Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Καλημερα Συναδελφοι

 

Ερωτηση σχετικα με σταυλικη εγκατασταση η οποια εχει αδεια αλλα ειναι μεσα στα 15 μετρα αποσταση απο τον δρομο ο πελατης θελει να κανει αλαγη χρηση σε μαγαζι εχει καμια ελπιδα? 

Η απλα δεν γινετα λογω αποστασης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους/όλες

σε σταυλική εγκατάσταση έχω τα εξής:

1. υπάρχει οικοδομική άδεια του 1999

2. δεν υπάρχει αύξηση χώρων διαμονής.

3. υπάρχει  μικρή αύξηση χώρων της σταυλικής εγκατάστασης (του κτιρίου της οικ. άδειας).

4. έχει γίνει στροφή κατά 90 μοίρες του κτιρίου της οικ. άδειας μέσα στο αγροτεμάχιο, χωρίς να υπάρχει παραβίαση Δ από τα όρια του αγροτεμαχίου.

5. έχει κατασκευασθεί μία αποθήκη εντός του ορίου Δ από το πίσω όριο του οικοπέδου.

Αν μπορεί κάποιος/α να βοηθήσει στο πως θα καταγραφούν στη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις να μην εμπίπτει το κτίσμα στις εξαιρέσεις της παρ.2

Σχεδιάζεις τα δύο κτίσματα(της άδεις και την πραγματικότητα), και ότι επιφάνεια περισσέυει από το περίγραμμα της άδειας, την γράφεις στο κουτάκι "Υ.Δ. κύριων χώρων (τμ)"

Μετά στο πλαίσιο "Τύπος αυθαιρεσίας", επιλέγεις " Σταυλικές εγκαταστάσεις"

Στην τεχνική έκθεση αναφέρεις την στροφή του κτιρίου, τα τετραγωνικά (συνολικά και αυθαίρετα) και τον τρόπο κατασκευής

Δίνεις το έντυπο με το 300ρι στον πελάτη να πληρώσει

Παίρνεις τα απαραίτητα (ΟΣΔΕ, Υ.Δ. ΑΜΟΙΒΗ!!)

και είσαι Ο.Κ.

  t.gif   t.gif
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,έχω πελάτη-κτηνοτρόφο ο οποίος δήλωνε επι σειρά ετών στον Οσδε τις εγκαταστάσεις του.ωστοσο εδώ και λίγα χρόνια έχει κάνει καινούριο στάβλο σε άλλο γήπεδο και δηλώνει μόνο τον νέο.Τα ερωτήματα μου:

1) μπορεί να κάνει τώρα αν ανοίξει το σύστημα τροποποιητική και να τα ξαναδηλώσει στον Οςδε ώστε να μπει στη ρύθμιση

2) οι παλιές εγκαστασεις βρίσκονται σε εντός σχεδίου οικόπεδο το οποίο έχει του 76 άδεια για αγροτική αποθήκη και όχι για στάβλο,αυτό αποκλείει την ένταξη του στη ρύθμιση ή όχι ;θέλω να πω οι εγκαταστάσεις πρέπει να έχουν άδεια για στάβλο ώστε να θεωρηθούν σταυλικές εγκαταστάσεις ή εφόσον τις δηλώνει ο κτηνοτρόφος στον Οσδε αυτό αρκεί;

Edited by batzmav
Link to comment
Share on other sites

Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι οι πρώην στάβλοι δεν χρησιμοποιούνται πλέον και ο κτηνοτρόφος δηλώνει τις νέες του εγκαταστάσεις.

Οπότε προσπαθείς να το περάσεις με το άρθρο 23 παρ. 13 για τις μη χρησιμοποιούμενες εγκαταστάσεις?

Αν κάνει δήλωση και γι αυτές και σου δώσει το αντίγραφο, μπορείς να τα περάσεις. Όμως δε νομίζω πως θα δεχτεί να δηλώσει κάτι που δεν είναι σωστό με κίνδυνο να χάσει σε περίπτωση ελέγχου και την υπάρχουσα επιδότηση που λαμβάνει.

 

 

13. Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων 
και συνοδών κτιρίων προσωρινής διαμονής σε δημόσιες 
υπό νόμιμη παραχώρηση ή ιδιωτικές εκτάσεις εκμεταλ−
λευόμενες νομίμως από κτηνοτρόφους, οι οποίες είναι 
καταχωρημένες στο Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρι−
σης και Ελέγχου Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων (ΟΣΔΕ) 
μπορούν να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος νό−
μου χωρίς την καταβολή προστίμου, αφού υποβάλλουν:
α) Αίτηση.
β) Αντίγραφο της Ενιαίας Αίτησης Ενίσχυσης, με τα 
αντίστοιχα αποσπάσματα χάρτη, όπου θα αποτυπώνο−
νται από τον μηχανικό τα σημεία των σταυλικών εγκα−
ταστάσεων.
γ) Τεχνική έκθεση μηχανικού, όπου δηλώνεται ότι οι 
επιφάνειες του κτίσματος ή των κτισμάτων προσωρινής 
διαμονής δεν υπερβαίνουν συνολικά τα 35,00 τ.μ., καθώς 
και ο τρόπος κατασκευής αυτών και των σταυλικών 
εγκαταστάσεων.
δ) Παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους 
τριακοσίων (300) ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα.Ηθελα να ρωτησω το εξης: Κτηνοτροφος εχει σταυλικες εγκαταστασεις κ θελει να ενταχθει στον 4178. Πηγα να παρω τη δηλωση οσδε κ ειδα οτι εχει δηλωμενες μονο τις σταυλικες εγκαταστασεις κ οχι το αγροτεμαχιο πανω στο οποιο ειναι κτισμενες αυτες.Σε ερωτηση μου στην υπηρεσια μου απαντησαν οτι αν ηθελε θα μπορουσε να ειχε δηλωσει κ το αγροτεμαχιο πανω στο οποιο εχει τις εγκαταστασεις ως αγραναπαυση. Με δηλωμενες στη δηλωση οσδε μονο τις σταυλικες εγκαταστασεις κ οχι το αγροτεμαχιο μπορει να μπει στον 4178 κ να ξεμπερδευει με 300 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

O κτηνοτρόφος επιδοτείται διαφορετικά από έναν καλλιεργητή γης. Επομένως αυτός δήλωσε το στάβλο και τα ζώα, ως όφειλε.  Ο εντοπισμός των στάβλων δεν γίνεται από το σύστημα του ΟΠΕΚΕΠΕ ή από το αντίγραφο της δήλωσης? 

Αν δεν κάνω λάθος κάπου στην όλη δήλωση υπάρχει ο εντοπισμός. Κάνε μια προσπάθεια επικοινωνίας με τον ΟΠΕΚΕΠΕ αν δεν βρεις άκρη στις τοπικές ενώσεις που έχουν αναλάβει τη διαδικασία υποβολής των δηλώσεων δικαιωμάτων κτηνοτρόφων κ καλλιεργητών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αντιστοιχη περιπτωση, αλλα επειδη με ρωτησε συναδελφος.

 

Ισχυει οτι το συστημα του ΤΕΕ δεν εκδιδει το παραβολο των 300Ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.