Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Καλημέρα,

Συγκρίνουμε τα μεγέθη που αναγράφονται στην αίτηση του ΟΣΔΕ με την υφιστάμενη κατάσταση;

1)Παράδειγμα μου: μετά απο μέτρησή μου αποτύπωσα κατασκευές 630 τ.μ. ενώ στην αίτηση του 2015 αναφέρονται 400τ.μ. σταυλικές κατασκευές.Βάζω στον Ν.4178/13 αυτά που μέτρησα ή αυτά που αναγράφονται στην αίτηση;

2)έχω μια υπόνοια ότι τα 100 τ.μ. από τα 630 τ.μ. που μέτρησα είναι σταυλικές κατασκευές μετά το 2011.Τι θεωρείτε ορθότερο...του λέω να τα γκρεμήσει; καθώς δεν τα διακρίνω καθαρά στο απόσπασμα google earth.Ευχαριστώ

 

Πιστεύω πως πρέπει να βάλεις αυτά που αποτύπωσες.Πες στον πελάτη σου στη φετινή δήλωση στον ΟΣΔΕ που θα κάνει να βάλει τα τετραγωνικά που αποτύπωσες αν είναι εφικτό.

Τώρα για το δεύτερο που αναφέρεις, σε παρόμοια δικιά μου περίπτωση,σε στάβλο νομίμως υφιστάμενο υπάρχουν αυθαιρεσίες πριν το 11 αλλά και ένα υπόστεγο που έγινε πέρσι.Σκέφτομαι να προχωρήσω στη ρύθμιση και να ρυθμίσω τις προ του 11 αυθαιρεσίες αφήνοντας έξω το υπόστεγο.Θυμάμαι ότι σε ερώτηση που είχα κάνει στο helpdesk μου είχαν αναφέρει πως έχω τη δυνατότητα να προχωρήσω σε ρύθμιση για τα κτίρια που μπορούν να ρυθμιστούν και να αφήσω εκτός ρύθμισης αυτά που έγιναν μετά την κόκκινη γραμμή,χωρίς βέβαια να είναι δυνατή η χορήγηση βεβαίωσης εννοείται.

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση που αναφέρεις να τα γκρεμίσει ο πελάτης αλλά δε ξέρω κατά πόσο είναι διατεθειμένος να το κάνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ΟΣΔΕ οι ψηφιοποιήσεις των σταυλικών εγκαταστάσεων γίνονται πολύ χονδρικά ως προς το στίγμα κι ένα τυπικό περίγραμμα. Άρα οι επιτόπιες μετρήσεις είναι αυτές που λαμβάνονται υπόψη.

 

ifanik

Όταν ξεκινήσει το καινούριο ΟΣΔΕ πες τον πελάτη σου να κάνει διόρθωση. Καταρχάς θα "καθαρίσει" από το τεμάχιο που είναι δηλωμένο ως ελιές τον σταύλο του. Τα πέριξ του σταύλου θα συνεχίσουν να δηλώνονται ως ελιές αλλά η περιοχή του σταύλου θα μείνει κενή ώστε είτε:

 

1) Να το δηλώσει στο ΟΣΔΕ ο ίδιος ως σταυλική εγκατάσταση. Θα πρέπει να έχει ζώα για να το κάνει αυτό και να κάνει έναρξη εκμετάλλευσης στο κτηνιατρείο. Τα μοναδικά ζώα που δεν χρειάζονται έναρξη εκμετάλλευσης από το κτηνιατρείο είναι οι κότες και τα κουνέλια. Οπότε μπορεί να πει ότι εκεί βάζει κότες ή κουνέλια.

 

2) Να το δηλώσει στο ΟΣΔΕ κάποιος άλλος που είναι όντως κτηνοτρόφος ως ενοικιαστής. Οπότε θα φαίνονται τα στοιχεία ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εχω περιπτωση εταιριας ΟΕ που εχει στην κατοχη της χοιροτροφειο. Εχουν κανει δηλωση ΟΣΔΕ  για το 2015 οπου φαινονται οι σταυλικες εγκαταστασεις και εχει δηλωθει το ζωικο κεφαλαιο. Προχωραω κανονικα με τα 300 ευρω ετσι δεν ειναι?Θελω να πω υπαρχει προβλημα που προκειται για νομικο προσωπο μιας και μιλαμε για εταιρια ΟΕ??

Link to comment
Share on other sites

κατ΄ αρχας,

δεν ειπες ποιος ειναι ιδιοκτητης  της γης...

