτηριο απο τον πατερα ή μια ενιαια δηλωση στο ονομα του γιου που θα περιγραφω κ τα δυο αγρχια???

να επισημαινω οτι μονο ο γιος εχει μητρωο ζωων απο τον ΟΠΕΚΕΠΕ

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.