Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

εχεις σε εκτος σχεδιου

μια κατοικια εμβαδου....τμ

εχει και καποια κοτετσια..40 τμ. [δεν τις εχεις στον  ΟΣΔΕ...προφανως...]

το γηπεδο εχει εμβαδον  ...τμ.

 

με τις σταυλικες δεν  βλεπω να πηγαινεις

 

αλλους μειωτικους  δεν εχεις???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχεις σε εκτος σχεδιου

μια κατοικια εμβαδου....τμ

εχει και καποια κοτετσια..40 τμ. [δεν τις εχεις στον  ΟΣΔΕ...προφανως...]

το γηπεδο εχει εμβαδον  ...τμ.

 

με τις σταυλικες δεν  βλεπω να πηγαινεις

 

αλλους μειωτικους  δεν εχεις???

Η κατοικία είναι περίπου 70 τ.μ. και το γήπεδο περίπου 5 στρέμματα. Απλά επειδή είναι η πρώτη μου δουλειά είμαι λίγο χαμένος... Διαφορετικά δηλώνοντας τα κοτέτσια μεταποίηση πρωτογενούς τομέα το πρόστιμο είναι πάνω από 3000€... καλύτερα να τα γκρεμίσει δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Οι ευεργετικές διατάξεις για σταυλικές εγκαταστάσεις αφορά σε σταυλικες εγκαταστάσεις κτηνοτρόφων καταχωρημένες στον ΟΣΔΕ.

Από τα λεγόμενά σου δεν νομίζω ότι έχεις τέτοια περίπτωση. Επίσης ούτε μεταποίηση πρωτογενούς τομέα θεωρώ ότι είσαι.

 

Αυτα τα κλασσικά κοτέτσια-παράγκες-κουνέλια και λοιπά που διαθέτουν ιδιώτες σε χωριά κυρίως δυστυχώς δεν ανήκουν στα παραπάνω και ναι επιβεβαιώνω ότι στο 90% των περιπτώσεων πιο πολύ συμφέρει να τα γκρεμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι ευεργετικές διατάξεις για σταυλικές εγκαταστάσεις αφορά σε σταυλικες εγκαταστάσεις κτηνοτρόφων καταχωρημένες στον ΟΣΔΕ.

Από τα λεγόμενά σου δεν νομίζω ότι έχεις τέτοια περίπτωση. Επίσης ούτε μεταποίηση πρωτογενούς τομέα θεωρώ ότι είσαι.

 

Αυτα τα κλασσικά κοτέτσια-παράγκες-κουνέλια και λοιπά που διαθέτουν ιδιώτες σε χωριά κυρίως δυστυχώς δεν ανήκουν στα παραπάνω και ναι επιβεβαιώνω ότι στο 90% των περιπτώσεων πιο πολύ συμφέρει να τα γκρεμίσεις.

Ναι αλλά ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης είναι κατ'επάγγελμα αγρότης και λαμβάνει ενίσχυση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ για το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο ως καλλιέργεια ελιάς οπότε και κάνει δήλωση στον ΟΣΔΕ. Αν τα συμπεριλάβει φέτος στη δήλωση του ή τα εκμισθώσει σε κτηνοτρόφο; Γιατί να μη γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

κι αν εκει ειναι η κυρια κατοικια...

 

με γηπεδο 5 στρ.

νομιζω οτι,

 

δικαιουται να την τακτοποιήσει/ ή και νομιμοποιησει

και να νομιμοποιησει και τις  "αποθηκες" που δικαιουται να εχει με το Δ 270

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

κι αν εκει ειναι η κυρια κατοικια...

 

με γηπεδο 5 στρ.

