Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Αυτό το λες επειδή έχει μόνο την άδεια νομιμοποίησης? γιατί ξέχασα να γράψω ότι η άδεια νομιμοποίησης του 1988 αφορά ένα μέρος της κατοικίας μόνο γιατί για το υπόλοιπο έχει άδεια οικοδομική. Δηλαδή στο αγροτεμάχιο έχω μια άδεια οικοδομής του 1969 γι΄ αυτό έχω μπερδευτεί με το αν θεωρήσω ότι έχει άδεια οικοδομής με τι συντελεστές συγκρίνω τα αυθαίρετα μέτρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το λες επειδή έχει μόνο την άδεια νομιμοποίησης? γιατί ξέχασα να γράψω ότι η άδεια νομιμοποίησης του 1988 αφορά ένα μέρος της κατοικίας μόνο γιατί για το υπόλοιπο έχει άδεια οικοδομική. Δηλαδή στο αγροτεμάχιο έχω μια άδεια οικοδομής του 1969 γι΄ αυτό έχω μπερδευτεί με το αν θεωρήσω ότι έχει άδεια οικοδομής με τι συντελεστές συγκρίνω τα αυθαίρετα μέτρα

Φίλε/ φίλη gella, αν παρουσιάζεις τα στοιχεία λίγα λίγα και διαφοροποιημένα κάθε φορά (άδεια επισκευων ή άδεια νομιμοποίησης???) προσωπικά ''΄χάνομαι''. Μήπως σου είναι εύκλο να ξαναγράψεις τα δεδομένα ως έχουν ??? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ φίλε αυτά είναι τα δεδομένα

Το 1969 έχει βγει άδεια ισόγειας κατοικίας σε αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο, το κτίριο κτίζεται περισσότερα μέτρα από αυτά τις αδείας και το 1988 εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης για τις υπερβάσεις. Μετέπειτα το 2000 κτίζεται ακόμα μια ισόγεια κατοικία σε απόσταση από την πρώτη. Μέχρι τότε το αγροτεμάχιο παραμένει άρτιο και οικοδομήσιμο το 2008 αλλάζουν οι όροι δόμησης της περιοχής για τα εκτός σχεδίου εντός ζώνης αγροτεμάχια και πλέον δεν θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα. Το πρόβλημα μου είναι τι κάνω θεωρώ ότι έχει άδεια το αγροτεμάχιο λογω της αρχικής του 1969 και με τη δεδομένα συγκρίνω τα αυθαίρετα για τις υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης αφού σήμερα το αγροτεμάχιο δεν είναι άρτιο? Ή θεωρώ ότι δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ φίλε αυτά είναι τα δεδομένα

Το 1969 έχει βγει άδεια ισόγειας κατοικίας σε αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο, το κτίριο κτίζεται περισσότερα μέτρα από αυτά τις αδείας και το 1988 εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης για τις υπερβάσεις. Μετέπειτα το 2000 κτίζεται ακόμα μια ισόγεια κατοικία σε απόσταση από την πρώτη. Μέχρι τότε το αγροτεμάχιο παραμένει άρτιο και οικοδομήσιμο το 2008 αλλάζουν οι όροι δόμησης της περιοχής για τα εκτός σχεδίου εντός ζώνης αγροτεμάχια και πλέον δεν θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα. Το πρόβλημα μου είναι τι κάνω θεωρώ ότι έχει άδεια το αγροτεμάχιο λογω της αρχικής του 1969 και με τη δεδομένα συγκρίνω τα αυθαίρετα για τις υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης αφού σήμερα το αγροτεμάχιο δεν είναι άρτιο? Ή θεωρώ ότι δεν έχει?

1. Δυστυχώς εμπίπτεις (στις εντελώς άδικες κατ'' εμέ) περιπτώσεις όπου δηλώνεις ''χωρίς άδεια'' επειδή

 - είναι μικρότερο λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης

 - δεν είναι άρτιο & οικοδομήσιμο παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα.

