Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα εχω πελατη με ημιυπαιθριο με οικοδομικη αδεια του 2005, σε ποια κατηγορια ανηκει? προφανως 4 η 5?

 

και δευτερον εκει που λεει στο συστημα τυπος αυθαιρεσιας το βαζω ρυθμιση ή εκδοθεισα ΟΑ προ του 2011?

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

thanks ..

Η άλλη ερώτηση μου είναι κλειστός Η/Χ=16μ2  με Ο.Α  πάει κατηγορία 4??

(Δεν ξεπερνάει το 40% κ 20%)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα .

Έχω την εξής περίπτωση 

Σε πολυκατοικία 5 ορόφων και 2 υπογείων υπάρχουν δυο κοινόχρηστα κλιμακοστάσια,

Στα σχεδια της άδειας το μηχανοστάσιο του ανσασερ βρισκόταν στον 5ο όροφο πάνω από την σκάλα που σταματούσε στον 4ο

και η δεύτερη σκάλα έφτανε μέχρι τον 5ο

Στην κατασκευή έγιναν οι εξής αλλαγές

Την σκάλα που πήγαινε μεχρι τον 4ο την συνέχισαν μέχρι τον 5ο και το μηχανοστάσιο το κατέβασαν στο 2ο υπόγειο στο σημείου που ξεκινούσε η δεύτερη σκάλα η οποία πλεον ξεκινά από το πρώτο υπόγειο και επιπλέον την σταματούν μέχρι τον 4ο και από πάνω έφτιαξαν μια γκαρσονίερα.

Την αλλαγή θέσης του μηχανοστασίου και την συνέχιση της σκάλας πρέπει να την δηλώσω και πως?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγες κλιμακοστασιου και μηχανοστασιου θεωρω με λοιπη παραβαση.......δεν ξερω με τα στατικα τι γινεται...

επισης δεν ξερω τωρα που καταρηγθηκε η δευτερη σκαλλα  μηπως υπαρχει προβλημα με πυροσβεστικη

 

εκει που εγινε η γκαρσονιερα δες αν στη συσταση ειναι σωστα πριν κανεις καποια τακτοποιηση

Link to comment
Share on other sites

λοιπή παράβαση πάει με αναλυτικό ? πως θα υπολογίσω αναλυτικό για κάτι τέτοιο αφου πρακτικά τα ίδια πράγματα έγιναν απλά σε αλλή θέση. η σκάλα καταργήθηκε τμήμα της, όχι ολόκληρη.. Τα στατικά δεν πειράχτηκαν μόνο οι πλάκα της σκάλας μπορείς να θεωρήσεις οτι έχει αλλάξει. Για την γκαρσονίερα επείδη έχει γίνει έδρα εταιρίας είχε ρυθμιστεί η σύσταση οπότε δεν έχω πρόβλημα τακτοποίησης της.

Edited by Excadrix
Link to comment
Share on other sites

ξαναλεω με αναλυτικο......σε καθε περιπτωση ο προυπολογισμος θα βγει κατω απο 15.000 ευρω...

εδω σε αλλες περιπτωσεις μας γυριζει και ελφτα πισω ο προυπολογισμος....

1 παραβαση και τελος

Link to comment
Share on other sites

Πως υπολογίζεται ο αναλυτικός σε κάτι τέτοιο? Αναλυτικός για το τμήμα της σκάλας που έγινε επέκτασ+ αναλυτικός για το τμήμα της σκάλας που καταργήθηκε (σαν να κατεδαφίστικε?) + αναλυτικος για το μηχανοστάσιο που ξηλώθηκε + αναλυτικος για το μηχανοστοσια που φτιάχτηκε στο υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω μπερδευτεί πάλι στην κατηγορία?? Για να δω σε ποια κατηγορια είμαι 4 ή 5 ?? έχω (55μ2 με ΟΑ και 44μ2 αυθαίρετο) 109μ2. Βάσει ΟΑ έχω κάλυψη 87μ2 κ δόμηση 124μ2 και βάσει του ΝΟΚ πάλι τα ίδια. Τώρα βάζω κατηγορία 4, ΥΔ (124-109=15μ2 < 50%) και ΥΚ (109-87=22μ2> 20% ) έτσι δεν είναι?? 

Link to comment
Share on other sites

Julius Caesar

θα έβαζα κατηγορία 4.....1 - 2-3 σίγουρα όχι....επειδήμε άδεια πας για νομιμοποίηση ,   4 επειδή κάτι πρέπει να επιλέξεις....με την άτοπο στην ουσία

 

Γοργόνα

 

χιλιοστά ιδιοκτησίας δεν λες και επίσης αν έχει και τίποτα Η/Χ με 3843

 

και στουτς υπολογισμούς κάτι δεν κάνεις σωστά.....ειδικά το  55 με ο.α και 44 αυθ  =109  εγώ για 99 το βλεπω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.