 

αν οι αυθαιρεσιες εχουν γινει πριν το 2011 ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτες τοσο της γης οσο και του χοιροτροφειου ειναι τα δυο μελη της ΟΕ. Έχουν κάνει ΕΑΕ για το έτος 2015 όπου έχουν δηλώσει ζωικό κεφάλαιο και σταυλικές εγκαταστάσεις.έχουν άδειες για το μεγαλύτερο μέρος των εγκαταστάσεων απλώς έχουν και κάποια αυθαίρετα τα οποία έχουν κατασκευαστεί πριν το 2011. Γενικότερα πληρούν τις προυποθεσεις απλως το ρωτησα γιατι δεν μου ξανατυχε περιπτωση εταιριας και μαλιστα χοιροτροφειου.

 

Πρόκειται για νομικό δηλαδή πρόσωπο.Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό?

Edited by tastopo
Link to comment
Share on other sites

η ΟΕ  θα μπορουσε να κανει την τακτοποιηση, εάν ειχε δικαιωμα εκδοσης ΟΑ με βαση το μισθωτηριο.

 

Επομενως, τα φυσικα προσωπα ειχαν αδεια για καποια κτισματα,  εκαναν και καποια αυθαιρετα

επομενως προχωρουν και κανουν την τακτοποιηση ατομικα, ως ιδιοκτητες του γηπεδου,

 με βαση την ασκηση σε αυτο κτηνοτροφικης επιχειρησης.

 

 

Η ΟΕ δεν ανακατευεται αφου ειναι "μισθωτρια" του ακινητου.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σωστα επισημαινεις,ιδιοκτητες του αγροτεμαχιου ειναι τα δυο μελη της ΟΕ σαν φυσικα προσωπα. Ταυτοχρονα οι ιδιοι  σαν μελη της ΟΕ ασκουν κτηνοτροφικη δραστηριοτητα στο αγροτεμαχιο αφου ειναι ιδιοκτητες του χοιροστασιου. Οποτε αν καταλαβαινω σωστα τακτοποιω με την ευνοικη ρυθμιση των 300 ευρω αφου τα μελη της ΟΕ εχουν δηλωσει στον ΟΣΔΕ τις σταυλικες-χοιροτροφικες εγκαταστασεις και στα στοιχεια ιδιοκτητων περναω τους δυο ιδιοκτητεςτου αγροτεμαχιου και μελη της ΟΕ  σαν φυσικα προσωπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο ΟΣΔΕ οι ψηφιοποιήσεις των σταυλικών εγκαταστάσεων γίνονται πολύ χονδρικά ως προς το στίγμα κι ένα τυπικό περίγραμμα. Άρα οι επιτόπιες μετρήσεις είναι αυτές που λαμβάνονται υπόψη.

 

ifanik

Όταν ξεκινήσει το καινούριο ΟΣΔΕ πες τον πελάτη σου να κάνει διόρθωση. Καταρχάς θα "καθαρίσει" από το τεμάχιο που είναι δηλωμένο ως ελιές τον σταύλο του. Τα πέριξ του σταύλου θα συνεχίσουν να δηλώνονται ως ελιές αλλά η περιοχή του σταύλου θα μείνει κενή ώστε είτε:

 

1) Να το δηλώσει στο ΟΣΔΕ ο ίδιος ως σταυλική εγκατάσταση. Θα πρέπει να έχει ζώα για να το κάνει αυτό και να κάνει έναρξη εκμετάλλευσης στο κτηνιατρείο. Τα μοναδικά ζώα που δεν χρειάζονται έναρξη εκμετάλλευσης από το κτηνιατρείο είναι οι κότες και τα κουνέλια. Οπότε μπορεί να πει ότι εκεί βάζει κότες ή κουνέλια.

 

2) Να το δηλώσει στο ΟΣΔΕ κάποιος άλλος που είναι όντως κτηνοτρόφος ως ενοικιαστής. Οπότε θα φαίνονται τα στοιχεία ιδιοκτήτη.

Καλημέρα και καλό Πάσχα να έχουμε! Έχω μια πανομοιότυπη περίπτωση: αγροτεμάχιο ελαιόδεντρων ο ιδιοκτήτης επαγγελματίας αγρότης και οι αυθαιρεσίες είναι:

α) Κατοικία χωρίς Ο.Α. κατασκευασμένη το 1984 Κατ. 5

β) Κτίσμα γεώτρησης (αντλητική εγκατάσταση) Κατ.3

γ) Δεξαμενή νερού Κατ.3 και

δ) Στσυλικές εγκαταστάσεις περίπου 44 τ.μ.

 

Οι σταυλικές εγκαταστάσεις χρησιμοποιούνται καθαρά για στέγαση ζώων ( κότες κουνέλια κτλ) χωρίς κτίρια προσωρινής διαμονής.

Επίσης το σταυλικό κτίσμα είναι 4 δωμάτια οπότε αν υπάρχει θέμα με το max των 35 τ.μ. μπορούν να δηλωθεί κάποιο από αυτά αποθήκη.

Επειδή όπως καταλαβαίνετε τα πρόστιμα είναι μεγάλα κοιτάω να γλιτώσω ότι μπορώ! Τι λέτε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.