νομιζω οτι,

 

δικαιουται να την τακτοποιήσει/ ή και νομιμοποιησει

και να νομιμοποιησει και τις  "αποθηκες" που δικαιουται να εχει με το Δ 270

Δε νομίζω γιατί δεν καλύπτονται οι απαιτούμενες αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου. Και δεν είναι εκεί η κύρια κατοικία δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

nikorapa

".... Διαφορετικά δηλώνοντας τα κοτέτσια μεταποίηση πρωτογενούς τομέα το πρόστιμο είναι πάνω από 3000€... καλύτερα να τα γκρεμίσει δλδ."

 

Οι ευεργετικές διατάξεις για σταυλικές εγκαταστάσεις αφορά σε σταυλικες εγκαταστάσεις κτηνοτρόφων καταχωρημένες στον ΟΣΔΕ.

Από τα λεγόμενά σου δεν νομίζω ότι έχεις τέτοια περίπτωση. Επίσης ούτε μεταποίηση πρωτογενούς τομέα θεωρώ ότι είσαι.

 

Αυτα τα κλασσικά κοτέτσια-παράγκες-κουνέλια και λοιπά που διαθέτουν ιδιώτες σε χωριά κυρίως δυστυχώς δεν ανήκουν στα παραπάνω και ναι επιβεβαιώνω ότι στο 90% των περιπτώσεων πιο πολύ συμφέρει να τα γκρεμίσεις.

σωστα

..

αλλο καλυτερο δεν εχει..απο το να τα ...."γκρεμισει..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά!!!!Χρόνια πολλά!!
Έχω μια ρύθμιση 4178 για σταυλικές εγκαταστάσεις και είχε πάρει εξαίρεση κατεδάφισης με άρθρο 4 του ν. 3399/2005 (Α'89)και δεν χρειάζεται παράβολο 300 ευρώ;
Κάνω τηνρύθμιση και το αναφέρω στην τεχνική έκθεση (την αίτηση εξαίρεσης κατεδάφισης).
είναι σταυλικές εγκαταστάσεις συνολικού εμβαδού 450 τ.μ για 236 πρόβατα. Είναι 1,2 τ.μ. ή 1,5 τ.μ. ανά πρόβατο; πόσα τ.μ . μποώ να τα δηλώσω ως αποθήκες; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω για 1.2 ανά πρόβατο Εγώ γράφω στην τεχνική ένα κείμενο που αναγράφει αυτό που περιγράφει ο νόμος για αυτά που έχουν καταθέσει φάκελο για εξαίρεση από κατεδάφιση 30-6-12 και βάζω και τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης (που μερικές φορές είναι και 2 -7-2012 γιατί ενώ το κατάθεσαν , οι υπάλληλοι μπορεί να το παρέλαβαν παρασκευή 29-7-12 ,  αλλά το πρωτοκόλλησαν την δευτέρα 2-7-2012  γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν θα τα λάμβαναν αφού θα είχε λήξει η προθεσμία - Ελληνικό δημόσιο ...) Ίσως κάποια να είναι και περιπτώσεις με σφραγίδα ταχυδρομείου που έφτασαν μετά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθειά σας, σχετικά με την παρακάτω υπόθεση...σε αγροτεμάχιο, ιδιοκτησίας του πατέρα του πελάτη μου, ο πελάτης μου (κτηνοτρόφος) έχει ανεγείρει σταυλικές εγκαταστάσεις ενώ επιπλέον το δηλώνει και στο ΟΣΔΕ. Ωστόσο, ο πατέρας έχει πεθάνει και κληρονόμοι έρχονται τα πέντε τέκνα αυτού (μαζί με αυτόν) και η μάνα... Πράξη αποδοχής κληρονομιάς δεν έχει γίνει...

 

Μπορώ να τακτοποιήσω, στο όνομα του πελάτη μου (με την συνένεση των υπολοίπων και τα ποσοστά τους), πληρώνοντας τα 300e ή θα πρέπει να υπαχθεί διαφορετικά (Υ.Δ. - Υ.Κ.) ως πρωτογενής τομέας χωρίς τις διατάξεις του άρθρου 23;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.