Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Πάντως σύμφωνα με τον ΝΟΚ - Άρθρο 23.1.δ. τμήμα που έχει εξαιρεθεί οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4178/13, θεωρείται νομίμως υφιστάμενο με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι η ερώτηση του συναδέλφου σχετίζεται με το αν θα επιβάλλει υπέρβαση κάλυψης στους ορόφους λόγω του ότι οι υπερκείμενοι όροφοι δεν "πατάνε" σε νόμιμο περίγραμμα κάλυψης. 

Ας μας πει φυσικά ο ίδιος αν εννοεί κάτι τέτοιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτή είναι η ερώτηση. Δηλαδή πως τακτοποιούνται οι από πάνω όροφοι, με ΥΚ ή όχι, εγώ λέω ότι θα έχουν ΥΚ αφού σε κάθε περίπτωση υπερβαίνουν το νόμιμο περίγραμμα της άδειας με την οποία κατασκευάστηκαν, ανεξάρτητα του αν το ισόγειο τμήμα είναι πλέον νόμιμο ή όχι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως το ισόγειο είχε τηρήσει το εγκεκριμένο περίγραμμα τόσο από άποψη διαστάσεων όσο και από άποψη θέσης στο οικόπεδο, οι αυθαίρετοι όροφοι λογικά δεν πρέπει να επιβαρυνθούν με Υ.Κ σ αυτή την περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι θεωρητικό περισσότερο (αν και έχω παρόμοια περίπτωση που μπορεί να το επικαλεστώ).

 

Δηλαδή αν η ΚΑΤ 1 δημιουργεί de facto κατάσταση νομίμου περιγράμματος ,με ότι αυτό συνεπάγεται, όπως λέει και ο νικ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα μας είναι η ρύθμιση αυθαιρέτων όπως το είπε ο νικ.

Οι όροφοι δεν πατάνε σε νόμιμο περίγραμμα και λαμβάνουν ΥΚ.

 

Για έκδοση άδειας δεν γνωρίζω αν οι Υ.ΔΟΜ δημιουργήσουν εμπόδιο.

Ο νόμος πάντως είναι σαφής. Αν εξαιρέθηκε οριστικά με τις διατάξεις του ν. 4178 θεωρείται νομίμως υφιστάμενο. (ΝΟΚ τροποποιήσεις - Άρθρο 23.1.δ.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα μου όμως που οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση θα πάρουν με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας κι όχι απλώς με την περαίωση της διαδικασίας του 4014 ή του 4178 ή του 3843 κ.ο.κ.

Δηλαδή, νομίμως υφιστάμενα θα γίνουν τότε....

Οπότε;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιάσονα και +1.

Σωστή η επισήμανση για ρυθμισμένους χώρους με ν.3775/09, 3843/10 και για χώρους που ρυθμίστηκαν με ν. 4178 (εκτός προκηπίων) και υπάγονται κατηγορία 4. Για κατηγορίες 1 και 2 νομίζω ότι η οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση είναι άμεσο αποτέλεσμα της οριστικής υπαγωγής. 

Πιθανολογώ, χωρίς ακόμη να μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση ότι, οι Υ.ΔΟΜ θα "κολλήσουν" στο θέμα αυτό. Πριν το ν. 4178 κολλούσαν στα προ 55 που υπήρχε και προγενέστερη εμπειρία. Στα προ 75 και προ 83 δεν θα κολλήσουν; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Παύλος. Τα προ 75 παίρνουν οριστική εξαίρεση κατεδάφισης με την τακτοποίηση. Δεν χρειάζονται ηλεκτρονική ταυτότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.