Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές για βουλκανιζατέρ


mech.eng

Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι, με ρώτησε πελάτης αν γίνεται βγάλει άδεια σε βουλκανιζατέρ χωρίς να έχει κάποια συγκεκριμένη έδρα - κτήριο...ουσιαστικά να έχει ένα αμάξι με τον απαραίτητο εξοπλισμό και να τον παίρνουν τηλέφωνο και να πηγαίνει να εξυπηρετεί τον κόσμο στον δρόμο ( κάτι σαν τις οδικές βοήθειες)..δεν ήξερα να του απαντήσω και είπα αν γνωρίζει κάποιος κάτι

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα γιατί δεν προβλέπεται απο την νομοθεσία.

Μόνο αν έχει άδεια συνεργείου μπορεί να κάνει αυτή εργασία αλλά και πάλι δεν θα πάρει άδεια για εξυπηρέτηση εκτός συνεργείου, απλά θα πηγαίνει με το αυτοκίνητο του να παράσχει προσωρινά βοήθεια (πχ να πάρει μπρός ή να το ρυμουλκήσει) μέχρι να μεταφερθεί στο χώρο συνεργείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα,

Ενας γνωστός μου στην επαρχια θέλει να αγοράσει βουλκανιζατερ (την επιχειρηση μαζί με εμπόρευμα) ήδη σε λειτουργία χρόνια. Αυτός που του το πουλά του είπε ότι πιθανόν χρειάζεται να έχει μηχανολόγο (ο γνωστός μου δεν έχει κάποιο πτυχίο σχετικό), διότι εκείνος είχε προσλάβει για ένα μήνα, αλλά μετα τον απέλυσε. Κάποιος άλλος του είπε ότι καταργήθηκε αυτο.

Επειδη δεν έχω ασχοληθεί με κάτι σχετικό ποτέ

1. το βουλκανιζατερ ανήκει στα συνεργεία ή δεν ανηκει αυτό? χρειάζεται τεχνικό οχημάτων? ή εχει καταργηθεί κάτι?

2. ποιός γίνεται τεχνικός οχημάτων? μπορεί ο ίδιος απλά με κάποια σεμινάρια και μετά με αναγγελία?

3. εγω ψάχνοντας έιδα ότι όταν κάνει έναρξη πρέπει να καταθέσει και τα στοιχεία (αν ο ίδιος δεν είναι τεχνικός) υπαλλήλου με μόνιμη σχέση και μάλιστα δεν πρέπει ο υπάλληλος να είναι και υπάλληλος σε άλλον στην ιδια περιφέρεια/ Ισχύει?

4. παράνομα δεν απέλυσε ο προηγούμενος τον μηχανολόγο? Δηλαδη ουσιαστικά επι χρόνια είναι χωρίς άδεια?

5. απο την στιγμη που η επιχείρηση λειτουργει ήδη χρειάζονται και όλα τα άλλα δικαιολογητικα (μελέτες και βεβαιώσεις ) που περιγάφονται εδώ ?   http://www.yme.gr/index.php?tid=390

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.