Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Για την ιστορία τα ενώτια είναι πολλαπλάσια των ζώων, οι έλεγχοι γίνονται κατόπιν άτυπου τηλεφωνήματος από γνωστό, δίνοντας το χρόνο για να πάρεις απ' το δίπλα χωριό όσα ζώα σου λείπουν και να τους βάλεις τα δικά σου ενώτια. Δεν είναι η εξαίρεση είναι ο κανόνας.

 

Ο νόμος λοιπόν τακτοποιεί όσους κτηνοτρόφους είναι καταγεγραμένοι στο σύστημα των επιδοτήσεων και όσοι είναι εκτός (όπως ήταν ο πατέρας επειδή είχε γούστο να φτιάξει 50 πρόβατα τα οποία σημειωτέον του απέδιδαν κέρδη και χωρίς επιδότηση) τους αφήνει εκτός.

 

Τέλος πάντων αν θέλουν να τους ευνοήσουν, καλώς να το κάνουν... αλλά να το κάνουν γιατί έχουν περάσει 3 μήνες από την δημοσίευση του νόμου!

 

Ο νόμος είναι άδικος και για άλλες κατηγορίες... ποια βιοτεχνία ή επαγγελματικό εργαστήριο το οποίο έκλεισε ένα χώρο με χ τετραγωνικά τα οποία συνήθως είναι πολλά μπορεί να πληρώσει αυτή την εποχή συντελεστή χρήσης 0.6 επι τα τετραγωνικά?? συντελεστή μεγαλύτερο από οτι για β κατοικία -κανονική έπαυλη- σε περιοχή με τιμή ζώνης μικρότερη από 1500€/τ.μ...... ή μήπως όλες οι βιομηχανίες "είναι η χαλυβουργική" που έχει λεφτά ο Αγγελόπουλος???

 

Μη σοβαρά πράγματα το λέω εγώ.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ ήταν λίγο πονηροί οι ελεγκτές και τα έβαφαν με σπρέι κατά την καταμέτρηση (ήμουν παρόν επειδή έτυχε να κάνω το τοπογραφικό σε διπλανό κτήμα και το είδα)  πάντως συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε σε πολλά από το πάνω ποστ 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την απάτη μπαίνει τέλος με τους πομπούς στο στομάχι των ζώων που έρχεται σύντομα σε εφαρμογή.

 

Για τα υπόλοιπα πρέπει να κινηθεί το υπουργείο.

Πέρισυ με χρήση του 4056/12 και ένα αγώνα που κράτησε μήνες ενέστειλα πρόστιμο διατήρησης 13500€, φέτος δεν ξέρω τι να κάνω... Ή πρέπει να κάνω τακτοποίηση με 300€ - 45000€ - 90000€, φυσικά τα δυο τελευταία σενάρια απορρίπτονται και τότε η μόνη λύση είναι παράβολο και άδεια νομιμοποίησης αφού κατεδαφιστεί όσο τμήμα της κατασκευής είναι εντός της αναδασωτέας έκτασης και την υποχρεωτικής πλάγιας απόστασης ένα σενάριο γύρω στα 10000€ μένοντας με το μισό κτίριο.... Όλα αυτά πριν βεβαιωθεί το πρόστιμο διατήρησης για το 2013 γύρω στο Μάρτιο. Και αν καταφύγουμε σε αυτή τη λύση και μετά βγεί ότι γίνονταν η δουλειά με 300€?

 

Είναι απ' τις περιπτώσεις που δεν θες να έχεις στο γραφείο...

Edited by arxrts
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει μελέτη στατικής επάρκειας ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι ερώτημα που μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.

Στατική επάρκεια σε σκουριασμένες κοιλοδοκούς "δεμένες" όπως να ναι και η λαμαρίνα απλά να στέκεται από πάνω... αναρωτιέμαι τι θα μου δείξει η πουσόβερ χαχαχα  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπαν και κάτι καινούργιο πότε θα τα εφαρμόσουν θα ήταν είδηση 

 

Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Το επιτέλους πήγαινε στο ότι "έσπασαν" τη σιωπή τους...

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι ότι, μιλάει για "...κυοφορούμενο νομοσχέδιο", δηλαδή, ότι, αποφάσισαν επιτέλους να ασχοληθούν πραγματικά με νομοθετικό έργο κι όχι με νομοθέτηση μέσω εγκυκλίων και ...μπαρμπούτσαλα!!!!

Ίδωμεν αν και λίγο δύσκολο για να γίνει πιστευτό!!!!

Ίσως όμως και να μην ακουμπήσει αυτή η ....αναδυόμενη νομοθετική πρωτοβουλία και άλλα "προβλήματα" του 4178.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

περασε ενας μηνας 18/12 απο το τελευταιο ποστ του  Iasona  !!!!! αλλαξε τιποτα για την πολυπαθη ομαδα των  αγροτων-κτηνοτροφων?? 

Link to comment
Share on other sites

g.earth.jpg

 

Σα να σου λέει, νταξ καλό και το Κτηματολόγιο, άααλλα σαν το G.Earth δεν έχει!

Μήπως να στείλουμε και φωτό από street view με τα ζώα πρώτο πλάνο; :mrgreen:  

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.