 

Επειδή δεν ευθύνεται ο ιδοκτήτης γαι τα παραπάνω αλλά η Διοίκηση (αφού άλλαξαν οι όροι δόμησης), μήπως σε ''παίρνει'' χρονικά μπας και βγεί καμμία ''ενημερωτική εγκ.'' ????

 

2. Οταν δηλώνεται ''χωρίς άδεια'' δεν υπολογίζονται οι συντ. επιβάρυνσης για υπερβάσεις δόμησης - κάλυψης - πλάγιας απόστασης. ''Κλειδώνουν'' στο σύστημα.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Όμως η κατάτμηση δεν έγινε από τον ιδιοκτήτη, αλλά από το δημόσιο, όπως λέει και ο Αστέριος. Συνεπώς ΙΣΩΣ μπορείς να το πας ΜΕ ο.α..

Για να βρεις κάλυψη, Δ, κλπ, πιστεύω ότι θα τα πάρεις από το ΤΟΤΕ τοπογραφικό.

 

Δεν είναι και η πιο ξεκάθαρη περίπτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα το πάει με ΟΑ και θα ελέγξει με τα τότε δεδομένα για να βρει τις αυθαιρεσίες.

Στη συνέχεια για να βρει τους συντελεστές των υπερβάσεων θα ελέγξει με τα σημερινά επιτρεπόμενα (δηλαδή, πιασ' τ' αυγό και κούρευτο).....

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια επισκευών, τι οικόπεδο εμφάνιζε ??

Πότε προέκυψαν τα 2 οαγροτεμάχια ??? Πρό ή μετά των Πράξεων ??? (1337/83 - άδειας επισκευών).

Είναι ιδίου ιδιοκτήτη (τα 2 αγροτεμάχια ??)

     Η άδεια επισκευών εμφανίζει μόνο το πρώτο αγροτεμάχιο, καθώς εκεί βρίσκετε το κτίσμα του 1337/83 (το οποίο και επισκευάζετε). Το 1998 αγοράστηκε το δεύτερο αγροτεμάχιο. Κατά την άδεια επισκευών κτίστηκαν η προέκταση στο πρώτο αγροτεμάχιο (έως το όριο) και κολλητά το μπαλκόνι. Οι κολόνες που στηρίζετε το μπαλκόνι και η προβολή αυτού στο επίπεδο βρίσκονται στο δεύτερο αγροτεμάχιο. Οι ιδιοκτήτες από το 1998 και μετά είναι οι ίδιοι και για τα δύο  

Link to comment
Share on other sites

     Η άδεια επισκευών εμφανίζει μόνο το πρώτο αγροτεμάχιο, καθώς εκεί βρίσκετε το κτίσμα του 1337/83 (το οποίο και επισκευάζετε). Το 1998 αγοράστηκε το δεύτερο αγροτεμάχιο. Κατά την άδεια επισκευών κτίστηκαν η προέκταση στο πρώτο αγροτεμάχιο (έως το όριο) και κολλητά το μπαλκόνι. Οι κολόνες που στηρίζετε το μπαλκόνι και η προβολή αυτού στο επίπεδο βρίσκονται στο δεύτερο αγροτεμάχιο. Οι ιδιοκτήτες από το 1998 και μετά είναι οι ίδιοι και για τα δύο  

Προσωπική άποψη: Μία δήλωση με τα στοιχεία των 2 συνιδιοκτητών, ένα τοπογραφικό που να δείχνει ξεκάθαρα τα αγροτεμάχια και αναφορά όλων στην Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό είχα σκοπό, ένα τοπογραφικό με αναφορά (κορυφές, πλευρές, επιφάνεια)και για τα δύο τεμάχια και για το όλο και σαφώς αναφορά στην Τ.Ε.

Φίλε μου να σε ευχαριστήσω και πάλι , καλημέρα   

Link to comment
Share on other sites

Οι χώροι με μειωμένο συντελεστη,(με βοηθητικη χρήση,όπως υπόγειες αποθήκες,γκαραζ κλπ,) συνυπολογίζονται στις επιφάνειες για την επιλογή της κατηγορίας,καθώς και τον υπολογισμό των ποσοστών των υπερβάσεων δόμησης στα φύλλα καταγραφής ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.